Podcast of HOPE podcast

Paul Roncken: over Natuur, Inheems en Voortuitgang | #193

0:00
51:45
Rewind 15 seconds
Fast Forward 15 seconds

Paul Roncken is landschapsarchitect, schrijver en wetenschapper. Als onderzoeker en docent aan Wageningen University, voormalig provinciaal bouwmeester van Utrecht en voormalig directeur van NatuurCollege beweegt hij voortdurend tussen ontwerp, wetenschap en verbeelding. Met zijn boek “Natuur is te-veel mens” nodigt hij een nieuwe generatie uit om voorbij romantiek en clichés opnieuw te kijken naar natuur én naar zichzelf.

In de podcast neemt Paul Roncken ons mee in een filosofische zoektocht naar natuur, geluk en onze plaats als mens. We beginnen bij de vraag of geluk misschien onze natuurlijke staat is, maar ontdekken al snel hoe lastig het woord ‘natuur’ eigenlijk is. Voor Paul is natuur niet alleen dat stukje bos of dat beschermde natuurgebied. Als alles natuur is, inclusief de mens en alles wat wij maken, hebben we misschien andere woorden nodig om onze verhouding tot onze leefomgeving te beschrijven. Paul vertelt over zijn boek, waarin hij zestien vragen stelt die ons uitnodigen zelf over natuur na te denken. Hij wil het gesprek niet overlaten aan ecologen en andere specialisten. Vragen als ‘Waren wij ooit inheems?’, ‘Hoeveel natuur is er waar jij woont?’ en ‘Heb je de natuur in jezelf meegeteld?’ maken duidelijk dat iedereen aan dit gesprek kan deelnemen. Vervolgens onderzoeken we wat een ‘inheemse toekomst’ kan betekenen. Paul schetst een hoopvol beeld van huizen waarin ook vogels en insecten een plek krijgen, gezonde bodems en rivieren waarvan we uiteindelijk weer kunnen drinken. Juist zo’n concreet toekomstbeeld geeft hem richting en geluk. Het helpt hem onderscheid te maken tussen wat werkelijk waardevol is en de ‘troep’ die daar volgens hem overheen ligt. Daarna verbreden we het gesprek naar vooruitgang. Waar eerdere generaties steeds meer vrijheid en welvaart ervaren, zien jongere generaties ook de ecologische prijs daarvan. Paul zoekt daarom naar een nieuwe vorm van vooruitgang, gebaseerd op wederkerigheid tussen mens en andere levensvormen. Via Aristoteles komen we uiteindelijk bij een verrassend inzicht: vormen van kennis en vakbekwaamheid zijn niet uitsluitend menselijk. Ook dieren bouwen, maken en handelen. Paul pleit daarom voor een verhaal waarin dieren, planten en andere levensvormen meer waarde krijgen. Zijn meegenomen voorwerp vat het gesprek mooi samen: een zelfgemaakt, leeg boek; Geen antwoorden, maar ruimte om te blijven vragen.

Algemeen:

In de Podcast of HOPE komen interessante gasten aan het woord met wie we in gesprek gaan over geluk. Hoe gelukkig zijn ze zelf, wat draagt volgens hun bij tot geluk en welke bijdrage leveren zij zelf om het geluk van anderen te vergroten? Onze gasten nemen foto’s mee die hen zelf gelukkig maken. Deze komen tijdens de opname op het scherm voorbij. Ook vragen wij de gasten om een boekje of een ander object mee te nemen dat voor hun symbool staat voor geluk. Met mooie verhalen, inzichten en adviezen proberen wij je te inspireren voor meer geluk en welzijn in je eigen leven. 

De opnames worden ook op video opgenomen. Je kunt deze bekijken op YouTube en onze site podcastofhope.nl.

Om de week op zondag om 10:00 uur komt er een nieuwe aflevering online van de Podcast of HOPE.

Vergeet ons niet te volgen op Facebook en Instagram. Heb je een leuke suggestie voor onze podcast of wil je zelf een keer je verhaal komen vertellen, stuur dan een mailtje naar [email protected]

Als je mee wilt helpen om het geluk in de wereld te bevorderen, kan je op de website van de Podcast of HOPE gratis stickers en tasjes bestellen. Luister naar onze HAPPY MUSIC playlist met speciaal geselecteerde nummers die je blij en gelukkig maken. Zoals je weet is geluk het enige dat zich vermenigvuldigt als je het deelt!

We wensen je veel luisterplezier en natuurlijk heel veel geluk toe!

More episodes from "Podcast of HOPE"