Football Club podcasty podcast

Football Club #48 Nevíme, co se na nás žene. Změna klimatu zásadně ovlivní i fotbal

0:00
55:27
Manda indietro di 15 secondi
Manda avanti di 15 secondi

Projektová manažerka Nadace Tipsport Zuzana Zděnková a klimatický reportér Českého rozhlasu Jan Kaliba vyprávějí v dalším díle Football club podcastu o dopadech fotbalu na životní prostředí a možnostech, kde a jak se může fotbalové prostředí v Česku ve svých aktivitách inspirovat, aby byly dopady změny klimatu na náš život i fotbal samotný co nejmenší.

Anglická fotbalová Premier League má dva vítěze – Tottenham a Liverpool. Říkáte si, že to je nesmysl? Ano, co se týče výsledků na fotbalovém hřišti, jsou Manchester City a Arsenal momentálně dál. Ale v přístupu k životnímu prostředí a udržitelnosti jsou to právě Spurs a Reds, kdo vévodí nejvyšší anglické soutěži. Na severu Londýna jsou v tomhle ohledu dokonce tak daleko, že hráči áčka dostávají lekce vhodného přístupu k ekologii.

Fotbal, potažmo sport jakožto globální aktivita milionů lidí, s sebou nesou na planetu Zemi velké nároky. Dopad na klima mají četné přelety družstev kvůli mezinárodním soutěžím, přípravným duelům a soustředěním – na velké turnaje se přesouvají tisíce fanoušků. Ale i samotný den utkání přímo na stadionech je zátěží pro životní prostředí jen z hlediska vytvořených odpadů.

Právě i iniciativou Sport bez odpadu, kterou rozjela Nadace Tipsport ve spolupráci s odborným partnerem INCIEN (Institut pro cirkulární ekonomiku) se zabývá nejnovější díl podcastu Football Club. Hosty jsou projektová manažerka Nadace Tipsport Zuzana Zděnková a historicky první klimatický reportér Českého rozhlasu a spoluzakladatel Football Clubu Jan Kaliba.

Jaké kluby v Česku se mezi prvními připojili k závazku více dbát na životní prostředí? Starají se vůbec fanoušci nějak o udržitelnost a jakou uhlíkovou stopu můžou mít od příští sezony inovované evropské klubové soutěže? Hezké jaro a inspirativní poslech!

Altri episodi di "Football Club podcasty"