30. Jak napisać książkę o swoim życiu? Wskazówki dot. pisania powieści autobiograficznej Cykl #WarsztatPisarski
Pisanie książki o swoim życiu, czyli tzw. powieści autobiograficznej, nieco różni się od pisania typowej powieści beletrystycznej. Należy wybrać odpowiednią formę opowieści, narrację, zdecydować się na przedstawianie jedynie wydarzeń prawdziwych lub łączenie ich z fikcją literacką. Na co zwrócić uwagę, podczas pisania książki o sobie? Kiedy nie zabierać się za pisanie powieści o charakterze autobiograficznym? Jak przejść przez wszystkie trudności? O tym wszystkim posłuchasz w trzydziestym odcinku podcastu Didaskalia Joanny Bagrij z cyklu #WarsztatPisarski. Szczegóły również na blogu: https://born-to-create.pl/jak-napisac-ksiazke-o-swoim-zyciu-autobiografie/.
- Gdybyś chciał skorzystać z konsultacji, podrzucam ofertę: https://born-to-create.pl/konsultacje-pisarskie/.
Książka o swoim życiu przybiera najczęściej formę powieści autobiograficznej, która od właściwej autobiografii różni się większą elastycznością i dowolnością. Autor ma do dyspozycji typowe dla beletrystyki zabiegi stylistyczne – jak trzecioosobowa narracja, a cała historia może być tylko inspirowana wydarzeniami z jego życia. Pisanie takiej powieści należy rozpocząć od podjęcia decyzji, że faktycznie chcemy podzielić się z całym światem tym, co nas spotkało, naszymi poglądami, czy obserwacjami. Następnie warto zastanowić się nad:
- Wydarzeniami, które pojawią się w książce i które będą budowały fabułę,
- Odbiorcami naszej powieści autobiograficznej,
- Rodzajem narracji,
- Formą i strukturą książki,
- Umiejscowieniem pisarza w powieści – w roli bohatera, obserwatora, narratora,
- Opisywaniem prawdziwych wydarzeń lub mieszaniem ich z fikcją literacką.
Istotne jest również zastanowienie się, czy książkę o swoim życiu wydajemy pod własnym imieniem i nazwiskiem czy pseudonimem literackim. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy, a więcej o nich posłuchasz w dwudziestym czwartym odcinku podcastu.
Na końcu odcinka opowiadam także o tym, kiedy nie należy pisać książki o sobie. Wśród powodów nie wymieniam braku umiejętności pisarskich, warsztatu pisarskiego czy problemów ze stylistyką. Koncentruję się na niego innych czynnikach – braku czasu, chęci, presji znajomych. Powieść autobiograficzna powinna wychodzić od Ciebie i nie należy jej pisać pod przymusem. Nad stylem można natomiast popracować, wyrobić go, ale jeśli nie będziesz miał pozytywnego nastawienie do pisania, książka może wyjść nijaka i nieciekawa.
Zaintrygowany? Koniecznie wysłuchaj odcinka podcastu i dowiedz się, jak przejść przez cały proces pisania książki o swoim życiu!
Jeśli chciałbyś przedyskutować temat, zapraszam do kontaktu: [email protected].
Fler avsnitt från "Didaskalia Joanny Bagrij"
Missa inte ett avsnitt av “Didaskalia Joanny Bagrij” och prenumerera på det i GetPodcast-appen.