Radijo dokumentika podcast

Radijo dokumentika. Ortodoksų bažnyčia nėra tik Rusijos bažnyčia

0:00
33:10
15 Sekunden vorwärts
15 Sekunden vorwärts
Nuo pat tarnystės pradžios Lietuvos stačiatikių kunigų Vladimiro Seliavko, Gintaro Sungailos ir Vitalio Dauparo norą puoselėti tikėjimą gožė biurokratija bei pro bažnyčios vartus Maskvos patriarchate, kuriam priklauso ir Lietuva, prasiskverbianti Kremliaus ideologija. Bet neturėdami kito pasirinkimo, jie tarnavo, laikydamiesi pozicijos, kad stačiatikybė nėra tik rusų tautos religija.

2022-ųjų vasario 24-ąją Rusijai pradėjus plataus masto invaziją Ukrainoje, Maskvos patriarchas Kirilas teisino karą, sakydamas, kad Ukrainoje vykdoma „homoseksualumo propaganda“, o „auka atliekant kario pareigą nuplauna visas nuodėmes“. Lietuvos dvasininkams bažnyčios vadovybė liepė tylėti, nekomentuoti karo įvykių ir toliau minėti patriarcho Kirilo vardą. Atsisakę tai daryti kunigai buvo suspenduoti savo tarnystėje.

Apskundę šį sprendimą Konstantinopolio (visuotiniam) patriarchatui, jie sulaukė gerų žinių – atstatydinimas buvo neteisėtas, jiems grąžinamas kunigų statusas, o patys dvasininkai priimami į Konstantinopolio patriarchatą. Tai istorinis įvykis.

Karas Ukrainoje ir kunigų pozicija pakeitė visą Lietuvos ortodoksų bažnyčią.

Autorė Teresė Bernatonytė

Redaktorės Vaida Pilibaitytė ir Sigita Vegytė
Montažo autorė Sigita Vegytė

Daugumą laidoje skambančių giesmių atlieka choras „Amnos“, vadovaujamas Justinos Trinkūnaitės-Sungailienės.

Weitere Episoden von „Radijo dokumentika“