
Transformacja, nie przekwitanie. Jak menopauza zmienia kobiety i biznes? #OnetAudio
Całość TYLKO w aplikacji Onet Audio. Subskrybuj pakiet Onet Premium i słuchaj bez limitu.
Menopauza to nie koniec, lecz początek nowego etapu – pełnego siły, świadomości i odwagi. W rozmowie z Agatą Jankowską, Alicja Długołęcka – edukatorka seksualna, psychoterapeutka – obala mity, oswaja lęki i pokazuje, jak transformacja menopauzalna może stać się trampoliną do zawodowego i osobistego wzlotu.
„Nie ma potężniejszej siły we wszechświecie niż pełne zapału kobiety po menopauzie” – ten cytat Margaret Mead, przywołany przez Alicję Długołęcką, najlepiej oddaje ducha rozmowy. Bo menopauza to nie tylko fizjologiczna zmiana, ale głęboka transformacja – psychiczna, społeczna i zawodowa.
Goścni proponuje, by zamiast mówić o „przekwitaniu”, używać określenia „transformacja menopauzalna”. To słowo oddaje proces, który trwa kilka, a nawet kilkanaście lat i nie jest chorobą, lecz naturalnym etapem życia. – „To czas, w którym zamieniamy ilość na jakość. Widzimy owoce swoich działań, zatrzymujemy się i pytamy: co dalej?” – mówi.
Transformacja ta dotyka również sfery zawodowej. Kobiety w wieku 50+ często osiągają szczyt kariery, ale jednocześnie zmagają się z objawami, które mogą wpływać na ich wydolność. – „To nie jest moment, by je zawstydzać czy marginalizować. To czas, by stworzyć im przestrzeń – na odpoczynek, elastyczność, wsparcie psychologiczne i medyczne” – podkreśla Alicja Długołęcka.
W rozmowie pojawia się też wątek siostrzeństwa i wspólnoty. Kręgi kobiet, warsztaty, rozmowy międzypokoleniowe – to wszystko pomaga oswoić zmiany i odnaleźć się w nowej roli. – „To najwyższy czas, by zmierzyć się ze swoim cieniem. A potem z tego wychodzi samo dobro” – mówi Długołęcka.
Transformacja menopauzalna to nie tylko wyzwanie, ale i szansa. Dla kobiet – na nową jakość życia. Dla pracodawców – na lojalne, doświadczone i świadome liderki. Dla społeczeństwa – na redefinicję kobiecości i dojrzałości.
Więcej usłyszysz w najnowszym odcinku podcastu „Forbes Women”.
Alicja Długołęcka dr n. hum. - absolwentka Wydziału Pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim, doktorka nauk humanistycznych, certyfikowana edukatorka seksualna, wieloletnia wykładowczyni psychosomatyki i rehabilitacji seksualnej w Wydziale Rehabilitacji w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, psychoterapeutka w nurcie humanistyczno-doświadczeniowym.
Od wielu lat zajmuje się edukacją psychoseksualną młodzieży oraz seksualnością kobiet. Jest współtwórczynią podręcznika „Ja i Ty : wychowanie do życia w rodzinie : podręcznik dla gimnazjalistek i gimnazjalistów” i wielu książek z zakresu edukacji seksualnej dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest również autorką i współautorką licznych książek i artykułównaukowych i popularnonaukowych z tego zakresu m.in. monografii „Edukacja seksualna”, „Psychoseksualne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością fizyczną”, „Jak się kochać” i „Seks na wysokich obcasach”, „Zwykłej książki o tym, skąd się biorą dzieci”, "Wdzięczność", "Seks trzyma nas przy życiu", "Wstyd" , „Seksedpl”, "Przypływ" . Swoją pracę naukową i popularyzatorską poświęca profilaktyce zaburzeń psychoseksualnych, szeroko rozumianej edukacji seksualnej i propagowaniu zdrowia seksualnego. Jest członkinią zespołu eksperckiego projektu dotyczącego seksualności osób z niepełnosprawnościami „Sekson” oraz ogólnopolskiego projektu edukacyjnego #Seksedpl. Na co dzień pracuje z klientami w zakresie edukacji psychoseksualnej w Centrum Terapii Lew-Starowicz w Warszawie , jest wykładowczynią na Podyplomowych Studiach Edukacji Zdrowotnej UW oraz aktywnie działa w organizacjach pozarządowych.
More episodes from "Forbes Women Podcast"
Don't miss an episode of “Forbes Women Podcast” and subscribe to it in the GetPodcast app.