#dkpol podcast

Dansen om velfærdsforliget

2026-04-24
0:00
1:11:45
Spola tillbaka 15 sekunder
Spola framåt 15 sekunder

Ugens emner i #dkpol:

  • Løkkes rejse mod S-R-SF-regeringen (12:10): I dag er det præcis en måned siden folketingsvalget, og i denne uge så der endelig ud til at komme et gennembrud i forhandlingerne, da Lars Løkke dukkede op på Marienborg. I den sammenhæng kigger Esben og Jakob nærmere på det Løkke omtalte som en “bombe”, nemlig velfærdsforliget.
  • Millioner og mandater (36:40): Altinget har i denne uge bragt historien om en millionaftale mellem Socialdemokratiet og Alternativet i forbindelse med Europa-parlamentsvalget i 2024. Esben og Jakob tager historien op og diskuterer reaktionerne, som den har affødt i det politiske miljø .
  • AI og storpolitik (49:44): Jakob har været til mediekonference i Italien, hvor han blandt andet har hørt en masse om kunstig intelligens. Med udgangspunkt i Anthropics nye model ‘Mythos’, diskuterer Esben og Jakob, hvilken betydning AI kommer til at spille i fremtiden.


Værter: Esben Schjørring, politisk redaktør på Altinget, og Jakob Nielsen, ansvarshavende chefredaktør på Altinget

Producer: Kristian Vestergaard, podcastassistent


Løbeklubben er tilbage fredag den 1 maj. Afgang er som altid klokken 08:00 fra Ny Kongensgade 10.


Shownotes

Jakobs anbefalinger: Altinget nye podcast 'Projekt Trump', og DR-serien 'Den danske kvinde'.

Esbens anbefaling: Wolfram Eilenbergers 'Ud af labyrinten'

Øvrige links: Helene Helboe Pedersens 'Etableringen af politiske forlig som praksis', og Jørgen Grønnegaard Christensens 'Forligsparlamentarismen, ministerstyret og

centraladministrationen'

#dkpol YouTube-kanal: https://www.youtube.com/@dkpol_podcast

Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

Fler avsnitt från "#dkpol"