NAHLAS |aktuality.sk podcast

Fico klame, lebo mu to pomáha, tvrdí politológ. Babiš má problém týždeň pred voľbami

0:00
27:04
Spol 15 sekunder tilbage
Spol 15 sekunder frem

Robert Fico sa zastáva svojich ľudí obvinených či dokonca už aj prvostupňovo odsúdených – aj to aj za korupčné trestné činy. Podľa politológa Pavla Baboša klame a útočí, lebo to mu pomáha rásť na úkor Petra Pellegriniho.

Pavol Baboš vysvetľuje, prečo jednoduchí ľudia nerozumejú politike a ako dokážu opakovane naletieť Robertovi Ficovi. Podľa neho je za tým spôsob, ako o politike informuje televízia.

Český premiér Andrej Babiš týždeň pred voľbami čelí medzinárodnému škandálu. Podľa zistení investigatívnych novinárov si z peňazí s nejasným pôvodom kúpil zámok na francúzskej riviére. Viac povie Pavla Holcová z portálu Investigace.cz.

Moderujú Peter Hanák a Denisa Hopková.

Flere episoder fra "NAHLAS |aktuality.sk"

 • NAHLAS |aktuality.sk podcast

  Vedec Kollár: Čierne bude celé Slovensko. Do 2 mesiacov sa s covidom stretneme všetci

  29:02

  Od pondelka sa prvých päť našich okresov zafarbí do čiernej farby covid automatu. Obmedzenia sa tak dotknú aj očkovaných - zakázané sú večierky, svadobné oslavy a mení sa aj fungovane reštaurácii. Je možné, že sa do čierna sfarbí celé Slovensko? O aktuálne situácii sa rozprávame s matematikom z Veda pomáha Richardom Kollárom. Podľa neho sa s covidom stretne do 2 mesiacov takmer každý. „Všetci občania Slovenska sa v najbližších dvoch mesiacoch stretnú s koronavírusom. Dostanú sa k nim vírusové častice, každý ich vdýchne. Tí, ktorí majú silnú imunitnú reakciu po očkovaní alebo prekonaní si to ani nevšimnú,” hovorí v podcaste. V druhej časti podcastu sa pozrieme na kupčenie s bakalárskymi či magisterskými prácami. Nadácia Zastavme korupciu fenomén podrobila analýze a hovorí, že takto nečestne môže na našich vysokých školách absolvovať 15 percent študentov. A práce za peniaze im majú dokonca písať zamestnanci vysokých škôl!  Obchodovanie so záverečnými prácami nadácia preverovalo formou mystery shoppingu, teda vydávali sa za študentov so záujmom o kúpu vysokoškolskej práce. Preverili tak dvadsiatku webových ponúk. S akými výsledkami? Predstaví ich Martin Suchý z Nadácie Zastavme korupciu. Moderuje Denisa Hopková. Spolupracoval Jaroslav Barborák.
 • NAHLAS |aktuality.sk podcast

  Kažimír neodstúpi, Fico hovorí o Čurillovi vo väzbe. Radičová: Heger by sa mal postaviť za reformy

  33:24

  Guvernéra Národnej banky Slovenska obvineného z korupcie Petra Kažimíra dnes nepriamo vyzvala na odchod aj prezidentka Zuzana Čaputová. Sám však odstúpiť odmieta a opoziční politici sa ho zastávajú. Robert Fico k tomu navyše pridal odkaz vyšetrovateľom káuz - rozpráva o hypotetickej možnosti, že by budúca vláda mohla uväzniť vyšetrovateľa Čurillu či súčasných ministrov. Budete počuť aj odpovede koaličných politikov o tom, čo chcú robiť s obvineným šéfom národnej banky - Igora Matoviča a šéfa finančného výboru Mariána Viskupiča z SaS.  10 rokov po páde jej vlády sa Iveta Radičová pýta, kedy sa premiér Heger postaví za reformy. Podľa nej si musí vybrať medzi nefunkčnou ústavnou väčšinou a reformami.  Moderuje Peter Hanák. Rozhovor s Ivetou Radičovou viedol Branislav Dobšinský. 
 • NAHLAS |aktuality.sk podcast

  Gå ikke glip af nogen episoder af NAHLAS |aktuality.sk - abonnér på podcasten med gratisapp GetPodcast.

  iOS buttonAndroid button
 • NAHLAS |aktuality.sk podcast

  13 rokov pre Kočnerovho kamaráta. Za smrtiace hoaxy vyššie tresty

  25:15

  V kauze zmeniek padol ďalší rozsudok. Po Marianovi Kočnerovi prišiel na rad aj jeho kamarát Štefan Agh. Špecializovaný trestný súd ho odsúdil za falšovanie zmeniek na 13 rokov. Rozsudok nie je právoplatný, môže sa ešte odvolať. Budete počuť prokurátora Jána Šantu a novinárku Aktuality.sk Lauru Kellöovú. V druhej časti podcastu sa pozrieme na to, ako chcú kompetentní chrániť zdravotníkov pred množiacimi sa verbálnymi útokmi pri očkovaní proti covidu 19. Minister Lengvarský dnes navštívil generálneho prokurátora. A Maroš Žilinka pripomenul, že zdravotníci požívajú status chránenej osoby, čo v praxi znamená, že tresty za útoky na nich sú prísnejšie. Moderuje Denisa Hopková. Spolupracoval Jaroslav Barborák.
 • NAHLAS |aktuality.sk podcast

  Ako na korupciu pri Bödörovi? LGBTI alla Orbán

  23:21

  Martin Kvietik a Norbert Bödör. Obaja obvinení z prania špinavých peňazí v multimiliónovej kauze Dobytkár. A ak prvého spájajú rovno s plnými taškami peňazí, pri druhom sa svedectvá zastavili iba pri taškách. K ich obsahu sa nedostali.   S Laurou Kellöovou a Annamáriou Dömeovou z investigatívneho tímu Aktualít sa pozrieme na dôkaznú situáciu v prípade nitrianskeho oligarchu Norberta Bödöra.   V druhej časti podcastu sa pozrieme na iniciatívu konzervatívnych poslancov vládnej koalície, ktorí pripravujú zákon proti propagácii LGBTI komunity. Inšpirovali sa prístupom Viktora Orbána? Budete počuť šéfa klubu Sme rodina Petra Pčolinského, poslancov za OĽaNO Moniku Kozelovú a Richarda Vašečku a za opozíciu Tomáša Valáška z Progresívneho Slovenska.
 • NAHLAS |aktuality.sk podcast

  Hamran čistí políciu, padnú ďalšie hlavy? Zeman a české voľby

  31:16

  Obvinení vyšetrovatelia NAKA budú pokračovať vo svojej práci. Oznámil to dnes dočasne poverený policajný prezident Štefan Hamran. Zároveň ohlásil veľké policajné čistky a polícia podľa neho potrebuje očistu - tá spočíva v odpolitizovaní a odstránení nominantov. Vyriešia personálne zmeny situáciu v polícii? Pýtali sme sa bývalého funkcionára NAKA Petra Chudého.  A na slová šéfa polície sme sa pozreli aj so šéfkou Nadácie Zastavme korupciou Zuzanou Petkovou. V Česku dnes začali parlamentné voľby. Bez ohľadu na výsledky, problémom ešte môže byť český prezident. Miloš Zeman má totiž problém s poverením zostaviť vládu v prípade, ak by voľby vyhrala koaličná strana. Politológ Jiří Pehe ale tvrdí, že aj na Zemana majú politici páky. Moderuje Denisa Hopková. Spolupracoval Branislav Dobšinský.
 • NAHLAS |aktuality.sk podcast

  Matovič emočne a teatrálne vydiera, je už stále viac ako Mečiar, tvrdí politológ.

  29:05

  Igor Matovič svojimi vyhláseniami o jednoduchom živote teatrálne a emočne vydiera, je už stále viac ako Mečiar s jeho odchodmi za medveďmi, tvrdí politológ Jozef Lenč. Čas reforiem skončil a tam kde koalícia vŕši chybu na chybe, preferenčne rastie expremiér Fico, upozorňuje politológ. Ochrana dobrého mena cirkvi nás priviedla až do pekla, reaguje na odhalenia o masovom zneužívaní detí v prostredí francúzskej rímskokatolíckej cirkvi, cirkevný analytik Imrich Gazda. Ďalšia vládna reforma – v tomto prípade reforma zdravotníctva, narazila na odpor kollárovej Rodiny. Sme Rodina tak po snahe hegerovej komisie reformovať inštitúty právneho štátu, dala opäť nohu do dverí a inokedy výrečný predseda OľaNO sa namiesto vehementného odporu verejne posťažoval na to, že mu vládnutie - jeho slovníkom, takpovediac „odpadlo od chuti“. No a tam, kde vládna koalícia vŕši chybu na chybe, rastie opozícia. Expremiér Robert Fico, ktorého mnohí pred časom už prakticky politicky pochovávali, vstal mýticky povedané z popola ako bájny Fénix a v politických kuloároch sa dokonca začína skloňovať aj možnosť, že sa po voľbách opäť ujme kresla predsedu vlády. Alebo platí azda slovenské porekadlo, že kde sa dvaja bijú, zvíťazí tretí a tak so súboja Kollár versus Matovič či Fico versus Pellegríni víťazne vyjde predseda SaS Richard Sulík? Témy a otázky pre politológa Jozefa Lenča. V druhej časti dnešného podcastu sa bude kolega Jaroslav Barborák venovať téme masového zneužívania v katolíckej cirkvi. Vyše 200 tisíc detských obetí duchovných katolíckej cirkvi - to je ďalšia tragická kapitola fenoménu sexuálneho zneužívania predstaviteľmi rímskokatolíckej cirkvi, ktoré najnovšie zdokumentovali vo Francúzsku. Jej rozsah a najmä dôsledky, budú druhou časťou dnešného podcastu s cirkevným analytikom Imrichom Gazdom. Počúvate Aktuality Nahlas, pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.
 • NAHLAS |aktuality.sk podcast

  Záborská vyhrala, ale len trochu. Je nás málo, hovoria liberáli v OĽaNO

  25:17

  Skupine poslancov okolo Anny Záborskej z OĽaNO dnes prešiel zákon, ktorý konzervatívci nazývajú pomoc tehotným ženám a liberáli sťaženie prístupu k interrupciám. Zatiaľ ide o prvé čítanie, definitívnu podobu ešte zrejme pozmenia. Zďaleka však nejde o zákaz potratov - a na otázku, či budú narhovať úplny zákaz, poslanci neodpovedajú. Čo sa teda dnes v parlamente stalo? Dostala skupina okolo Anny Záborskej niečo, čo môže svojim voličom predať ako úspech, výmenou za ústup z najradikálnejších návrhov?  V dnešnom podcaste budete počuť autorov zákona Annu Záborskú a Richarda Vašečku, šéfa klubu OĽaNO Michala Šípoša, liberálku v klube OĽaNO Moniku Kozelovú, ktorá dnes hlasovala proti, poslanca za SaS Miroslava Žiaka a aj opozičného poslanca za PS Tomáša Valáška. Povieme si aj, čo presne je obsahom tohto zákona a aké to bude mať dôsledky.  Braňo Dobšinský sa rozprával s predsedom Slovenskej gynekologicko pôrodníckej spoločnosti, lekárom Martinom Redechom. Moderuje Peter Hanák. 
 • NAHLAS |aktuality.sk podcast

  Ako „vypaľovali“ farmárov: aj taškami peňazí. Kolaps Facebooku

  26:08

  Ak chceš dotácie, zaplať desiatok korupčnej chobotnici – pravidlo ktoré malo platiť v rezorte pôdohodospodárstva pre žiadateľov o dotácie od Poľnohospodárskej platobnej agentúry. Prípad, ktorý „stelesňujú“ aj tašky plné peňazí odovzdávané v hotelovej izbe č. 8.   V Aktualitách analyzujeme výpovede svedkov, ktoré popisujú, ako sa to dialo v megakauze Dobytkár, ktorá opisuje korupciu pri čerpaní eurodotácií v poľnohospodárstve, a to až v objeme desať miliónov eur. Téme sa venuje Laura Kelloová z investigatívneho tímu.   V druhej časti podcastu sa pozrieme na globálny výpadok Facebooku a jeho pridružených aplikácií. Šlo o chybu či sabotáž? A ako na kolaps reagoval svet? Téma pre Jána Trangela z portálu Živé.sk   Moderuje Jaroslav Barborák.
 • NAHLAS |aktuality.sk podcast

  Fico klame, lebo mu to pomáha, tvrdí politológ. Babiš má problém týždeň pred voľbami

  27:04

  Robert Fico sa zastáva svojich ľudí obvinených či dokonca už aj prvostupňovo odsúdených – aj to aj za korupčné trestné činy. Podľa politológa Pavla Baboša klame a útočí, lebo to mu pomáha rásť na úkor Petra Pellegriniho. Pavol Baboš vysvetľuje, prečo jednoduchí ľudia nerozumejú politike a ako dokážu opakovane naletieť Robertovi Ficovi. Podľa neho je za tým spôsob, ako o politike informuje televízia. Český premiér Andrej Babiš týždeň pred voľbami čelí medzinárodnému škandálu. Podľa zistení investigatívnych novinárov si z peňazí s nejasným pôvodom kúpil zámok na francúzskej riviére. Viac povie Pavla Holcová z portálu Investigace.cz. Moderujú Peter Hanák a Denisa Hopková.
 • NAHLAS |aktuality.sk podcast

  Policajti z NAKA na slobode. Vymenia Česi Babiša?

  30:49

  Krajský súd dnes pustil na slobodu elitných vyšetrovateľov NAKA Jána Čurillu či Pavla Ďurku a ďalších obvinených policajtov. Súd zároveň skonštatoval, že stíhanie vyšetrovateľov je neopodstatnené. Čo bude nasledovať? Čo tym súd odkazuje? V podcaste odpovedá novinárka Laura Kellöová. V druhej polovici podcastu sa pozrieme na finále pred budúcotýždňovými parlamentnými voľbami u našich západných susedov. Budú mať Česi opäť premiéra rodeného Slováka, a to tretíkrát za sebou? O čom sú tieto voľby a aké témy im dominujú? Téma pre Jindřicha Šídla, popredného českého politického novinára a komentátora, ktorý sa dal aj na politickú satiru. Moderuje Denisa Hopková. Spolupracoval Jaroslav Barborák.

Få adgang til hele det store podcastunivers med gratisappen GetPodcast.

Abonnér på dine favoritpodcasts, lyt til episoder offline, og få spændende anbefalinger.

iOS buttonAndroid button
© radio.de GmbH 2021radio.net logo