Za volantom podcast

Za volantom

SME.sk

Podcast o autách, doprave a automobilovom priemysle. Novinky, správy, testy automobilov, spotrebiteľský servis aj situácie z ciest.

35 Episoder

 • Za volantom podcast

  Za volantom: Ako sa dizajnuje elektromobil? Budú z nich obývačky na kolesách?

  37:07

  „Práca na elektromobile je pre dizajnéra práca snov,“ hovorí Peter Olah, šéfdizajnér interiéru Škoda Auto. Aké nové možnosti ponúkajú elektromobily, čo sa v nich objavilo po prvýkrát a aké majú limity? Aj to sa dozviete v minisérii podcastu Za volantom, v ktorej sa rozprávame o elektromobiloch. Podcast moderuje Michal Sabo.
 • Za volantom podcast

  Za volantom: Ako správne jazdiť na elektromobiloch? Kedy nemá rekuperácia zmysel?

  22:56

  „Základný rozdiel medzi elektromobilmi a autami so spaľovacím motorom je ten, že pri elektromobiloch je všetko okamžité,“ hovorí automobilový novinár Rasťo Chvála z Garáž.tv. Ako správne jazdiť na elektromobiloch, ako predĺžiť ich dojazd, čo robí agresívny štýl jazdy s batériou a pri akej rýchlosti má elektromobil najväčší dojazd? Aj to sa dozviete v minisérii podcastu Za volantom, v ktorej sa rozprávame o elektromobiloch. 
 • Za volantom podcast

  Gå ikke glip af nogen episoder af Za volantom - abonnér på podcasten med gratisapp GetPodcast.

  iOS buttonAndroid button
 • Za volantom podcast

  Za volantom: Domáca zásuvka nie je dobrá na nabíjanie elektromobilov

  30:44

  „Odporúča sa stráviť aspoň 80 percent času na nabíjacích staniciach s nízkymi výkonmi,“ hovorí Peter Ševce, manažér spoločnosti Ionity pre strednú a východnú Európu. Ako sa nabíja elektromobil, aký štýl nabíjania je najlacnejší a čo všetko ovplyvňuje cenu? Je v poriadku nabiť batériu na 100 percent, vybiť ju na nulu a takto to opakovať? Aj to sa dozviete v minisérii podcastu Za volantom, v ktorej sa rozprávame o elektromobiloch. Podcast moderuje Michal Sabo.
 • Za volantom podcast

  Za volantom: Ako odstaviť elektromobil na mesiac? Nie s plne nabitou batériou

  19:23

  „Batéria v elektromobiloch sa bez jazdenia vybíja o dve percentá za mesiac,“ hovorí Ivan Valent, docent Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského. Čo je to lítiovo-iónová batéria, z čoho sa skladá a ako sa vyrába? Ako dlho vydrží nabitá bez používania, čo jej škodí a ako sa o ňu starať? Aj to sa dozviete v minisérii podcastu Za volantom, v ktorej sa rozprávame o elektromobiloch. Podcast moderuje Michal Sabo.
 • Za volantom podcast

  Za volantom: Ako sa kupuje elektromobil a na čo sa pýtať?

  30:51

  „Batérie v elektromobiloch sa nemusia vymieňať celé, dokážu vymeniť len chybné články,“ hovoria automobiloví novinári Filip Kadlečík a Milan Adámek z Auto Bild Podcastu. Ako sa nabíja elektromobil, aký štýl nabíjania je najlacnejší a čo všetko ovplyvňuje cenu? Je v poriadku nabiť batériu na 100 percent, vybiť ju na nulu a takto to opakovať? Aj to sa dozviete v minisérii podcastu Za volantom, v ktorej sa rozprávame o elektromobiloch. Podcast moderuje Michal Sabo.
 • Za volantom podcast

  Za volantom: Ako ďaleko sme od momentu, kedy by mohli autá jazdiť samé?

  29:20

  „Keď vás nezastihne doma kuriér, môžete mu na diaľku otvoriť elektromobil a balík vám vloží tam,“ hovorí technologický novinár Roman Calík z portálu Techbox.sk. Čo všetko môžeme v elektromobile ovládať cez telefón a aké technologické vymoženosti prišli s elektromobilmi a predtým sme ich nemali? Aj to sa dozviete v minisérii podcastu Za volantom, v ktorej sa rozprávame o elektromobiloch. Podcast moderuje Michal Sabo.
 • Za volantom podcast

  Za volantom: Čo robiť v prípade, keď zistíte, že nemáte kde nabiť elektromobil?

  31:10

  „Ročne najazdím 100-tisíc kilometrov a elektromobil mi vyhovuje ekonomicky aj logisticky,“ hovorí nadšenec elektromobility Kristian Kratochvil. Aký je život s elektromobilom, pre koho je vhodný a v akom životnom štádiu sa k nemu ľudia najčastejšie dostávajú? Aj to sa dozviete v minisérii podcastu Za volantom, v ktorej sa rozprávame o elektromobiloch. Podcast moderuje Michal Sabo.
 • Za volantom podcast

  Podcast Za volantom si dáva prestávku

  1:52

  Podcast Za volantom si dáva na nejaký čas prestávku. V denníku SME sa snažíme vymýšľať stále niečo nové a zdokonalovať veci, ktoré robíme. Okrem podcastu Za volantom máme mnoho iných podcastov a ďalšie ešte len pripravujeme. Na podcast Za volantom nám tak nezostávalo toľko času, koľko by sme chceli. Chceme si preto dať od jeho výroby na niekoľko mesiacov pauzu, počas ktorej budeme premýšľať, ako sa môže podcast Za volantom vrátiť v lepšej a zaujímavejšej podobe. Témy o autách, doprave a automobilovom priemysle budeme naďalej prinášať v písomnej podobe na auto.sme.skaj v rámci iných podcastov SME.sk. Ekonomické témy spojené s dopravou preberie náš podcast Index. Najdôležitejšie správy zas dostanú miesto v našom hlavnom spravodajskom podcaste Dobré ráno. V prípade významnej udalosti v doprave či v automobilovom priemysle sme pripravení vydať počas prestávky aj mimoriadne vydanie podcastu Za volantom. Veríme, že s podcastom Za volantom sa vrátime už čoskoro.
 • Za volantom podcast

  V Ženeve sa Peugeot 208 stal hitom. Prečo je to tak

  21:24

  Oficiálna výroba sa začala len pred nedávnom a už sa z neho stal hit. Reč je o novom aute modelu Peugeot 208, ktorý produkuje trnavský závod francúzskeho koncernu PSA Groupe. Hoci vôbec prvé auto najnovšej generácie trnavská fabrika vyrobila koncom novembra minulého roka, k zákazníkom poputuje až v druhej polovici tohto roka. Budú si môcť vybrať medzi benzínovým, dieslovým a elektrickým pohonom. Ako vyzerá, koľko bude stáť a akým podielom k jeho výrobe prispela trnavská fabrika? Marek Poracký sa rozprával s Ivanou Orviskou, hovorkyňou importéra Peugeotu na Slovensku a Petrom Švecom, hovorcom trnavského závodu francúzskeho koncernu PSA Groupe. Správy v podcaste Autá značky Tesla sa predávajú v Európelepšie ako nemecké prémiové sedany. Model Tesla tri sa hneď po svojom príchode stal najpredávanejším elektromobilom. Počas prvého mesiaca na európskom trhu sa zaregistrovalo viac ako tri tisíc šesťsto kusov tohto elektromobilu. Vďaka tomu prekonal najpredávanejší Renault Zoe, ktorý dosiahol len 2888 nových registrácií. Nemecká značka Porsche predstavila konkurenta pre BMW X6, Cayenne Coupé. Autombilka celú strechu posadila nižšie asi o 20 milimetrov, zmenil sa aj sklon čelného skla a A-stĺpikov. V štandardnej výbave je panoramatické strešné okno, za príplatok Porsche ponúka ľahšiu strechu z karbónu. Základom bude benzínový šesť valec s turbom, výkonnejšie modely dostanú štvorlitrový osemvalec prepĺňaný dvoma turbami. Modely americkej automobilky Ford Focus a Fiestaprejdú v budúcom roku elektrifikáciou v podobe mild-hybridného pohonu. Prvými lastovičkami budú Fiesta Ecoboost Hybrid a Focus Ecoboost Hybrid. V oboch prípadoch pôjde o kombináciu litrového trojvalca so 48 voltovou palubnou sieťou. Ford sa takýmto spôsobom snaží znížiť spotrebu. Mild-hybridný systém už používajú viaceré značky napríklad Audi, Kia či Suzuki. Škoda 100 a 110 slávi polstoročie. Oba modely sa začali vyrábať v roku 1969. Síce bola len dôkladnou modernizáciou modelového radu MB, no dala vzniknúť dvom pretekárskym legendám. Prvý prototyp tohto modelu sa vyrobil ešte v polovici 60-tych rokov minulého storočia. Vpredu sa usídlila dvojica guľatých svetiel, zadné dostali podobu úzkych vodorovných pásov. Auto sa vyrábalo osem rokov, jeho produkcia sa ukončila v roku 1977. Bratislavský závod Volkswagen čaká opäť spor o platy. V najbližších týždňoch sa tam začne kolektívne vyjednávanie. Debatovať začnú v úplne inej situácii, keď závod nemá jasnú budúcnosť. Prepúšťa agentúrnych zamestnancov, neprijíma nových ľudí. Rokovania o platoch naposledy prebiehali v roku 2017, čo vyústilo až do štrajku.
 • Za volantom podcast

  Revolúcia elektromobilov začala, s čím prichádza Audi e-tron?

  19:52

  Audi uviedlo na slovenskom trhu nový model e-tron quattro. Nejde len o ďalšie SUV, pretože koncern Volkswagen týmto modelom štartuje veľkú ofenzívu elektromobilov. O podobných autách budeme počuť v najbližších rokoch čoraz častejšie. Čo dokáže elektrické Audi ponúknuť a akými parametrami sa ho snaží tromfnúť Jaguar sa rozprával Matej Ohrablo s Petrom Kálmánom, vedúcim sekcie auto.sme.sk. Správy v podcaste Známy agent 007 v najnovšom filme Bond 25 podľahne mánii okolo elektromobilov. Jeho najnovšie auto, už nebude produkovať emisie, no zároveň ostane verný britskej značke Aston Martin. Vo filme režiséra Fukunagu sa pravdepodobne objaví model Rapid E, z ktorého automobilka plánuje vyrobiť 155 kusov. O autá strednej triedy v Európe klesá záujem. Podľa minuloročných čísel pokračoval prepad v predaji aj pri zvučných menách ako Volkswagen Passat či Škoda Superb. Najnovšom obeťou v segmente je Hyundai i40, ktorý sa predával od roku 2011 a v lete jeho výroba definitívne skončí. Automobilka nedávno predstavila novú Sonatu, no tá sa na európsky trh nechystá. Francúzsky koncern PSA má veľké plány. Značky Peugeot, Citroen a Opel chcú znížiť závislosť od európskeho trhu a jediné riešenie vidia v expanzii na nové trhy. Peugeot by sa tak po roku 2026 chcel vrátiť do USA. Francúzska značka značka z tamojšieho trhu odišla pred 28 rokmi. Súčasťou stratégie je do dvoch rokov dostať cenovo dostupné modely Citroen na indický trh a Opel vrátiť na Ruský trh. Nemecká značka vo francúzskom vlastníctve odtiaľ odišla pred troma rokmi v čase krízy. Minulý týždeň predstavená Tesla Y dostáva nového vyzývateľa. Bude ním návrat niekdajšieho rivala – značky Fisker. Tá má v pláne do dvoch rokov predstaviť elektrické SUV, ktoré má byť určené pre masy. Auto by malo mať dojazd na jedno nabitie takmer 500 kilometrov a cenu okolo 35-tsiíc eur. Za projektom stojí dánsky dizajnér a podnikateľ Henrik Fisker, ktorý už na svoje vízie raz doplatil a v roku 2013 zažil bankrot. Dôvodom bola absencia vlastnej technológie, ktorú musel Fisker riešiť cez dodávateľov, čo predražovalo výrobu.

Få adgang til hele det store podcastunivers med gratisappen GetPodcast.

Abonnér på dine favoritpodcasts, lyt til episoder offline, og få spændende anbefalinger.

iOS buttonAndroid button
© radio.de GmbH 2021radio.net logo