Rzeczpospolita Audycje podcast

Juliusz Straszyński: Koniec wolności w internecie. Czy jesteście pewni, że macie wybór?

0:00
36:32
15 Sekunden vorwärts
15 Sekunden vorwärts

W trzecim odcinku reaktywowanego podcastu „Posłuchaj Plus Minus” zastanawiamy się nad tym, jak sztuczna inteligencja zmieni naszą rzeczywistość społeczną. Czy musimy pogodzić się z tym, że być może w pewnym momencie zastąpią nas komputery? A może jednak wszystko idzie ku dobremu i tak naprawdę dalej podążamy drogą nieustannego postępu, dzięki któremu coraz bardziej zwiększamy zasięg naszych możliwości poznawczych i fizycznych. Jednak tak naprawdę najważniejsze pozostaje pytanie, czy mamy jeszcze jakiś wybór, czy rzeczywiście możemy swobodnie wybierać spośród dostępnych nam medialno-internetowych opcji.


Gościem Darii Chibner jest Juliusz Straszyński - wykładowca NLP na UW, laureat międzynarodowych zawodów optymalizacyjnych i AI, pracuje nad wielkimi modelami językowymi w Huawei.


Rozmawiamy w kontekście tekstów z bloku głównego najnowszego „Plusa Minusa”. Olgierd Sroczyński przekonuje, że czekają nas czasy cenzury, co do której nie dysponujemy żadnymi metodami obrony. Misja „walki z dezinformacją” pozwoliła technologicznym gigantom kontrolować przepływ informacji, jak im się żywnie podoba, i dała im potężne narzędzie władzy nad użytkownikami internetu. I czy w takim razie o tym, co oglądamy, co czytamy i czego słuchamy w sieci, kiedykolwiek będą jeszcze decydować nasze preferencje?


Tymczasem Aneta Wawrzyńczak-Rekowska przygotowała reportaż o tym, jak sztuczna inteligencja powoli i stopniowo zmienia oblicze polskiej szkoły. Dzięki AI nauczyciele mogą przygotowywać zaawansowane scenariusze lekcji oraz materiały dydaktyczne, uczniowie lepiej nabywają kompetencje cyfrowe. Jednak czy te innowacje na pewno nie wiążą się z żadnymi zagrożeniami?


A na koniec Andrzej Gontarz w swoim tekście stawia mocną tezę: Sztuczna inteligencja stanowi przedłużenie i wzmocnienie ludzkiego umysłu, a nie jego kopię, czy zamiennik. Dyskusje o tym, czy zastąpi człowieka, są bezprzedmiotowe. By to zrozumieć, trzeba jednak wyjść poza horyzont wiedzy technologicznej i odwołać się do dorobku nauk humanistycznych. Inaczej mówiąc: dzięki niej będziemy mogli jeszcze szybciej i efektywniej przetwarzać zgromadzone dane, czyli myśli, idee, pojęcia. Mimo wszystko budzi to chyba jednak nasz niepokój, bowiem jest to ten rodzaj ludzkiej aktywności, który niezwykle sobie cenimy.


Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

Weitere Episoden von „Rzeczpospolita Audycje“