Football Club podcasty podcast

Football Club #99 Fotbal a klima: ESG není výmysl ekoteroristů, ale realita fotbalových klubů v Česku

0:00
53:29
Manda indietro di 15 secondi
Manda avanti di 15 secondi

Zelená nemá být jen tráva, ale i fotbal. Jak české kluby řeší ekologii? Proč není na místě strašení? Kde se ve světě inspirovat? A jaké mýty jsou v téhle oblasti nejčastější? CSR manažerka Sparty a předsedkyně komise LFA Irena Smetanová a ředitelka Nadace Tipsport a garantka projektu Sport bez odpadu Lucia Štefánková.  

Už je to rok, co se v Německu hrálo EURO fotbalistů. Pořadatelé vedle perfektně přichystaných stadionů zaujali i tím, jak mysleli na své okolí, potažmo životní prostředí. Mezi jednotlivými stadiony týmy cestovaly vlaky, ve fanzonách se občerstvení vydávalo na zálohovaném nádobí a umělá tráva z berlínské fanzony byla posléze využita i za jinými účely. 

Mnozí by si řekli, že tu už někdo zase straší s klimatickou změnou. Apely na udržitelnost jsou ale součástí společnosti daleko déle. Věděli jste třeba, že fotbalisti ostravského Baníku hráli už v roce 2010 v dresech z PET lahví? 

Mezi prvními v českém fotbalovém prostředí se o ekologičtější přístup začala zajímat, vzhledem ke svému postavení docela logicky, pražská Sparta. A právě z jejích řad je jedna z průkopnic tzv ESG norem Irena Smetanová, která se nedávno stala předsedkyní nově vzniklé komise ESG pod hlavičkou Ligové fotbalové asociace (LFA). 

Tři kouzelná slůvka "Enviromental, Social, Governance" v sobě skrývají zodpovědný přístup k životnímu prostředí, pomoc společnosti se zaměřením na děti a handicapované a vzdělávání a edukaci fotbalového prostředí nejen v dané oblasti. 

Do nového dílu podcastu Football Clubu v rámci projektu Zelená je tráva přišly právě Irena Smetanová a Lucia Štefanková, ředitelka Nadace Tipsport, která se danou tematikou zásadně zabývá.

Jaké jsou největší překážky českých klubů ve snaze o udržitelnost, jakými způsoby se daří v tuzemském prostředí dělat "zelené kroky", jak fotbalové prostředí přijímá postupné kroky na cestě k ekologičtějšímu fungování a proč musí evropští zástupci být v oblasti ESG ještě svědomitější než jejich konkurenti z české ligy? Podíváme se taky na určité mýty a nepravdy, kterými se "škarohlídi" snaží tendence o udržitelnost podrývat.

Příjemný a inspirativní poslech přejeme a hezké léto i s Football Clubem!

Altri episodi di "Football Club podcasty"