Hva så?! forklarer alt podcast

Hva så?! forklarer alt - Efterlivet i det gamle Egypten

0:00
27:03
Retroceder 15 segundos
Avanzar 15 segundos

Afsnit 108 

I dagens afsnit har jeg igen besøg af Tine Bagh, museumsinspektør ved Glyptoteket.

Vi afslutter vores rejse gennem det gamle Egypten med at dykke ned i efterlivet. Vi følger en farao fra det øjeblik han dør, gennem mumificeringen og videre ind i livet efter døden.

Vi snakker om hvordan man mumificerede de døde, hvordan man håndterede og opbevarede de forskellige indvolde, og hvordan kroppen blev gjort klar til efterlivet med datidens løsninger og materialer.

Derudover kommer vi ind på myterne, guderne og dødsbogen, og hvad man egentlig troede der ventede på den anden side. Vi runder også Egyptens fald og sætter punktum for hele vores tur gennem en af verdens ældste civilisationer.

Gå fornøjelse, Christian.


Hosted by Simplecast, an AdsWizz company. See pcm.adswizz.com for information about our collection and use of personal data for advertising.

Otros episodios de "Hva så?! forklarer alt"