NAHLAS |aktuality.sk podcast

Záborská vyhrala, ale len trochu. Je nás málo, hovoria liberáli v OĽaNO

0:00
25:17
Spol 15 sekunder tilbage
Spol 15 sekunder frem

Skupine poslancov okolo Anny Záborskej z OĽaNO dnes prešiel zákon, ktorý konzervatívci nazývajú pomoc tehotným ženám a liberáli sťaženie prístupu k interrupciám.

Zatiaľ ide o prvé čítanie, definitívnu podobu ešte zrejme pozmenia.

Zďaleka však nejde o zákaz potratov - a na otázku, či budú narhovať úplny zákaz, poslanci neodpovedajú. Čo sa teda dnes v parlamente stalo? Dostala skupina okolo Anny Záborskej niečo, čo môže svojim voličom predať ako úspech, výmenou za ústup z najradikálnejších návrhov? 

V dnešnom podcaste budete počuť autorov zákona Annu Záborskú a Richarda Vašečku, šéfa klubu OĽaNO Michala Šípoša, liberálku v klube OĽaNO Moniku Kozelovú, ktorá dnes hlasovala proti, poslanca za SaS Miroslava Žiaka a aj opozičného poslanca za PS Tomáša Valáška.

Povieme si aj, čo presne je obsahom tohto zákona a aké to bude mať dôsledky.  Braňo Dobšinský sa rozprával s predsedom Slovenskej gynekologicko pôrodníckej spoločnosti, lekárom Martinom Redechom.

Moderuje Peter Hanák. 

Flere episoder fra "NAHLAS |aktuality.sk"

 • NAHLAS |aktuality.sk podcast

  Aké tajnosti sa vymieňali na chate. Fico sa chce ďalej stretávať, ale inde

  34:14

  Marek Para, Pavol Gašpar a Robert Kaliňák. Dvaja advokáti v kauze Očistec a bývalý minister vnútra zachytený cez tajnú kameru polície pri večerných poradách na poľovníckej chate, kde je hostiteľom Miroslav Bödör. Od pondelkového večera je to už aj s pozornosťou širokej verejnosti. Celé to začalo oznámením Úradu špeciálnej prokuratúry o nových dôkazoch v prípade Očistec, v ktorej figurujú bývalé policajné špičky.  V Aktualitách prinášame ďalšie detaily prípadu - tie vysvetlí novinárka Laura Kellöová. A budete tiež počuť šéfredaktora  Petra Bárdyho. Na záznamoch je aj expremiér a šéf Smeru-SD Robert Fico - na stretnutie sa ho dnes pýtali aj novinári. „Stretával som sa a budem sa stretávať,” povedal na tlačovej besede. No a budete si tiež môcť vypočuť rozhovor s exministrom vnútra Robertom Kaliňákom, ktorý nahrala Laura Kellöová. Moderuje Denisa Hopková. Spolupracoval Jaroslav Barborák.
 • NAHLAS |aktuality.sk podcast

  Očistec: priznania posilňujú dôkaznú situáciu, polícia nahrala aj Fica. Násilie na štadiónoch

  18:55

  Očistec - megakauza o paralelnom svete v polícii a bezpečnostných zložkách. S oligarchom Norbertom Bödörom na špici a s bývalými policajnými funkcionármi na nižších poschodiach. Hneď pod Bödörom s Tiborom Gašparom, bývalým policajným prezidentom. Očistec smeruje do finále. A na verejnosť sa dostávajú nové podrobnosti, napríklad o Gašparovom DVD nosiči plnom citlivých dát.   „Informácie sú vždy nebezpečné. Podľa toho, kto nimi disponuje a ako s nimi nakladá. A ak ide o informácie v citlivých kauzách, ktoré vyšetroval navyše Úrad boja proti korupcii, môžu sa stať nástrojom boja“, tvrdí Annamária Dömeová z investigatívneho tímu portálu Aktuality.sk   Podľa najnovších informácií policajti si v prípade Očistec nahrali aj Fica s Bödörom starším. Na tajných stretnutiach mali riešiť kauzy a svojich ľudí vo väzbe. Informácie DenníkaN potvrdila Špeciálna prokuratúra.   Aktuality.sk disponujú exkluzívnymi zábermi z chaty, kde sa stretávali Robert Fico, Miroslav Bödör, advokát Marek Para a syn Tibora Gašpara.   V druhej časti podcastu sa ešte vrátime k prípadu diváckeho násilia na štadiónoch. Prezident Združenia náčelníkov mestských polícií Ján Andrejko tvrdí, že polícia už dlho má všetky nástroje na to, aby riešila futbalových chuligánov, ale nerobí to.   Moderuje Jaroslav Barborák.
 • NAHLAS |aktuality.sk podcast

  Gå ikke glip af nogen episoder af NAHLAS |aktuality.sk - abonnér på podcasten med gratisapp GetPodcast.

  iOS buttonAndroid button
 • NAHLAS |aktuality.sk podcast

  Prečo súd verí obvineným policajtom NAKA. Za diagnózou Františkovej cirkvi

  32:09

  Tri sudkyne Krajského súdu v Bratislave sa jednohlasne zhodli na tom, že stíhanie vyšetrovateľov NAKA nie je v poriadku. Súd ich začiatkom októbra prepustil z väzby a uviedol, že obvinenie je neopodstatnené. Teraz súd v uznesení detailnejšie vysvetľuje svoje rozhodnutie - dôkazy považuje za nedostatočné, kľúčového svedka vážne spochybňuje a zabezpečené odposluchy a skutky podľa súdu vôbec nie sú trestnými činmi. O téme sa rozprávame s novinárkou Laurou Kellöovou. Ako ďalej katolíci? Pápež František opäť hýbe celosvetovým organizmom, na čele ktorého stojí už osem rokov. Do pohybu dal akési celosvetové konzultácie, ktoré sa označujú „synodálnou cestou“. Ich úlohou bude zachytiť „vox populi“ o samotnej cirkvi a o jej ďalšom smerovaní. V podcaste viac povie Juraj Vittek, koordinátor konzultácii na úrovni hlavného mesta. Moderuje Denisa Hopková. Spolupracoval Jaroslav Barborák.
 • NAHLAS |aktuality.sk podcast

  Čierne okresy: očkovaní bez výhod. Homo Vulgaris Matovič

  31:03

  Od pondelka budeme mať desať čiernych okresov, v rámci ktorých sa viaceré obmedzenia týkajú aj očkovaných. Hoci minister Lengvarský ešte včera avizoval, že by sa tieto opatrenia pre ľudí s vakcínou mohli zmierniť, konzílium odborníkov to neodporučilo. Majú na to viac dôvodov - tie v podcaste vysvetlí Riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz MZ Matej Mišík. O téme sa rozprávame s analytikom Ivanom Bošňákom z Dát bez pátosu, ktorý je zároveň aj asistentom poslanca SaS Mariana Viskupiča.  V druhej téme sa pozrieme na pohľad Petra Bárdyho, ktorému práve vychádza knižná prvotina Obyčajný Matovič Homo vulgaris.  „Igor Matovič je politik, ktorý vie kričať, či zaujať, ale nie je to človek, ktorý vie vládnuť“. V knihe mapuje desaťročný politický príbeh Igora Matoviča. Jeho vstup do politiky cez Sulíkovu SaS, jeho postoje pri konci Radičovej vlády, vznik jeho hnutia Obyčajných ľudí až po víťazstvo v posledných parlamentných voľbách, ktoré akoby samotného Matoviča zaskočilo.  Na pozadí Matovičovho príbehu však Bárdyho Obyčajný Matovič Homo vulgaris opisuje príbeh Slovenska.  „Vzdávame sa nároku na kvalitných politikov. Namiesto toho odovzdávame riadenie štátu krikľúňom a populistom“, tvrdí Bárdy.  Kniha bude od pondelka v knihkupectvách, v eshope portálu Aktuality.sk sa dá kúpiť už teraz.  Moderuje Denisa Hopková. Spolupracoval Jaroslav Barborák.
 • NAHLAS |aktuality.sk podcast

  Koalícia chce prehlasovať Kollára pri reforme zdravotníctva. Nová balada o Jánovi a Martine

  29:26

  Reformu nemocníc chce trojica koaličných strán pretlačiť aj bez podpory hnutia Sme rodina. Ak získajú hlasy nezaradených poslancov, zákon môže prejsť. Jeden z nich už podporu avizuje. V dnešnom podcast budete počuť šéfku zdravontíckeho výboru za SaS Janu Cigánikovú, nezaradeného opozičného poslanca Miroslava Kollára a aj opozičného exministra zdravotníctva Richarda Rašiho zo strany Hlas. V druhej časti dnešnej epizódy sa budeme rozprávať o novej balade o Jánovi a Martine. Jej textár Nikita Slovák hovorí aj o programe na dokončenie očisty v štáte. Moderuje Peter Hanák, rozhovor s Nikitom Slovákom viedol Jaroslav Barborák.
 • NAHLAS |aktuality.sk podcast

  Vakcína od diabla? Je to bláznovstvo, reagujú duchovní

  29:19

  Je vakcína od diabla? Napriek vede, odborníkom a jasnému postoju katolíckych biskupov sa medzi veriacimi šíri nahrávka, ktorá ju rovno za dielo Satana považuje.   „Všetci čo sa dajú zaočkovať, sú jeho majetkom“, zaznieva na zvukovej nahrávke, ktorá má byť svedectvom istého gréckeho mnícha. Vakcína sa na nej označuje za „pečať beštie“, čo je narážka na biblický text, ktorý hovorí o diele zlých mocností.   Nahrávka sa medzi veriacimi šíri v situácii, keď na covid na Slovensku naďalej zomierajú ľudia. Podľa oficiálnych štatistík k utorku 19. októbra je ich 12 864. Len za posledných deň pribudlo u nás desať obetí covidu 19. Plnia sa rovnako nemocnice. Hospitalizovaných je 1 056 ľudí, pričom vyše osemdesiat percent je bez kompletného očkovania.   Katolícky kňaz Marián Prachár reaguje, že veriť takýmto „svedectvám“ je „bláznovstvom, ktoré nepatrí medzi premýšľajúcich ľudí“. „Keby povedali, že tomu veria, asi by som povedal, že teraz sa musia rozhodnúť, či ostanú kresťanmi, alebo budú veriť v hocičo“, dopĺňa.   Stanovisko biskupov k téme je jasné už od decembra. „Očkovanie je v situácii, v ktorej sa nachádzame, vec dobrá a potrebná“, uvádza hovorca KBS Martin Kramara.   V druhej téme podcastu sa pozrieme na budúcoročný rozpočet pre zdravotníctvo. Podľa aktuálnej verzie síce dostane viac ako v tomto roku, no napriek tomu a ozývajú kritické hlasy lekárov, sestier a rôznych zdravotníckych asociácií. Rozpočet považujú za nedostatočný a chýbajúce peniaze podľa nich povedú k ďalšiemu odchodu zdravotníkov, ale aj študetov. Tému rozoberie Denisa Hopková s analytikom Martinom Smatanom.   Moderuje Jaroslav Barborák.
 • NAHLAS |aktuality.sk podcast

  Krivila polícia štatistiky? Prečo nevieme riešiť futbalových chuligánov

  24:42

  Včerajší futbalový zápas Trnavy so Slovanom včera predčasne ukončili po tom, čo na trávnik vtrhli futbaloví chuligáni. Nasledovali bitky a zasahovali aj záchranári. Polícia už začala trestné stíhanie pre výtržníctvo, z ktorého sú podozrivé všetky osoby, ktoré neoprávnene vošli na hracie pole. Budete počuť krajskú hovorkyňu Máriu Linkešovú. Budete počuť aj reakciu Slovenského futbalového zväzu, ktorý bude situáciu riešiť. Prečo si roky nedokážeme poradiť s futbalovými výtržníkmi? V podcaste odpovedá expert na extrémizmus Daniel Milo a bývalý futbalista a športový psychológ Peter Kuračka. Zároveň  Druhou témou dnešného podcastu je údajné krivenie policajných štatistík – samotnými policajnými funkcionármi. Otvorene o tom hovorí dočasný policajný prezident Štefan Hamran. Budete počuť aj šéfa policajných odborov.  Moderuje Denisa Hopková. Spolupracoval Peter Hanák.  
 • NAHLAS |aktuality.sk podcast

  Vedec Kollár: Čierne bude celé Slovensko. Do 2 mesiacov sa s covidom stretneme všetci

  29:02

  Od pondelka sa prvých päť našich okresov zafarbí do čiernej farby covid automatu. Obmedzenia sa tak dotknú aj očkovaných - zakázané sú večierky, svadobné oslavy a mení sa aj fungovane reštaurácii. Je možné, že sa do čierna sfarbí celé Slovensko? O aktuálne situácii sa rozprávame s matematikom z Veda pomáha Richardom Kollárom. Podľa neho sa s covidom stretne do 2 mesiacov takmer každý. „Všetci občania Slovenska sa v najbližších dvoch mesiacoch stretnú s koronavírusom. Dostanú sa k nim vírusové častice, každý ich vdýchne. Tí, ktorí majú silnú imunitnú reakciu po očkovaní alebo prekonaní si to ani nevšimnú,” hovorí v podcaste. V druhej časti podcastu sa pozrieme na kupčenie s bakalárskymi či magisterskými prácami. Nadácia Zastavme korupciu fenomén podrobila analýze a hovorí, že takto nečestne môže na našich vysokých školách absolvovať 15 percent študentov. A práce za peniaze im majú dokonca písať zamestnanci vysokých škôl!  Obchodovanie so záverečnými prácami nadácia preverovalo formou mystery shoppingu, teda vydávali sa za študentov so záujmom o kúpu vysokoškolskej práce. Preverili tak dvadsiatku webových ponúk. S akými výsledkami? Predstaví ich Martin Suchý z Nadácie Zastavme korupciu. Moderuje Denisa Hopková. Spolupracoval Jaroslav Barborák.
 • NAHLAS |aktuality.sk podcast

  Kažimír neodstúpi, Fico hovorí o Čurillovi vo väzbe. Radičová: Heger by sa mal postaviť za reformy

  33:24

  Guvernéra Národnej banky Slovenska obvineného z korupcie Petra Kažimíra dnes nepriamo vyzvala na odchod aj prezidentka Zuzana Čaputová. Sám však odstúpiť odmieta a opoziční politici sa ho zastávajú. Robert Fico k tomu navyše pridal odkaz vyšetrovateľom káuz - rozpráva o hypotetickej možnosti, že by budúca vláda mohla uväzniť vyšetrovateľa Čurillu či súčasných ministrov. Budete počuť aj odpovede koaličných politikov o tom, čo chcú robiť s obvineným šéfom národnej banky - Igora Matoviča a šéfa finančného výboru Mariána Viskupiča z SaS.  10 rokov po páde jej vlády sa Iveta Radičová pýta, kedy sa premiér Heger postaví za reformy. Podľa nej si musí vybrať medzi nefunkčnou ústavnou väčšinou a reformami.  Moderuje Peter Hanák. Rozhovor s Ivetou Radičovou viedol Branislav Dobšinský. 
 • NAHLAS |aktuality.sk podcast

  13 rokov pre Kočnerovho kamaráta. Za smrtiace hoaxy vyššie tresty

  25:15

  V kauze zmeniek padol ďalší rozsudok. Po Marianovi Kočnerovi prišiel na rad aj jeho kamarát Štefan Agh. Špecializovaný trestný súd ho odsúdil za falšovanie zmeniek na 13 rokov. Rozsudok nie je právoplatný, môže sa ešte odvolať. Budete počuť prokurátora Jána Šantu a novinárku Aktuality.sk Lauru Kellöovú. V druhej časti podcastu sa pozrieme na to, ako chcú kompetentní chrániť zdravotníkov pred množiacimi sa verbálnymi útokmi pri očkovaní proti covidu 19. Minister Lengvarský dnes navštívil generálneho prokurátora. A Maroš Žilinka pripomenul, že zdravotníci požívajú status chránenej osoby, čo v praxi znamená, že tresty za útoky na nich sú prísnejšie. Moderuje Denisa Hopková. Spolupracoval Jaroslav Barborák.

Få adgang til hele det store podcastunivers med gratisappen GetPodcast.

Abonnér på dine favoritpodcasts, lyt til episoder offline, og få spændende anbefalinger.

iOS buttonAndroid button
© radio.de GmbH 2021radio.net logo