Podcasty Aktuality.sk podcast

13 rokov pre Kočnerovho kamaráta. Za smrtiace hoaxy vyššie tresty

0:00
25:15
Spola tillbaka 15 sekunder
Spola framåt 15 sekunder

V kauze zmeniek padol ďalší rozsudok. Po Marianovi Kočnerovi prišiel na rad aj jeho kamarát Štefan Agh. Špecializovaný trestný súd ho odsúdil za falšovanie zmeniek na 13 rokov. Rozsudok nie je právoplatný, môže sa ešte odvolať. Budete počuť prokurátora Jána Šantu a novinárku Aktuality.sk Lauru Kellöovú.

V druhej časti podcastu sa pozrieme na to, ako chcú kompetentní chrániť zdravotníkov pred množiacimi sa verbálnymi útokmi pri očkovaní proti covidu 19.

Minister Lengvarský dnes navštívil generálneho prokurátora. A Maroš Žilinka pripomenul, že zdravotníci požívajú status chránenej osoby, čo v praxi znamená, že tresty za útoky na nich sú prísnejšie.

Moderuje Denisa Hopková. Spolupracoval Jaroslav Barborák.

Fler avsnitt från "Podcasty Aktuality.sk"

 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  Vakcína od diabla? Je to bláznovstvo, reagujú duchovní (podcast)

  29:19

  Je vakcína od diabla? Napriek vede, odborníkom a jasnému postoju katolíckych biskupov sa medzi veriacimi šíri nahrávka, ktorá ju rovno za dielo Satana považuje.   „Všetci čo sa dajú zaočkovať, sú jeho majetkom“, zaznieva na zvukovej nahrávke, ktorá má byť svedectvom istého gréckeho mnícha. Vakcína sa na nej označuje za „pečať beštie“, čo je narážka na biblický text, ktorý hovorí o diele zlých mocností.   Nahrávka sa medzi veriacimi šíri v situácii, keď na covid na Slovensku naďalej zomierajú ľudia. Podľa oficiálnych štatistík k utorku 19. októbra je ich 12 864. Len za posledných deň pribudlo u nás desať obetí covidu 19. Plnia sa rovnako nemocnice. Hospitalizovaných je 1 056 ľudí, pričom vyše osemdesiat percent je bez kompletného očkovania.   Katolícky kňaz Marián Prachár reaguje, že veriť takýmto „svedectvám“ je „bláznovstvom, ktoré nepatrí medzi premýšľajúcich ľudí“. „Keby povedali, že tomu veria, asi by som povedal, že teraz sa musia rozhodnúť, či ostanú kresťanmi, alebo budú veriť v hocičo“, dopĺňa.   Stanovisko biskupov k téme je jasné už od decembra. „Očkovanie je v situácii, v ktorej sa nachádzame, vec dobrá a potrebná“, uvádza hovorca KBS Martin Kramara.   V druhej téme podcastu sa pozrieme na budúcoročný rozpočet pre zdravotníctvo. Podľa aktuálnej verzie síce dostane viac ako v tomto roku, no napriek tomu a ozývajú kritické hlasy lekárov, sestier a rôznych zdravotníckych asociácií. Rozpočet považujú za nedostatočný a chýbajúce peniaze podľa nich povedú k ďalšiemu odchodu zdravotníkov, ale aj študetov. Tému rozoberie Denisa Hopková s analytikom Martinom Smatanom.   Moderuje Jaroslav Barborák.
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  ŠPORT: Fanúšikovia by v Trnave preniesli na štadión aj tank, z derby bude precedens

  18:57

  Bola to udalosť, na ktorú budeme dlho spomínať. Žiaľ, s nechuťou. Derby v rámci futbalovej ligy medzi Trnavou a Slovanom sa nedohralo pre nechutné správanie fanúšikov, ktorí sa bili aj priamo na hracej ploche. Ak by sme chceli byť patetickí, mohli by sme povedať, že sme boli svedkami scén ako z akčného filmu. V tých však zvyčajne víťazia kladní hrdinovia, v nedeľu v prvom rade prehral futbal. Tejto téme sa budeme venovať v našom dnešnom podcaste.
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  Missa inte ett avsnitt av Podcasty Aktuality.sk och prenumerera på det i GetPodcast-appen.

  iOS buttonAndroid button
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  Sú Slováci alibisti, oportunisti a konformisti? Vďaka tomu sme prežili Tisa aj Husáka, tvrdí etnologička

  33:56

  Konformita, oportunizmus a alibizmus - to sú naše národné stratégie prežitia, práve tieto vlastnosti nám umožnili prežiť tisov slovenský štát i husákovskú normalizáciu. Tú konformitu k režimu a strach z vládnucich elít si nesieme v sebe doteraz, hovorí etnologička Monika Vrzgulová, ktorá zbierala spomienky bežných ľudí, ktorí prežili socialistický režim. Veľký rozdiel medzi tým, ako sme sa správali za Tisa či Husáka preto nevidí.
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  Krivila polícia štatistiky? Prečo nevieme riešiť futbalových chuligánov

  24:42

  Včerajší futbalový zápas Trnavy so Slovanom včera predčasne ukončili po tom, čo na trávnik vtrhli futbaloví chuligáni. Nasledovali bitky a zasahovali aj záchranári. Polícia už začala trestné stíhanie pre výtržníctvo, z ktorého sú podozrivé všetky osoby, ktoré neoprávnene vošli na hracie pole. Budete počuť krajskú hovorkyňu Máriu Linkešovú. Budete počuť aj reakciu Slovenského futbalového zväzu, ktorý bude situáciu riešiť. Prečo si roky nedokážeme poradiť s futbalovými výtržníkmi? V podcaste odpovedá expert na extrémizmus Daniel Milo a bývalý futbalista a športový psychológ Peter Kuračka. Zároveň  Druhou témou dnešného podcastu je údajné krivenie policajných štatistík – samotnými policajnými funkcionármi. Otvorene o tom hovorí dočasný policajný prezident Štefan Hamran. Budete počuť aj šéfa policajných odborov.  Moderuje Denisa Hopková. Spolupracoval Peter Hanák.
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  Chutný podcast - Martin Korbelič

  56:12

  Vypočujte si ďalší diel podcastu Chutný. Hosťom je Martin Korbelič. V roku 2013 vyhral prestížnu súťaž “Bocuse d'or”, čo ho výrazne posunulo vpred.  “Začal som na francúzskom vidieku a postupne sa rozvíjal viac a viac. Mna hnala túžba po poznaní. Dnes je gastronómia poňatá inak, ako v minulosti. Ide o jednoduchosť. Menej je viac. Páčia sa mi bistrá a sám tam nachádzam informáciu”, otvára diskusiu Korbelič. V podcaste sa tiež dozviete:  ▶ o varení vo Francúzsku  ▶ kde nachádza inšpiráciu ▶ ako je na tom slovenské gastro ▶ čo ho bavilo v televíznych reláciách ▶ ako vystavať reštauráciu ▶ aké sú najčastejšie chyby pri varení  ▶ ako vníma donášku jedla  ▶ recept na batátové pyré na dobruchut.sk  CHUTNÝ podcast Vám prináša Milan Zimnýkoval  v spolupráci s portálom dobruchut.sk a aktuality.sk
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  Psychologička: Deti by sme nemali učiť poslúchať. Tlak na výkon končí úzkosťami a depresiami

  27:19

  Dieťa ako projekt. Práve túto tému otvoril film Každá minúta života. Zachytáva rodinu Hanuliakovcov zo Žiliny, ktorá všetko podriaďuje túžbu vychovať zo syna úspešného človeka. Život od narodenia naplnili tréningmi a vzdelávaním. Vybrali si súčasný režim s názvom Kamevéda, ktorý vymyslel Čech Pavel Zacha a týmto spôsobom vychoval zo syna úspešného hokejistu. Vytvoriť pre dieťa konkurencieschopnosť vo svete chce množstvo rodičov, bez ohľadu na zvolenú metódu. Neraz chcete dať dieťaťu možnosti, ktoré sami v živote nemali. Psychologička však vystríha, že pri bežných snahách často ide viac o rodičov, ako o dieťa. O tom, či môžeme nechať dieťa nalinajkovať život a či existuje návod, ako vychovať úspešného človeka sa porozprávala redaktorka Monika Vatrálová s psychologičkou Miroslavou Kumančíkovou.  
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  Štúrovská žena Johanka založila bojové ošetrovateľstvo

  13:55

  Johanka Hrebendová Bóriková v 19. storočí predbehla inú, uznávanejšiu priekopníčku - Florence Nightingalovú. Na bojisku ošetrovala slovenských štúrovských dobrovoľníkov, ktorí počas revolúcie bojovali proti uhorským vojakom.    Johanka bola výrazná postava - zorganizovala miestne ženy a učila ich ošetrovať mužov ranených v boji. Naučila sa to od svojho bývalého manžela - lekára, od ktorého však odišla, čo bolo v 19. storočí nezvyklé.    Koho vlastne ošetrovala, a ako vyzeral boj medzi slovenskými dobrovoľníkmi, ozbrojenými často len cepami a kosami a uhorskou armádou? A ako táto revolúcia dopadla?    Podcast Múzeum vyrába portál Aktuality.sk v spolupráci so Slovenským národným múzeom.    Nahrával Peter Hanák.
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  Vedec Kollár: Čierne bude celé Slovensko. Do 2 mesiacov sa s covidom stretneme všetci

  29:02

  Od pondelka sa prvých päť našich okresov zafarbí do čiernej farby covid automatu. Obmedzenia sa tak dotknú aj očkovaných - zakázané sú večierky, svadobné oslavy a mení sa aj fungovane reštaurácii. Je možné, že sa do čierna sfarbí celé Slovensko? O aktuálne situácii sa rozprávame s matematikom z Veda pomáha Richardom Kollárom. Podľa neho sa s covidom stretne do 2 mesiacov takmer každý. „Všetci občania Slovenska sa v najbližších dvoch mesiacoch stretnú s koronavírusom. Dostanú sa k nim vírusové častice, každý ich vdýchne. Tí, ktorí majú silnú imunitnú reakciu po očkovaní alebo prekonaní si to ani nevšimnú,” hovorí v podcaste. V druhej časti podcastu sa pozrieme na kupčenie s bakalárskymi či magisterskými prácami. Nadácia Zastavme korupciu fenomén podrobila analýze a hovorí, že takto nečestne môže na našich vysokých školách absolvovať 15 percent študentov. A práce za peniaze im majú dokonca písať zamestnanci vysokých škôl!  Obchodovanie so záverečnými prácami nadácia preverovalo formou mystery shoppingu, teda vydávali sa za študentov so záujmom o kúpu vysokoškolskej práce. Preverili tak dvadsiatku webových ponúk. S akými výsledkami? Predstaví ich Martin Suchý z Nadácie Zastavme korupciu. Moderuje Denisa Hopková. Spolupracoval Jaroslav Barborák.
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  SHARE_talks 31: V kinách beží nový Venom. Aký je?

  32:06

  Squid Game? Pozrite si radšej Oats Studios. V 31. časti podcastu SHARE_talks sa venujeme chaosu okolo eFootballu, spomíname oficiálne potvrdený remaster GTA Trilógie, Maroš nám predstaví seriály Squid Game a Oats Studios a rozprávame sa o našom zážitku z predpremiéry nového Venoma. NAPÍŠTE NÁM: Ak nám chcete niečo odkázať, doplniť nás alebo sme povedali niečo zle a chcete nás opraviť, môžete nám napísať na podcasty@zive.sk. V aktuálnej časti si vypočujete: čo sa deje s eFootballom, ktoré sú naše obľúbené miesta v starých GTA, prečo všetci pozerajú Squid Game a prečo by mali radšej pozerať Oats Studios, a rozoberáme nového Venoma, na ktorom sme boli obaja v kine. Podcast SHARE_talks spoločne pripravujú magazíny Živé.sk a HernáZóna.sk. 
 • Podcasty Aktuality.sk podcast

  ŠPORT: Po 11 mesiacoch prišiel Tarkovič na to, ako máme hrať. Napriek tomu by mal skončiť

  21:16

  Naša futbalová reprezentácia sa s určitosťou nekvalifikuje na budúcoročné majstrovstvá sveta v Katare. V októbri podal náš národný tím dva veľmi dobré výkony, ktoré však stačili iba na prehru 0:1 v Rusku a remízu 2:2 v Chorvátsku. Vo zvyšných dvoch kolách H-skupiny v novembri teda budú chlapci bojovať už iba o tretie nepostupové miesto. Viac sa tejto téme povenujeme v našom dnešnom podcaste.

Kom åt alla poddsändningar i gratisappen GetPodcast.

Prenumerera på dina favoritpoddar, lyssna på avsnitt offline och få spännande rekommendationer.

iOS buttonAndroid button