Podcasty Aktuality.sk podcast

Sloboda nie je happy end: Neziskovky a občianska spoločnosť

0:00
1:10:15
Spola tillbaka 15 sekunder
Spola framåt 15 sekunder

Ďalší diel diskusie Sloboda nie je happyend sa venuje občianskej spoločnosti a neziskovému sektoru. Kto vôbec tvorí túto časť spoločnosti? Čomu sa venuje? Z čoho býva financovaná? Akým útokom musí čeliť? Aj to sú témy, o ktorých sa rozprávala Sandra Polovková s riaditeľkou VIA IURIS, Katarínou Batkovou a s riaditeľkou Nadácie otvorenej spoločnosti, Andreou Erdösovou. Podporte našu prácu a tvorbu ďalších častí diskusií pravidelným finančným príspevkom 👉 https://bit.ly/319D8aI Ďakujeme

Fler avsnitt från "Podcasty Aktuality.sk"

 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  Chutný podcast - ČOJE Bratislava - Daniel Feranec

  48:07

  Vypočujte si ďalší diel podcastu Chutný. Hosťom je foodbloger ČOJE Bratislava - Daniel Feranec. V podcaste sa tiež dozviete:  ▶ o vzniku Čoje Bratislava ▶ aký bol zlomový moment na ceste  ▶ ako využíva copywriting ▶ o jedlách a regionalite ▶ o chutiach  ▶ aké sú top jedlá  ▶ čo je prémiový streedfood ▶  kam za skvelým jedlom Založil sa v roku 2015. Spravil instagramový profil a začal tam dávať fotky jedla. Odvtedy sa jedlo v Bratislave veľmi zmenilo. “Dlho bol môj profil akoby pre kamošov. Až sme raz spravili s refresher rebríček burgrov. Ten čo vyhral na druhý deň vypredal ten svoj. Tam sa to zlomilo aj s mojim blogom. Tým, že som povolaním copywriter, tak mám zručnosti práce s textom. Dokážem to teda napísať rýchlo a pútavo”, hovorí Feranec.
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  Disinfo Report: Monitorovanie online priestoru je pre demokraciu dôležité

  14:02

  V dnešnej dobe čerpá množstvo ľudí informácie z online priestoru. Posledné roky nám však dokazujú, aké množstvo dezinformácií sa v našom informačnom prostredí šíri. Prečo je dôležité náš online priestor monitorovať? Ako dnes fungujú nástroje na jeho sledovanie? A ako sa budú v najbližších rokoch vyvíjať technológie, ktoré môžu byť využité na boj s dezinformáciami, prípadne na ich efektívnejšie šírenie? Aj o tomto sa v podcaste Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk rozpráva Tonka Zsigmondová s riaditeľom spoločnosti Gerulata Technologies Michalom Trnkom.
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  Missa inte ett avsnitt av Podcasty Aktuality.sk och prenumerera på det i GetPodcast-appen.

  iOS buttonAndroid button
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  Múzeum: Prečo kedysi ľudia verili, že žijú draky a nosili žraločie zuby

  22:28

  Nájdené skameneliny zvierat či živočíchov alebo veľké kosti si kedysi ľudia nevedeli vysvetliť, a tak im pripisovali zázračné schopnosti. „Dnes vieme, čo sú skameneliny živočíchov a rastlín, ale ľudia v dávnej minulosti netušili, čo nachádzajú v zemi, a tak im pripísali nadprirodzenú moc. Používali ich na výrobu amuletov, ozdôb či ich používali na liečenie,” opisuje v podcaste Barbara Záhradníková, kurátorka Prírodovedného múzea SNM. S nájdenými skamelinami sa spájali aj legendy a povesti, preto ich kedysi ľudia aktívne hľadali, alebo si ich kupovali - to využívali aj podvodníci, ktorí legendy dobre poznali. „Väčšinou sa také legendy tradovali medzi jednoduchými ľuďmi. Starší ich na večer rozprávali vnúčatam a žili nimi,” opisuje kurátorka. Vypočujte si v podcaste legendy o žraločích zuboch, či kostiach medveďov, o ktorých si ľudia mysleli, že patria drakom. „Ľudia nachádzali obrovské lebky, veľké zuby a kosti a nemali vedomosť, že žili jaskynné medvede, tak začali vznikať rozprávky o drakoch, ktoré unášali princezné do jaskýň. Mysleli si totiž, že tie lebky patria drakom,” približuje Záhradníková. Podcast vzniká v spolupráci redakcie Aktuality.sk so Slovenským národným múzeom. Nahrávala Denisa Hopková.
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  Sekularizujeme sa? Protikresťanská strana u nás voľby nevyhrá. Hrozia nám ukrajinskí utečenci

  27:49

  Sčítanie obyvateľstva ukázalo zdvojnásobenie počtu Slovákov bez náboženského vyznania. Ako na to reaguje najväčšia cirkev? Druhou témou dnešného podcastu je možný útok Ruska na Ukrajinu. V dnešnom podcaste budete počuť arcibiskupa Stanislava Zvolenského, ľavicového novinára, ktorý oficiálne vystúpil z cirkvi, Tomáša Hučka a sociológa Miroslava Tížika z SAV. Ten vysvetľuje, že Slovensko sa síce sekularizuje, ale väčšina je stále katolícka – a kto chce vyhrať voľby, musí sa zapáčiť tejto väčšine. Podľa neho tak napríklad SaS bude navždy hrať druhé husle. Pravdepodobnosť vojny Ruska s Ukrajinou sa neustále zvyšuje, tvrdí generál Pavel Macko.  Konflikt by podľa neho znamenal prerušenie energetických dodávok, destabilizáciu celého európskeho kontinentu, ale aj masové prúdy ukrajinských utečencov. Moderuje Peter Hanák. Rozhovor s Pavlom Mackom nahrával Branislav Dobšinský.
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  ŠPORT: Na olympiáde budeme mať lepší hokejový tím ako pred 4 rokmi

  18:17

  Päť hráčov z našej extraligy, traja tínedžeri a šestica hokejistov, ktorá zažila predošlé Hry v juhokórejskom Pchjongčchangu. Poznáme menoslov hráčov, ktorí zabojujú o úspech na hokejovom turnaji blížiacich sa zimných olympijských hier. S kým pocestuje tréner Craig Ramsay do Pekingu? Jeho nomináciu si rozoberieme v našom dnešnom podcaste.
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  NA ROVINU s ministrom Lengvarským: Tento rok už žiadny lockdown nehrozí

  29:02

  „V apríli by sme sa mohli vrátiť do normálu, ale vírus tu v nejakej podobe zostane. Možno budeme povinne očkovať deti,“ povedal v relácii NA ROVINU minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.    
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  A. Soltész: Ak hľadáte Biľaka dneška, nájdete Žilinku. Fico sa vidí ako prokremeľský gubenátor.

  34:56

  „Mor ho“ je jeden z našich najsmiešnejších národných mýtov. My sme tu v podstate nikdy za nič nebojovali a keď už nás znásilňujú, ešte aj násilníkovi podáme lubrikant, tvrdí na margo debaty o obrannej zmluve s USA spisovateľ a novinár Arpád Soltész. A aká klíma nás čaká tento rok? Slovenskou verejnou i politickou scénou otriasa debata o obrannej zmluve so Spojenými štátmi americkými debata plná emócii, lží, viktimizácie i obviňovania oponentov zo zrady štátnych záujmov. Debata, ktorá dôsledne preveruje „kto je kto“, kto za koho môže kopať a aj to, ako je to v skutočnosti s naším ukotvením v euroatlantických štruktúrach garantujúcich nám bezpečnosť a prosperitu. Prečo sa zdanlivo rutinná technická zmluva stala takouto politickou rozbuškou, komu v tejto hre o čo ide a kto sú dnešní Vasiľovia Biľakovia? V dnešných Aktualitách Nahlas na to odpovie spisovateľ a novinár Arpád Soltész. V druhej téme podcastu sa s klimatológom Milanom Lapinom obzrieme do roku 2021, ktorý bol medzi siedmimi najteplejšími v histórii meraní. A pýtali sme sa aj na to, čo môžeme čakať tento rok. Počúvate Aktuality Nahlas, pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  Bidenov prvý rok: Vedie stále rozdelenú krajinu, tvrdí Kováčik (podcast)

  34:46

  Joe Biden je rok vo funkcii najsilnejšieho muža sveta – práve 20. januára 2021 bol inaugurovaný za prezidenta Spojených štátov amerických. Onedlho osemdesiatnik, po ére kontroverzného Donalda Trumpa síce zástanca aktívneho boja s pandémiou, no stojí na čele krajiny so zaočkovanosťou nižšou ako Európska únia; privítal síce amerických vojakov z Afganistanu, no obrazne povedané vysmieva sa mu za to Taliban; s doteraz najväčšími výdavkami a verejnými investíciami na domácej pôde v porovnaní so svojimi predchodcami, no bez výraznej a klesajúcej podpory Američanov. A v konflikte s Putinom akoby ten zakríknutejší. Aký rok má za sebou 46. prezident Spojených štátov? Téma pre Branislava Kováčika, dekana Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.   Moderuje Jaroslav Barborák.
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  SHARE: Aký život môžeme nájsť v mimozemských podzemných moriach?

  34:58

  Myslelo sa, že bez fotosyntézy ostanú podmorské svety bez kyslíka. Nový objav tento pohľad zmenil. Podmienkou existencie života tak, ako ho dnes poznáme, je voda. Tá je v tekutom skupenstve na povrchu vesmírnych telies veľmi vzácna, oveľa ľahšie ju možno nájsť hlboko pod povrchom. Tam však nesvieti slnečné svetlo, kvôli čomu nemôže prebiehať fotosyntéza, ktorá je zdrojom kyslíka potrebného pre vznik komplexných mnohobunkových organizmov. Vedci však nedávno zistili, že mikrób, ktorý je na Zemi vo vode pomerne bežný, dokáže vyrábať kyslík aj v úplnej tme. Znamená to, že by predsa len v podzemných vodných svetoch, ako sú napríklad tie na mesiacich Európa či Ganymedes, mohol existovať mnohobunkový život? Ak áno, aké veľké tvory by tam teoreticky mohli prežiť? A čo by sme potrebovali na to, aby sme ich objavili? O tom sa rozpráva s vedecký publicista a redaktor portálu Živé.sk Dušan Valent a redaktor Živé.sk Maroš Žofčin. V novej časti technologického podcastu SHARE sa dozviete: prečo je kyslík potrebný pre vznik mnohobunkového života, aká jej úloha fotosyntézy pri jeho výrobe, ako by mohol kyslík vznikať v podzemných moriach bez slnečného svetla, aké tvory by v takomto prostredí mohli prežiť, a čo by bolo potrebné na to, aby sme ich objavili. Podcast spoločne pripravujú magazíny Živé.sk a HernáZóna.sk.
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  Gašparov a Lučanského šéf odposluchov vynášal mafii, Kováčik to zakryl. Rekordná pokuta pre Brhela

  18:32

  Pred súd sa dnes postavil Jozef Rehák – bývalý dlhoročný šéf policajných odposluchov. Viac ako 10 rokov mal vynášať informácie z polície mafii. Prišlo sa na to a už v roku 2015 to zahladili Dušan Kováčik a policajná inšpekcia pod vedením Milana Lučanského. O obžalobe na Jozefa Reháka nám v dnešnom podcaste viac povie Annamária Dömeová. V druhej časti podcatu sa pozrieme na rekordnú takmer deväťmiliónú pokutu za kartel, v pozadí ktorého stál aj mecenáš Smeru Jozef Brhel. Za podaním na Protimonopolný úrad stál Martin Turček.  Moderuje Peter Hanák.

Kom åt alla poddsändningar i gratisappen GetPodcast.

Prenumerera på dina favoritpoddar, lyssna på avsnitt offline och få spännande rekommendationer.

iOS buttonAndroid button