Radio Falsafidan podcast

چرا در خانه نیستیم؟

0:00
28:39
Rewind 15 seconds
Fast Forward 15 seconds

توی این قسمت از رادیو فلسفیدن می‌خواییم از این حرف بزنیم که چرا با وجود اینکه آدمای زیادی اطرافمان‌اند، بعضی وقت‌ها حس می‌کنیم تنهاییم و انگار «در خانه» نیستیم. و چرا، روزهای سختی، بیشتر حس می‌کنیم که تنهاییم. با کمک گرفتن از مفاهیم هایدگری تخصیص […]

نوشته چرا در خانه نیستیم؟ اولین بار در فلسفیدن پدیدار شد.

More episodes from "Radio Falsafidan"

 • Radio Falsafidan podcast

  ماکیاولی، ترس و سردرگمی

  23:48

  در این قسمت از رادیو فلسفیدن می‌خواهیم با کمک آرای ماکیاولی در کتاب شهریار راجع به تاکتیک‌های حاکم برای حفظ قدرت حرف بزنیم. از اینکه شهریار چگونه می‌تواند قدرت خودش را حفظ کند و به نظر ماکیاولی کجاها باید اخلاق را بگذارد. از این صحبت […] نوشته ماکیاولی، ترس و سردرگمی اولین بار در فلسفیدن پدیدار شد.
 • Radio Falsafidan podcast

  چرا در خانه نیستیم؟

  28:39

  توی این قسمت از رادیو فلسفیدن می‌خواییم از این حرف بزنیم که چرا با وجود اینکه آدمای زیادی اطرافمان‌اند، بعضی وقت‌ها حس می‌کنیم تنهاییم و انگار «در خانه» نیستیم. و چرا، روزهای سختی، بیشتر حس می‌کنیم که تنهاییم. با کمک گرفتن از مفاهیم هایدگری تخصیص […] نوشته چرا در خانه نیستیم؟ اولین بار در فلسفیدن پدیدار شد.
 • Radio Falsafidan podcast

  Don't miss an episode of Radio Falsafidan and subscribe to it in the GetPodcast app.

  iOS buttonAndroid button
 • Radio Falsafidan podcast

  کرونا، هواپیما و باقی اخبار

  28:03

  توی اولین قسمت از فصل چهارم رادیو فلسفیدن از این صحبت می‌کنیم که چرا در زمانه‌ی ما مرز راست و دروغ این‌قدر مخدوش شده است. سعی می‌کنیم با کمک هانا آرنت از این بگوییم که واقعیت‌زدایی کردن از دنیا چگونه توانسته کاری کند که مفاهیمی […] نوشته کرونا، هواپیما و باقی اخبار اولین بار در فلسفیدن پدیدار شد.
 • Radio Falsafidan podcast

  همه می‌میریم

  33:45

  مرگ ناشناخته‌ترین، ترسناک‌ترین و قطعی‌ترین رویدادی‌ست که با آن مواجه خواهیم شد. می‌دانیم که بالاخره یک روزی به تنهایی تجربه‌اش خواهیم کرد. در این قسمت از رادیو فلسفیدن از مواجهه‌ی انسان با مرگ حرف می‌زنیم. آیا میل انسان‌ها به جاودانگی، که در آیین‌ها، اسطوره‌ها و […] نوشته همه می‌میریم اولین بار در فلسفیدن پدیدار شد.
 • Radio Falsafidan podcast

  چرا گیاه‌خواری غیراخلاقی‌ست

  38:28

  نیچه اعتقاد دارد اخلاقیات اروپایی ریاکارانه است و ریشه در کینه‌ای قدیمی دارد. از این صحبت می‌کنیم که آیا اخلاقیات، یعنی تمام ارزش‌ها، عرف‌ها و کارهای خوبی که می‌شناسیم‌شان، به این درد می‌خورند که خیالمان را راحت کنند که در طرف درست تاریخ ایستاده‌ایم؟ این […] نوشته چرا گیاه‌خواری غیراخلاقی‌ست اولین بار در فلسفیدن پدیدار شد.
 • Radio Falsafidan podcast

  از کجا می‌آید این آوای دوست

  37:08

  در این قسمت از رادیو فلسفیدن از محمدرضا شجریان حرف می‌زنیم. سراغ نقد موسیقایی یا حتی هنری نمی‌رویم و کاری به نقش سیاسی استاد هم نداریم. صرفا می‌خواهیم از آثارش حرف بزنیم و اثری که روی مخاطبانش داشته است. منظورمان هم مخاطبان تخصصی موسیقی سنتی […] نوشته از کجا می‌آید این آوای دوست اولین بار در فلسفیدن پدیدار شد.
 • Radio Falsafidan podcast

  درباره‌ی حس غریب اواخر اسفند

  25:57

  درباره‌ی این صحبت می‌کنیم که احساس عجیب ما در روزهای پایان سال به خاطر ایده‌ی پیشرفت است یا تغییر فصل. اگر شک دارید که متضاد پیشرفت کردن، درجا زدن باشد یا اگر آخرهای اسفند، مثل اسفند روی آتش بی‌قرار می‌شوید، این قسمت برای شماست.   […] نوشته درباره‌ی حس غریب اواخر اسفند اولین بار در فلسفیدن پدیدار شد.
 • Radio Falsafidan podcast

  پاراگراف: بابا گوریو

  6:47

  در این قسمت از پاراگراف زهرا شاهی از بابا گوریو می‌گوید و بخش‌هایی از آن را می‌خواند.   بابا گوریو، نوشته‌ی بالزاک، ترجمه‌ی مهدی سحابی، نشر مرکز نوشته پاراگراف: بابا گوریو اولین بار در فلسفیدن پدیدار شد.
 • Radio Falsafidan podcast

  از چت کردن ناگزیریم

  23:24

  بخش زیادی از ارتباطات انسانی بعد از اختراع چت به شکل متفاوتی درآمده است. در این مدیوم قرار کاری می‌گذاریم، بحث سیاسی می‌کنیم، عاشق می‌شویم، جنس می‌فروشیم، قرار سفر می‌گذاریم، دورهمی خانوادگی برپا می‌کنیم، جزوه‌های دانشگاهی رد و بدل می‌کنیم و رفاقت می‌کنیم. در این […] نوشته از چت کردن ناگزیریم اولین بار در فلسفیدن پدیدار شد.
 • Radio Falsafidan podcast

  پاراگراف: ظرافت جوجه‌تیغی

  16:28

  در چهارمین قسمت از پاراگراف ملیکا خوش‌نژاد از کتاب ظرافت جوجه‌تیغی می‌گوید و بخش‌هایی از آن را می‌خواند. ظرافت جوجه‌تیغی، موریل باربری، ترجمه‌ی مرتضی کلانتریان، نشر کندوکاو، ۱۳۹۵ نوشته پاراگراف: ظرافت جوجه‌تیغی اولین بار در فلسفیدن پدیدار شد.

Get the whole world of podcasts with the free GetPodcast app.

Subscribe to your favorite podcasts, listen to episodes offline and get thrilling recommendations.

iOS buttonAndroid button