Didaskalia Joanny Bagrij podcast

33. Metoda płatka śniegu – na czym polega ustrukturyzowana technika pisania książek? Cykl #WarsztatPisarski

0:00
34:08
Spol 15 sekunder tilbage
Spol 15 sekunder frem

Metoda płatka śniegu to pewien schemat czy proces pisania książki zaproponowany przez amerykańskiego fizyka, Randy’iego Ingermansona. Jest dosyć konkretna, uporządkowana i dość czasochłonna, ale pomaga uporządkować wszystkie wątki i zgromadzone materiały. Na czym polega pisanie powieści snowflake method? Czy obdziera pisanie z kreatywności? Jak zastosować ją w praktyce? O tym wszystkim posłuchasz w trzydziestym trzecim odcinku podcastu Didaskalia Joanny Bagrij z cyklu #WarsztatPisarski. Szczegóły również na blogu: https://born-to-create.pl/metoda-platka-sniegu/.

Linki do powiązanych artykułów i odcinków podcastu:

Randy Ingermanson wypracował technikę płatka śniegu w dość naukowy sposób, ponieważ chciał dopasować proces pisarski do swoich potrzeb. Okazało się, że metoda jest dość skuteczna i zaczął o niej opowiadać na wykładach, konferencjach, a nawet na całym świecie w postaci artykułu, który pojawił się na jego stronie internetowej. Dzięki temu podejściu fizyk napisał i wydał kilka bestsellerów, dlatego ten sposób redagowania powieści można uznać w jego przypadku za skuteczny.

Pisanie książki metodą płatka śniegu polega na przejściu przez 10 etapów:

  1. Zacznij od streszczenia swojej powieści
  2. Rozwiń streszczenie w akapit
  3. Zaprojektuj bohaterów
  4. Rozbuduj pierwszy akapit w szkielet powieści
  5. Przygotuj relacje naocznych bohaterów
  6. Uzupełnij szkielet powieści o wątki poboczne
  7. Opisz zaprojektowanych bohaterów
  8. Spisz sceny, które przekształcą Twoje opowiadanie w powieść
  9. Zrelacjonuj sceny oczami bohaterów (krok nieobowiązkowy)
  10. Zacznij pisać powieść.

Jak widzisz, proces jest konkretny i wymaga konsekwencji w przechodzeniu przez kolejne kroki. Nie jest jednak całkowicie sztywny – sam Randy zachęca, aby w razie potrzeby wracać do poprzednich etapów i zmieniać, udoskonalać koncepcję na książkę. Czy sprawdzi się w każdym przypadku z pewnością nie, ale potestuj, czy dla Ciebie nie będzie odpowiednia. Zaintrygowany? Koniecznie wysłuchaj odcinka podcastu i dowiedz się, jak wypróbować metodę płatka śniegu przy pisaniu własnej książki.

Jeśli chciałbyś przedyskutować temat, zapraszam do kontaktu: [email protected].

Flere episoder fra "Didaskalia Joanny Bagrij"