Podcasty Aktuality.sk podcast

ŠPORT: Slovenský šport pred kolapsom? Kluby čaká posledná rana, ale nie od koronavírusu

0:00
18:50
Spola tillbaka 15 sekunder
Spola framåt 15 sekunder

Pandemická situácia nie je dobrá a to má opäť vplyv aj na náš šport. Futbalová liga má za sebou ďalšie kolo bez jediného diváka na tribúnach. Čo to znamená pre jednotlivé kluby si rozoberieme v našom dnešnom podcaste.

Fler avsnitt från "Podcasty Aktuality.sk"

 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  A. Soltész: Ak hľadáte Biľaka dneška, nájdete Žilinku. Fico sa vidí ako prokremeľský gubenátor.

  34:56

  „Mor ho“ je jeden z našich najsmiešnejších národných mýtov. My sme tu v podstate nikdy za nič nebojovali a keď už nás znásilňujú, ešte aj násilníkovi podáme lubrikant, tvrdí na margo debaty o obrannej zmluve s USA spisovateľ a novinár Arpád Soltész. A aká klíma nás čaká tento rok? Slovenskou verejnou i politickou scénou otriasa debata o obrannej zmluve so Spojenými štátmi americkými debata plná emócii, lží, viktimizácie i obviňovania oponentov zo zrady štátnych záujmov. Debata, ktorá dôsledne preveruje „kto je kto“, kto za koho môže kopať a aj to, ako je to v skutočnosti s naším ukotvením v euroatlantických štruktúrach garantujúcich nám bezpečnosť a prosperitu. Prečo sa zdanlivo rutinná technická zmluva stala takouto politickou rozbuškou, komu v tejto hre o čo ide a kto sú dnešní Vasiľovia Biľakovia? V dnešných Aktualitách Nahlas na to odpovie spisovateľ a novinár Arpád Soltész. V druhej téme podcastu sa s klimatológom Milanom Lapinom obzrieme do roku 2021, ktorý bol medzi siedmimi najteplejšími v histórii meraní. A pýtali sme sa aj na to, čo môžeme čakať tento rok. Počúvate Aktuality Nahlas, pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  Bidenov prvý rok: Vedie stále rozdelenú krajinu, tvrdí Kováčik (podcast)

  34:46

  Joe Biden je rok vo funkcii najsilnejšieho muža sveta – práve 20. januára 2021 bol inaugurovaný za prezidenta Spojených štátov amerických. Onedlho osemdesiatnik, po ére kontroverzného Donalda Trumpa síce zástanca aktívneho boja s pandémiou, no stojí na čele krajiny so zaočkovanosťou nižšou ako Európska únia; privítal síce amerických vojakov z Afganistanu, no obrazne povedané vysmieva sa mu za to Taliban; s doteraz najväčšími výdavkami a verejnými investíciami na domácej pôde v porovnaní so svojimi predchodcami, no bez výraznej a klesajúcej podpory Američanov. A v konflikte s Putinom akoby ten zakríknutejší. Aký rok má za sebou 46. prezident Spojených štátov? Téma pre Branislava Kováčika, dekana Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.   Moderuje Jaroslav Barborák.
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  Missa inte ett avsnitt av Podcasty Aktuality.sk och prenumerera på det i GetPodcast-appen.

  iOS buttonAndroid button
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  SHARE: Aký život môžeme nájsť v mimozemských podzemných moriach?

  34:58

  Myslelo sa, že bez fotosyntézy ostanú podmorské svety bez kyslíka. Nový objav tento pohľad zmenil. Podmienkou existencie života tak, ako ho dnes poznáme, je voda. Tá je v tekutom skupenstve na povrchu vesmírnych telies veľmi vzácna, oveľa ľahšie ju možno nájsť hlboko pod povrchom. Tam však nesvieti slnečné svetlo, kvôli čomu nemôže prebiehať fotosyntéza, ktorá je zdrojom kyslíka potrebného pre vznik komplexných mnohobunkových organizmov. Vedci však nedávno zistili, že mikrób, ktorý je na Zemi vo vode pomerne bežný, dokáže vyrábať kyslík aj v úplnej tme. Znamená to, že by predsa len v podzemných vodných svetoch, ako sú napríklad tie na mesiacich Európa či Ganymedes, mohol existovať mnohobunkový život? Ak áno, aké veľké tvory by tam teoreticky mohli prežiť? A čo by sme potrebovali na to, aby sme ich objavili? O tom sa rozpráva s vedecký publicista a redaktor portálu Živé.sk Dušan Valent a redaktor Živé.sk Maroš Žofčin. V novej časti technologického podcastu SHARE sa dozviete: prečo je kyslík potrebný pre vznik mnohobunkového života, aká jej úloha fotosyntézy pri jeho výrobe, ako by mohol kyslík vznikať v podzemných moriach bez slnečného svetla, aké tvory by v takomto prostredí mohli prežiť, a čo by bolo potrebné na to, aby sme ich objavili. Podcast spoločne pripravujú magazíny Živé.sk a HernáZóna.sk.
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  Gašparov a Lučanského šéf odposluchov vynášal mafii, Kováčik to zakryl. Rekordná pokuta pre Brhela

  18:32

  Pred súd sa dnes postavil Jozef Rehák – bývalý dlhoročný šéf policajných odposluchov. Viac ako 10 rokov mal vynášať informácie z polície mafii. Prišlo sa na to a už v roku 2015 to zahladili Dušan Kováčik a policajná inšpekcia pod vedením Milana Lučanského. O obžalobe na Jozefa Reháka nám v dnešnom podcaste viac povie Annamária Dömeová. V druhej časti podcatu sa pozrieme na rekordnú takmer deväťmiliónú pokutu za kartel, v pozadí ktorého stál aj mecenáš Smeru Jozef Brhel. Za podaním na Protimonopolný úrad stál Martin Turček.  Moderuje Peter Hanák.
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  Vyšetrovať budú aj vyšetrovanie šikany. Chudobnieme, klasajú nám reálne príjmy

  25:55

  Prípad šikany maloletých z Miloslavova sa dostal až do parlamentu. Mimoriadne o ňom rokoval brannobezpečnostný výbor. Policajné špičky na čele s ministrom vnútra Romanom Mikulcom na ňom prisľúbili, že nič nepôjde pod koberec..   Na prípad sa pozrieme aj s reportékou televízie Markíza Zuzanou Ferenčákovou, ktorá ho podrobne sleduje od začiatku. Pozrieme sa na rôzne verzie príbehu z Miloslavova.   V druhej časti podcastu sa dotkneme témy každému viac ako blízkej – zdražovaniu a jeho dôsledkom.   Analytik VÚB banky Michal Lehuta tvrdí, že „vplyvom zdražovania si budeme môcť tento polrok kúpiť menej, Slováci tak chudobnejú“. Zhováral sa s ním Peter Hanák.   Moderuje Jaroslav Barborák.
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  ŠPORT: Djokovič má právo sa nezaočkovať. Posledné 2 roky si kazí dobrú povesť

  16:07

  Včerajším dňom odštartovala hlavná fáza úvodného grandslamového turnaja sezóny Australian Open v Melbourne. O prvom vrchole tenisového roka sa však hovorí už asi dva týždne. Hlavná udalosť je, že zápasy v mužskom pavúku sa rozbehli bez úradujúcej svetovej jednotky Novaka Djokoviča, ktorý síce do Austrálie pricestoval, no po súdnych peripetiách musel krajinu opustiť. Prečo, aj to si rozoberieme v našom dnešnom podcaste.
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  Milan Kňažko: Nevidím nikoho menej zlého ako OĽaNO, Fico je politický podvodník

  30:09

  Bol nadšený z Ficovho konca. Ako sa pozerá na polčas vládnutia OĽaNO? Milan Kňažko obdivuje premiéra Hegera a hovorí o ňom ako o najlepšom premiérovi desaťročia. Kritizuje koaličné strany, ktoré vystupujú proti rozhodnutiam vlády. Prečo podľa neho rastie Robert Fico? A ako hodnotí ministerku kultúry Natáliu Milanovú?  Rozhovor s Milanom Kňažkom nahrával Peter Hanák.
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  Prípad Djokovič ako nový normál? Takmer každé piate dieťa má skúsenosť s násilím

  29:06

  Srbský tenista Novak Djokovič si nezahrá na Australian Open, a ak sa nezaočkuje, tak pravdepodobne ani na francúzskom Roland Garros. Je prípad známeho tenistu nový normál v športovom svete – a nevakcinovaní športovci budú mať skomplikované podmienky na športových súťažiach? V podcaste sa o tom rozprávame s novinárom portálu Šport.sk Martinom Tóthom Vaňom. A blížime sa k tomu, že sa krajiny takmer úplne zatvoria pre neočkovaných proti covidu? V podcaste sa pýtame štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Martina Klusa. Ten hovorí, že niektoré krajiny upúšťajú od toho, že neočkovaní budú môcť vstúpiť s testom, alebo skracujú ich platnosť. Slovenskom otriasol prípad brutálnej detskej šikany v Miloslavove, odborníci ale tvrdia, že ide iba o špičku ľadovca. Nakoľko pandémia zhoršila už i tak neutešenú situáciu v oblasti domáceho násilia, ktoré sa týka deti a nakoľko prehĺbila problematiku násilia na deťoch, ktoré poznáme aj z tragédie vo Vrútkach? Témy pre riaditeľku Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch Mária Vargovú Moderuje Denisa Hopková. Spolupracoval Branislav Dobšinský.
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  NA SCÉNE s Marcelom Forgáčom: Kvôli covidu je tu napätie ako pred občianskou vojnou

  42:56

  „Kamarát otváral nový podnik v jednom lyžiarskom stredisku. To, čo sa tam vtedy dialo, bolo neuveriteľné. Zlo, krik, bitka, privolaní policajti. Dôvodom bolo, že dovnútra mohli ísť len očkovaní,“ povedal v relácii NA SCÉNE moderátor Marcel Forgáč.    
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  Karol Sidon: Príbeh literáta a scenáristu, ktorý sa stal pražským a zemským rabínom

  36:57

  Karol Sidon vyrastal na Pankráci. Nacisti popravili jeho otca a sám neskôr zažil ústrky komunistov. Sidon si svoje židovstvo uvedomil po okupácii v 1968. Po dôkladnom štúdiu v roku 1978 konvertoval. Pražským rabínom sa stal v roku 1992. Vyštudoval dramaturgiu a scenáristiku na pražskej DAMU, komunisti mu však v čase normalizácie zakázali publikovať. Do sveta literatúry sa vrátil v roku 2014, keď vydal románovú tetralógiu Kde líšky dávajú dobrú noc (publikoval ju pod literárnym pseudonymom Chajim Cigan).   V podcaste nájdete aj hudobné ukážky unikátnej slovenskej skupiny Mojše Band.

Kom åt alla poddsändningar i gratisappen GetPodcast.

Prenumerera på dina favoritpoddar, lyssna på avsnitt offline och få spännande rekommendationer.

iOS buttonAndroid button