Forbes Women Podcast podcast

Kobiety i alkohol - przełamywanie stereotypów i walka z uzależnieniem  #OnetAudio

0:00
14:04
Rewind 15 seconds
Fast Forward 15 seconds

 

W najnowszym odcinku podcastu, Agata Jankowska rozmawia z dr Dorotą Dias-Lewandowską i dr hab. Justyną Klingemann o historii i współczesnych wyzwaniach związanych z uzależnieniem kobiet od alkoholu. Ekspertki analizują stereotypy, społeczne postrzeganie pijących kobiet oraz metody leczenia uzależnień na przestrzeni wieków. 

 

W rozmowie prowadzonej przez Agatę Jankowską, dr Dorota Dias-Lewandowska i dr hab. Justyna Klingemann poruszają temat uzależnienia kobiet od alkoholu, zarówno z historycznej, jak i współczesnej perspektywy. Dr  Dorota Dias-Lewandowska, specjalistka od historii XIX wieku, opisuje, jak picie kobiet było postrzegane jako większy problem społeczny niż picie mężczyzn. Kobiety były często oskarżane o picie w sekrecie, co miało rzekomo zagrażać moralności społeczeństwa. 

Dr hab. Justyna Klingemann, socjolożka, zauważa, że mimo upływu czasu, stereotypy dotyczące uzależnionych kobiet wciąż są silne. Kobiety uzależnione są bardziej stygmatyzowane niż mężczyźni, co utrudnia im szukanie pomocy.  

Rozmówczynie zwracają uwagę na różnice w leczeniu uzależnień na przestrzeni wieków. W XIX wieku kobiety były leczone głównie poprzez izolację i modlitwę, co często nie przynosiło trwałych efektów. Dziś, mimo postępów w terapii, kobiety wciąż rzadziej niż mężczyźni szukają pomocy w ośrodkach leczenia uzależnień, choć częściej dbają o swoje zdrowie psychiczne. 

Rozmowa kończy się optymistycznym akcentem, wskazując na rosnącą świadomość problemu uzależnień wśród kobiet oraz na potrzebę dalszych działań w zakresie profilaktyki i leczenia. 

 

Więcej usłyszysz w najnowszym odcinku podcastu „Forbes Women”. 

More episodes from "Forbes Women Podcast"