Nyitvatartás - beszélgetések Fabrikon innen és túl podcast

S1E16 - amiben még többet beszélgetünk a tejről (tej 2.0)

0:00
1:13:18
Spola tillbaka 15 sekunder
Spola framåt 15 sekunder

Send us a text


Ha csak most keveredtél ide először kedves hallgató, akkor rögtön azt javaslom, hogyha végeztél ezzel az epizóddal, tekerj is vissza az előzményéhez, a június 12-i tej 1.0 részhez. A fene se gondolta volna, hogy ennyi mindent lehet beszélgetni a tejről. Tényleg. És szerintem még mindig nem mondtunk el mindent. 


A tej valószínűleg az egyik legbonyolultabb anyag, amit az emberek fogyasztanak szerte a világban, és a víz és az alkohol mellett a harmadik olyan folyadék, amely vitán felül évezredek óta gyakorol óriási hatást a táplálkozásunkra, egészségünkre, és talán a gondolkodásunkra is. Nem mellesleg egy kávézó egyik legfontosabb és egyik legnagyobb mennyiségben használt alapanyaga. Sok vita lengi körül, és megannyi fekete-fehér állítás - de nem ebben a podcastban! Mi továbbra is nagyon higgadtan evickélünk a tevetej, tehéntej, lótej, zabtej, szójatej és társaik rettentően izgalmas világában. 


Ebben a tej 2.0 epizódban csatlakozott hozzánk Berezvai Zombor a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi adjunktusa, aki segít nekünk tisztábban látni a tejtermelésre is komoly hatást gyakorló agrártámogatások világában. És végre, egyszer és mindenkorra végigbeszéljük a tehéntej vs. növényi tej árazásban meglévő anomáliákat. Szöllősi Réka, élelmiszerpiaci szakértő a tőle megszokott stílusban rétegenként árnyalja gondolkodásunkat és további kapaszkodókat ad mindannyiunknak, hogy egy lépéssel megint közelebb kerüljünk a rendszerszintű megközelítéshez - akár egy olyan hétköznapi dologgal kapcsolatban is, mint a tej. 


Beszélgetünk arról, hogy hol van a helye a tejnek egy fenntartható(bb) diétában, hogyan segítik a növényi tejalternatívák az átállást egy fenntarthatóbb táplálkozásra, hogyan reagálnak a klasszikus tejipari szereplők a változásokra és milyen a szerepet tölthet be a precíziós fermentáció a jövő táplálkozásában. 


A tej fehér, de ez az egész fenntarthatósági gondolkodás egy nagy lila zselé, ahol fontos, hogy ne hasonlítsuk össze a körtét az almával és ne higgyük már azt, hogy mindig minden úgy lesz, ahogy most van. Tessék elkezdeni sokkal jobban barátkozni a változásokkal. 

A beszélgetésben említett egyéb tartalmak linkekkel: 

YouTube videó a tej világtörténeti marketingsikeréről: 

Why ‘Got Milk” was a Lie

Cikk: 

Zombor cikke a Másfélfokon agrártámogatásokról 

Könyv: 

Stephen Le: A táplálkozás százmillió éves története

Podcast: 

The Europeans


Folytassuk a beszélgetést személyesen a Fabrikban vagy valamelyik social csatornánkon.

Instagram
Facebook
Csatlakozz az #olvasslipót könyvklubunkhoz és olvassunk együtt!
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Nézz szét a honlapunkon!



Fler avsnitt från "Nyitvatartás - beszélgetések Fabrikon innen és túl"