
41. Jak wrócić do pisania książki po dłuższej przerwie? Cykl #zŻyciaPisarza
Przerwa w pisaniu książki albo twórczości jest czymś zupełnie normalnym. Czasem od pisania odciągają nas sprawy zawodowe, rodzinne, inne obowiązki. Niekiedy problem wynika z braku motywacji lub wątpliwości. Czy są jakieś plusy i minusy takiej przerwy pisarskiej? Jak wrócić do pisania po przerwie? I czy można takim przerwom zapobiegać? O tym wszystkim posłuchasz w czterdziestym pierwszym odcinku podcastu Didaskalia Joanny Bagrij z cyklu #zŻyciaPisarza.
Szczegóły również na blogu: https://born-to-create.pl/jak-wrocic-do-pisania-po-dluzszej-przerwie/
Linki do powiązanych tematów:
- Kryzys twórczy - https://born-to-create.pl/kryzys-tworczy/
- Talent pisarski - https://born-to-create.pl/talent-pisarski/
- Ćwiczenia na wzbogacenie zasobu słownictwa - https://born-to-create.pl/jak-wzbogacic-zasob-slownictwa/
- Emocje w książce - https://born-to-create.pl/jak-przedstawic-emocje-w-ksiazce/
- Motywacja do pisania - https://born-to-create.pl/motywacja-do-pisania/
Przerwa w pisaniu książki jest czymś naturalnym. Czasem wynika z sytuacji od nas niezależnych, losowych, czasem podejmujemy świadomą decyzję, zmieniając priorytety w naszych planach. Są też 2 rodzaje takich przerw. Jedna polega na tym, że przerywamy pisanie rozpoczętej książki, a druga to przerwa w twórczości. Która z nich jest trudniejsza? Nie można na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ czasem ponowne wgryzienie się w fabułę jest trudniejsze, a czasem rozpisanie się po latach sprawia więcej trudności.
Przerwa w pisaniu ma też swoje plusy, jak i minusy. Dzięki niej możemy znaleźć nowe inspiracje i pomysły na fabułę, zdystansować się do niej i przygotować jeszcze lepszą historię. Pomaga także przełamać kryzys pisarski, jeśli na przykład wynikał on ze zmęczenia i przeciążenia obowiązkami. Z drugiej strony mogą nasilić się nasze wątpliwości co do umiejętności pisarskich, talentu, może pojawić się też zniechęcenie co do pisania i kontynuowania kariery pisarskiej. Ciężej także jest się wgryźć w rozpoczętą historię.
Bez względu na przyczyny przerwy w pisaniu, można ją pokonać i wrócić do kontynuowania powieści lub twórczości. Jak to zrobić? Na przykład stosując poniższych 11 wskazówek.
- Przeczytaj to, co już napisałeś.
- Zerknij do swoich notatek.
- Rozpisz sobie akcję na nowo.
- Nic na siłę – jeśli pomysł jest kiepski, pisz od nowa.
- Zastanów się, co odciąga Cię od pisania.
- Zaplanuj sobie czas na spokojny powrót do pisania.
- Wyznacz deadline powrotu do pisania i postaraj się go nie odkładać.
- Nie nakładaj na siebie zbyt dużej presji – rozpocznij pisanie na luzie i ze spokojem.
- Potrenuj pisanie, by złapać odpowiedni rytm.
- Odpowiednio się zmotywuj.
- Przegadaj temat z najbliższymi, coachem pisarskim.
Przerwie w pisaniu można też zapobiegać, np. wdrażając odpowiednie techniki automotywacji, przygotowywać się do okresów, w których musimy poświęcić się innym obowiązkom, wdrażać nawyki i rutyny pisarskie. Wiele bowiem zależy od naszego nastawienia i podejścia do pisania. Zaintrygowany? Koniecznie wysłuchaj odcinka podcastu i dowiedz się, jak wprowadzać retrospekcje w powieści!
Jeśli chciałbyś przedyskutować temat, zapraszam do kontaktu: [email protected].
Weitere Episoden von „Didaskalia Joanny Bagrij“
Verpasse keine Episode von “Didaskalia Joanny Bagrij” und abonniere ihn in der kostenlosen GetPodcast App.