z Wiatrem w grzywie podcast

#133 Zanim zareagujesz – jak nie komplikować sobie życia - Z wiatrem w grzywie - podcast

0:00
25:56
Manda indietro di 15 secondi
Manda avanti di 15 secondi
Każdemu czasem zdarza się działać impulsywnie, podejmować decyzje, których później żałuje, albo czuć, że emocje całkowicie przejmują kontrolę. Bywa też odwrotnie, że sytuacja zewnętrzna wymaga jakichś decyzji, a zamiast działać trwa się jakby się było “w kisielu”. To może być oznaka kilku elementów, o których opowiadam w podcaście – rozregulowania układu nerwowego, wewnętrznych strategii, z których się już wyrosło oraz ograniczenia mentalizowania.

Gdy włącza nam się tryb walki i ucieczki – działamy za mocno, za bardzo, czyli nieadekwatnie do tego, co jest nam potrzebne. Gdy włącza się tryb wyłączenia czy zamrożenia działamy niewystarczająco. Często podejmujemy wtedy niekorzystne decyzje pod wpływem chwili i generujemy kolejne problemy. Natomiast w tym czasie, gdy nie jesteśmy odpowiednio wyregulowani, lepiej byłoby zacząć od wyregulowania się. Kluczowa jest umiejętność powrotu do stanu, w którym mamy dostęp do większości swoich zasobów psychicznych, co umożliwia nam reagowanie zgodnie z naszymi głębokimi wartościami i tak, jak naprawdę chcemy.

Układ nerwowy to jednak tylko kawałek rozwojowej układanki. Kiedy działając zauważymy, że tworzymy większe problemy niż były lub jeśli kręcimy się w kółko – może to oznaczać, że czas na rozwój. Czas na rozwój – bo strategie, które działały do tej pory już są niewystarczające. Ostatnim elementem, o którym mówię w tym odcinku, jest mentalizacja, której trening potrafi zdziałać cuda.

Jakie znaczenie ma umiejętność odpowiedniego wyregulowania swojego układu nerwowego:
I inne wątki tego odcinka:
  • Działanie pod wpływem rozregulowanego układu nerwowego.
  • Co jeśli wentylowanie/regulowanie układu nerwowego już nie wystarcza?
  • Konieczność poszerzenia swoich rozwojowych możliwości.
  • Awans i co dalej? – kiedy strategie działania przestając działać.
  • O mentalizowaniu jako kompleksowej funkcji psychicznej i kluczowej umiejętności dla dobrych relacji oraz procesów zdrowienia psychiki, a którą to umiejętność – co najważniejsze – można rozwijać.
  • O pojemności psychiki i przekraczaniu możliwości przy realizacji marzeń.
  • Kiedy mentalizowanie zbacza na zły tor.
  • O programach rozwojowych i terapeutycznych z końmi jako treningu mentalizowania.
  • Dlaczego trening mentalizacji musi przebiegać w relacjach, a nie na pustyni;)
  • Własna procedura SOS.

Podobał Ci się ten odcinek?

Jeśli uważasz go za wartościowy, podziel się nim, daj znać swoim znajomym na Facebooku, Instagramie i w innych social mediach lub WYŚLIJ PRZYJACIÓŁCE >>
Czekam na Twój komentarz :) na stronie podcastu:

***https://www.horsesense.pl/podcast133/

Altri episodi di "z Wiatrem w grzywie"