Krigskunst Podcast podcast

Irakernes oplevelse af sikkerhed

0:00
55:44
Retroceder 15 segundos
Avanzar 15 segundos

Danmark har i disse år ledelsen af Natos mission i Irak (NMI), og vi står således i spidsen for en træningsindsats som skal støtte udviklingen af det irakiske samfund. I alt kommer bidraget op på at tælle et par hundrede soldater når Flyvevåbnets helikopterbidrag fra maj 2021 er på plads.

Men hvordan går det egentlig i Irak, og hvordan oplever irakerne selv deres sikkerhedssituation? Er de positivt stemt over for den danske indsats, og er der grund til optimisme om Iraks fremtid? Det er nogle af spørgsmålene i denne episode af Krigskunst Podcast, hvor seniorforsker Maria-Louise Clausen fra Dansk Institut for Internationale Studier fortæller om Irak. Hun løfter sløret for nogle af resultaterne i en ny survey-undersøgelse, hvor hun har spurgt irakerne til deres oplevelse af landets situation. Det blev en spændende samtale om blandt andet irakernes bekymring over at blive fanget i konflikten mellem USA og Iran. Det viser sig også at mange irakere ikke ved hvad Nato er, og at Danmark har et dårligere image end vores nabolande.

Gæst: Maria-Louise Clausen, DIIS
Værter: Kasper Wester, journalist på OLFI, og militæranalytiker Anders Puck Nielsen
Episode: 012

Omtalte links:
  1. Frontlinjen på Radio4 om Natos mission i Irak fra den 24. november 2020
  2. Maria-Louise Clausens udgivelser ved DIIS
  3. Tidligere podcast med Maria-Louise Clausen om Krigen i Yemen

Alle deltagere udtaler sig som privatpersoner og ikke på vegne af nogen myndigheder eller institutioner som de måtte have en tilknytning til.

Musik: Soviet March af Shane Ivers – https://www.silvermansound.com

Otros episodios de "Krigskunst Podcast"