Didaskalia Joanny Bagrij podcast

41. Jak wrócić do pisania książki po dłuższej przerwie? Cykl #zŻyciaPisarza

0:00
45:30
15 Sekunden vorwärts
15 Sekunden vorwärts

Przerwa w pisaniu książki albo twórczości jest czymś zupełnie normalnym. Czasem od pisania odciągają nas sprawy zawodowe, rodzinne, inne obowiązki. Niekiedy problem wynika z braku motywacji lub wątpliwości. Czy są jakieś plusy i minusy takiej przerwy pisarskiej? Jak wrócić do pisania po przerwie? I czy można takim przerwom zapobiegać? O tym wszystkim posłuchasz w czterdziestym pierwszym odcinku podcastu Didaskalia Joanny Bagrij z cyklu #zŻyciaPisarza.

Szczegóły również na blogu: https://born-to-create.pl/jak-wrocic-do-pisania-po-dluzszej-przerwie/

Linki do powiązanych tematów:

Przerwa w pisaniu książki jest czymś naturalnym. Czasem wynika z sytuacji od nas niezależnych, losowych, czasem podejmujemy świadomą decyzję, zmieniając priorytety w naszych planach. Są też 2 rodzaje takich przerw. Jedna polega na tym, że przerywamy pisanie rozpoczętej książki, a druga to przerwa w twórczości. Która z nich jest trudniejsza? Nie można na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ czasem ponowne wgryzienie się w fabułę jest trudniejsze, a czasem rozpisanie się po latach sprawia więcej trudności.

Przerwa w pisaniu ma też swoje plusy, jak i minusy. Dzięki niej możemy znaleźć nowe inspiracje i pomysły na fabułę, zdystansować się do niej i przygotować jeszcze lepszą historię. Pomaga także przełamać kryzys pisarski, jeśli na przykład wynikał on ze zmęczenia i przeciążenia obowiązkami. Z drugiej strony mogą nasilić się nasze wątpliwości co do umiejętności pisarskich, talentu, może pojawić się też zniechęcenie co do pisania i kontynuowania kariery pisarskiej. Ciężej także jest się wgryźć w rozpoczętą historię.

Bez względu na przyczyny przerwy w pisaniu, można ją pokonać i wrócić do kontynuowania powieści lub twórczości. Jak to zrobić? Na przykład stosując poniższych 11 wskazówek.

  1. Przeczytaj to, co już napisałeś.
  2. Zerknij do swoich notatek.
  3. Rozpisz sobie akcję na nowo.
  4. Nic na siłę – jeśli pomysł jest kiepski, pisz od nowa.
  5. Zastanów się, co odciąga Cię od pisania.
  6. Zaplanuj sobie czas na spokojny powrót do pisania.
  7. Wyznacz deadline powrotu do pisania i postaraj się go nie odkładać.
  8. Nie nakładaj na siebie zbyt dużej presji – rozpocznij pisanie na luzie i ze spokojem.
  9. Potrenuj pisanie, by złapać odpowiedni rytm.
  10. Odpowiednio się zmotywuj.
  11. Przegadaj temat z najbliższymi, coachem pisarskim.

Przerwie w pisaniu można też zapobiegać, np. wdrażając odpowiednie techniki automotywacji, przygotowywać się do okresów, w których musimy poświęcić się innym obowiązkom, wdrażać nawyki i rutyny pisarskie. Wiele bowiem zależy od naszego nastawienia i podejścia do pisania. Zaintrygowany? Koniecznie wysłuchaj odcinka podcastu i dowiedz się, jak wprowadzać retrospekcje w powieści!

Jeśli chciałbyś przedyskutować temat, zapraszam do kontaktu: [email protected].

Weitere Episoden von „Didaskalia Joanny Bagrij“