
Episode 142 - Høj begavelse ift. ADHD og autisme
I denne episode af ADHD-podcasten får jeg besøg af Mette Silkjær og Dea Franck, og sammen dykker vi ned i et tema, mange lyttere har efterlyst: høj begavelse – og hvordan det kan hænge sammen med ADHD og autisme.
Vi taler om, hvorfor høj begavelse nogle gange kan blive misforstået (af andre – og af en selv), hvordan den kan skjule eller forstærke udfordringer, og hvorfor nogle først senere i livet opdager, at der er flere lag i deres måde at fungere på.
Episoden handler ikke om etiketter for etikettens skyld – men om selvforståelse, trivsel og konkrete måder at skabe et liv, der passer bedre til ens hjerne.
Hvis du har tænkt: “Jeg passer ikke helt ind i kasserne” eller “Jeg kan meget – men det koster” … så er den her også til dig.
Dea Franck er klinisk psykolog med ekspertise i højtbegavede børn, unge og voksne og er forfatter til 7 bøger om høj begavelse.
Mette Silkjær arbejder med leder-, medarbejder- og organisationsudvikling, samt karriererådgivning med fokus på højt begavede. Master i Organisationspsykologi
Tilmeld dig også mit nyhedsbrev:
https://mailchi.mp/8e6a0218e081/mailchimp-signup
Vært: Manu Sareen
Gæster: Mette Silkjær og Dea Franck
Klip og Musik: Anders Eske
Produceret af: Podads Production
Hosted by Simplecast, an AdsWizz company. See pcm.adswizz.com for information about our collection and use of personal data for advertising.
Mais episódios de "ADHD & Autisme Podcast med Manu Sareen"



Não percas um episódio de “ADHD & Autisme Podcast med Manu Sareen” e subscrevê-lo na aplicação GetPodcast.








