Fotopolis - Podcast o fotografii podcast

Dyba, Nowacki, Łuczak - jak opowiadać o kryzysie klimatycznym

0:00
1:10:08
15 Sekunden vorwärts
15 Sekunden vorwärts

O tym jak pokazywać działalność człowieka w kontekście szeroko rozumianych zmian klimatycznych rozmawiamy z twórcami wizualnymi, którzy w swoich projektach dobro przyrody wysuwają na pierwszy plan. Opowiadają o tym dlaczego podejmują tematy związane z ochroną przyrody a my dopytujemy o ich spojrzenie na wykorzystanie obrazu fotograficznego w opowiadaniu o kryzysie klimatycznym.

Jak przekonać nieprzekonanych? Jak dokumentować, by jednocześnie nie unikać tematu sprawczości człowieka? Jaką rolę w ochronie środowiska naturalnego mogą odegrać lokalne społeczności? Między innymi o tym posłuchasz w najnowszym podkaście fotopolis!

Michał Łuczak

Rocznik 83. Fotograf, artysta wizualny, kurator. Posługuje się głównie fotografią i wideo. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie oraz hispanistyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 2010 roku jest członkiem kolektywu Sputnik Photos. Współprowadzi warsztaty fotografii dokumentalnej Sputnik Photos Mentoring Programme oraz wykłada na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

W swoich ostatnich projektach skupia się na skomplikowanych i merkantylnych relacjach między człowiekiem, jego najbliższym otoczeniem i środowiskiem naturalnym. Nie patrzy zbyt daleko - jego najnowsze prace skupiają się na lokalnych problemach, które można dostrzec również uniwersalnie: konsekwencje przemysłu wydobywczego czy gospodarcze traktowanie lasów.

Dyba Lach

Dokumentalistka, autorka transmedialna. Reżyseruje i koordynuje wydarzenia artystyczne, spektakle, koncerty, projekty kulturalne, filmy. Absolwentka PWSFTiT w Łodzi na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej oraz Fotografii Prasowej w Instytucie Dziennikarstwa UW.

Współautorka książek fotograficznych: Stigma, nagrodzonej w konkursie International Photography Awards i wybranej publikacją roku 2014 w Konkursie im. Beaty Pawlak Fundacji Batorego oraz Rewizje, nominowanej do książki roku 2020 przez Aperture Foundantion i Paris Photo. Słuchaczka Szkoły Ekopoetyki Julii Fiedorczuk i Filipa Springera.

Mikołaj Nowacki  

Ukończył prawo i studia doktoranckie z prawa międzynarodowego, jednak doktorat z prawa kosmicznego porzucił aby móc w pełnym zakresie zajmować się tym co kocha, czyli fotografią. Finalista i laureat wielu konkursów fotograficznych, m.in. Grand Press Photo, Sony World Photography Awards, NPPA Best of Photojournalism, Paris Photography Prize; Fotograf Roku w konkursie Outdoor Photographer of the Year 2017.Zdjęcia

Nowackiego były publikowane m.in. w „National Geographic”, „The New York Times”, „Stern”, „Der Spiegel”, „Le Monde”, CNN. Prace Nowackiego były wystawiane i pokazywane na festiwalach fotograficznych w Polsce, Niemczech, na Litwie, w Chinach, Kambodży, Tajlandii, Korei Pd., Nowej Zelandii, Meksyku i USA- m.in. solowa wystawa w prestiżowej VII Gallery w Nowym Jorku. 

Weitere Episoden von „Fotopolis - Podcast o fotografii“