Radijo dokumentika podcast

Radijo dokumentika. Minčių policija Baltarusijoje. Kai distopija tampa realybe

0:00
52:00
15 Sekunden vorwärts
15 Sekunden vorwärts
Baltarusijos valstybinė televizija neapykanta persmelktose laidose agituoja prieš visus, kurie nepalaiko diktatoriaus Aliaksandro Lukašenkos. Areštai vykdomi savavališkai, o kankinimai – slapta.

„Tuoj jie įlįs į mūsų galvas ir perskaitys mintis. Ir dėl jų mus uždarys“, – sako Natalija Dulina, kuri dėl dalyvavimo protestuose neteko profesorės pareigų Lingvistikos universitete.

Kad patektum į bėdą Baltarusijoje net nereikia dalyvauti demonstracijoje – užtenka apie tai pamąstyti. Patiktukai ar pasidalinimai socialiuose tinkluose, baltai-raudonai-baltai išdžiauti skalbiniai: visa tai gali tapti pagrindu areštui ar įkalinimui.

„Prezidentu ne tampama, prezidentu gimstama“, – apie save sako A. Lukašenka, per beveik tris dešimtmečius susikūręs jo vienvaldystę užtikrinančią sistemą.

2020-ieji galėjo tapti lūžio tašku, bet užgniaužus taikius protestus, represijos Baltarusijoje ir šiandien tęsiasi su nauja jėga. Žmonės suimami ir kankinami, knygos naikinamos, o valstybinė televizija transliuoja neapykantos programas.

George‘o Orwello distopija „1984-ieji“ tapo Baltarusijos realybe.

Autorė ir režisierė Inga Lizengevic
Redaktorė Katrin Moll
Režisierės asistentė Stefanie Heim
Garso dizaineris Jean-Boris Szymczak

Dokumentiką prodiusavo Deutschlandfunk Kultur

Pirmą kartą transliuota 2022-12-06

Adaptacijos lietuvių kalba autorė Vaida Pilibaitytė

Įgarsino: Rūta Dambravaitė, Audra Girijotė, Indrė Kaminskaitė, Andrius Kavaliauskas, Lukas Kivita, Edvardas Kubilius, Sigitas Kubilius, Darius Kuodis, Austėja Kuskienė, Jolanta Kryževičienė, Paulius Selezniovas, Paulius Šironas, Donatas Šukelis, Vaida Pilibaitytė

Laidoje panaudotos ištraukos iš Džordžo Orvelo romano 1984-ieji, kurį vertė Virgilijus Čepliejus.

Weitere Episoden von „Radijo dokumentika“