Faceci w Kitlach podcast

#68 - Człowiek w centrum technologii

0:00
57:34
Reculer de 15 secondes
Avancer de 15 secondes

Zauważyliście, że w filmach zabójczymi maszynami częściej są humanoidalne roboty niż pocieszne automaty w stylu WALL-E czy R2-D2? Jak się okazuje takie androidy wywołują w naszych mózgach niechęć i strach, ponieważ wyglądają jak ludzie, ale jednak… coś z nimi jest nie tak. Ich mimika, ruch, reakcje wywołują w nas zbyt duży dysonans.


A co z samym głosem? Czy asystent głosowy, który zna nasze potrzeby, marzenia, sekrety może stanowić dla nas alternatywę relacji z człowiekiem? Choć w filmie ONA postać grana przez Joaquina Phoenixa weszła w relację z wirtualną asystentką to czy dziś przy rozwoju ChatGPT czy Siri jesteśmy w stanie taki scenariusz brać na poważnie?

 

W tym pędzącym pociągu pod banderą sztucznej inteligencji i świata wielkich technologii postanowiliśmy zatrzymać się na stacji "człowiek" i porozmawiać jak my w tym wszystkim się odnajdujemy.

 

Przewodnikiem wycieczki jest dr Konrad Maj, kierownik Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych HumanTech, Uniwersytet SWPS .

 

A nasz odcinek jak zawsze posłuchacie na dobrych platformach podcastowych - Spotify, YouTube czy naszej stronie internetowej!

 

Anchor: https://anchor.fm/faceci-w-kitlach

Spotify: https://open.spotify.com/show/5Or9EKaBUvUSoQs0sBOsEU?si=a5985057d14b4a1b&nd=1&dlsi=c6c7cfae85ee4387

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCZZDekKwIo2xjNjejjwxqDQ

Nasza strona: https://faceciwkitlach.pl/


 #nauka #naukowypodcast #AI #sztucznainteligencja #inteligencja #rozum #mózg #robot #psychologia #neurobiologia #relacje #związek

 

Projekt “Faceci w Kitlach 2.0 – podcast popularnonaukowy” jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach konkursu “Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”

D'autres épisodes de "Faceci w Kitlach"