34. Research podczas pisania książki – jak zebrać materiały do powieści? Cykl #WarsztatPisarski
Jednym z elementów procesu pisania książki jest research i zbieranie materiałów. Dzięki temu urzeczywistnisz swoją opowieść i osadzisz ją w realnym świecie, na czym zyska fabuła powieści. Czy do każdej książki trzeba przeprowadzić obszerny research? Skąd czerpać informacje i z jakich źródeł korzystać? Jak porządkować zgromadzone materiały? O tym wszystkim posłuchasz w trzydziestym czwartym odcinku podcastu Didaskalia Joanny Bagrij z cyklu #WarsztatPisarski. Szczegóły również na blogu: https://born-to-create.pl/research-do-ksiazki/.
Research podczas pisania książki polega na poszukiwaniu informacji i materiałów dotyczących wątków i kwestii, które chcemy opisać, a o których w danym momencie nie mamy wystarczającej wiedzy. Researchować można np. miejsce akcji powieści, emocje bohaterów, tło historyczne, rośliny i zwierzęta, otoczenie kulturowe, specyfikę społeczeństwa, żargon i język – czyli tak naprawdę każdą kwestię, która nas interesuje. Oczywiście nie do każdej książki zbieramy materiały – mniejszy research będzie potrzebny w przypadku powieści fantasy, autobiografii czy książek o tematyce, w której jesteśmy ekspertami.
Etapy przeprowadzenia researchu podczas pisania są następujące:
- Poszukiwanie informacji w różnych źródłach,
- Tworzenie własnych doświadczeń, które pomogą nam opisać np. emocje w książce,
- Przetwarzanie i organizacja materiałów,
- Wykorzystanie zgromadzonych informacji w książce,
- Zachowanie zgromadzonych materiałów po zakończeniu pisania, ponieważ mogą się przydać podczas pisania kolejnych książek, podczas wywiadów czy rozmów z czytelnikami.
Informacje i materiały można gromadzić, przeszukując internet, biblioteki, stare czasopisma i gazety, słuchając podcastów, oglądając filmy fabularne i dokumentalne, czytają podręczniki, ale i książki beletrystyczne, przeprowadzając wywiady z ekspertami, świadkami wydarzeń, znajomymi i rodziną.
Reserach jest czymś naturalnym podczas pisania książki. Najczęściej przeprowadzamy go na etapie tworzenia pomysłu, ale i często pojawia się potrzeba poszukania dodatkowych informacji w trakcie rozwijania fabuły naszej książki. Ważne jest też to, że jako pisarz możesz z premedytacją mieszać fakty z fikcją literacką. Zaintrygowany? Koniecznie wysłuchaj odcinka podcastu i dowiedz się, jak wypróbować metodę płatka śniegu przy pisaniu własnej książki.
Jeśli chciałbyś przedyskutować temat, zapraszam do kontaktu: [email protected].
Flere episoder fra "Didaskalia Joanny Bagrij"
Gå ikke glip af nogen episoder af “Didaskalia Joanny Bagrij” - abonnér på podcasten med gratisapp GetPodcast.