Radyo TKL: Dil, Kültür ve Edebiyat podcast

Radyo TKL: Dil, Kültür ve Edebiyat

Yeditepe Podcast

Radyo TKL: Yeditepe Üniversitesi (TKL) Türk Dili Birimi Podcast programıdır. Türk Dili Birimi adına programı hazırlayan ve sunan: Emrah Pelvanoğlu

22 avsnitt

 • Radyo TKL: Dil, Kültür ve Edebiyat podcast

  Günil Özlem Ayaydın Cebe ile Yaşar Kemal ve "Kuşlar da Gitti" Üzerine #1

  28:29

  Bu bölümde Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nden Doç. Dr. Günil Özlem Ayaydın Cebe ile eko-eleştiri ve Yaşar Kemal hakkında konuştuk. Daha ziyade "Kuşlar da Gitti"ye yoğunlaştığımız ikinci bölüm için giriş niteliği taşıyan bu programda eko-eleştirinin son 20 yılda aldığı mesafeyi, Yaşar Kemal'in yapıtlarının bu bağlamdaki önemini ve Onu bir hikaye anlatıcısı olarak Türk edebiyatı dizgesi içinde önemli ve biricik kılan özelliklerini konuştuk.
 • Radyo TKL: Dil, Kültür ve Edebiyat podcast

  Günil Özlem Ayaydın Cebe ile Yaşar Kemal ve "Kuşlar da Gitti" Üzerine #2

  44:49

  Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nden Doç. Dr. Günil Özlem Ayaydın Cebe ile sohbetimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. "Kuşlar da Gitti"ye yoğunlaştığımız bu bölümde hem metnin biçimsel, türsel sorunlarını hem de hikâyeye kaynaklık eden toplumsal meseleleri konuştuk ve podcast "ekosistemi"ne nitelikli bir Yaşar Kemal kaynağı kazandırmış olduk. Faydalı olması dileğiyle...
 • Radyo TKL: Dil, Kültür ve Edebiyat podcast

  Missa inte ett avsnitt av Radyo TKL: Dil, Kültür ve Edebiyat och prenumerera på det i GetPodcast-appen.

  iOS buttonAndroid button
 • Radyo TKL: Dil, Kültür ve Edebiyat podcast

  Deniz Gündoğan İbrişim ile Çevresel Beşeriyat (Environmental Humanities), Latife Tekin ve Manves City üzerine.

  36:48

  Radyo TKL'nin bu bölümünde St. Louis Washington Üniversitesi'nde Fulbright Araştırmacısı Dr. Deniz Gündoğan İbrişim çevresel beşeriyat (environmental humanities), Latife Tekin ve son romanı Manves City üzerine konuştuk. Yürütmekte olduğu "Antroposen'de Tanıklık" projesinden de yola çıkarak hem çalışma alanını hem de Latife Tekin romancılığının gittikçe önem kazanan bu araştırma alanı bağlamındaki yerini konuştuk. Tekin'in 2018 yılında yayımladığı Sürüklenme ile birlikte yayımladığı Manves City hakkında verimli bir tartışma gerçekleştirdik.
 • Radyo TKL: Dil, Kültür ve Edebiyat podcast

  Bahar Karlıdağ ile Tiyatro Üzerine

  47:11

  Radyo TKL'de yeni bir dizi programa başlıyoruz: "Edebi Türler Üzerine Teorik Sohbetler". Dizinin bu ilk bölümünde Üniversitemiz İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden Dr. Öğretim Üyesi Bahar Karlıdağ ile "Tiyatro" üzerine konuştuk. Tiyatronun tarihi ve türün performans ve metin arasındaki gerilimli macerasına dair öğretici bir sohbet gerçekleştirdik. İyi dinlemeler!
 • Radyo TKL: Dil, Kültür ve Edebiyat podcast

  Pelin Aslan ile Parasız Yatılı ve Füruzan Üzerine

  52:39

  Parasız Yatılı 50 yaşında! Bu bölümde Kocaeli Üniversitesi'nden Doç. Dr. Pelin Aslan Ayar ile Türk öykücülüğünün ve kadın yazınının müstesna yapıtı Parasız Yatılı'yı konuştuk. Füruzan'ın bütün yapıtlarında karşılaştığımız sınıf problemlerinin onun modernist edebiyatını nasıl şekillendirdiğini ve Füruzan'ı çağdaşı olan hikaye anlatıcılarından da nasıl ayrıştırdığını tartıştık. Bu öğretici olduğu kadar keyifli de olan sohbeti aynı keyifle dinlemeniz dileğiyle.
 • Radyo TKL: Dil, Kültür ve Edebiyat podcast

  Nilay Özer ile Makale ve Deneme Üzerine

  40:58

  Bu bölümde Üniversitemiz TKL derslerinden tanıdığımız misafir öğretim görevlisi Dr. Nilay Özer ile bir yazı türü olarak "makale" ve "deneme" üzerine konuştuk. Öğretim görevlisi olduğu Beykoz Üniversitesi'nde "Bilimsel Yazım ve Sunum" dersi veren Nilay Özer bize makaleden neler beklememiz gerektiğini, popüler makalenin sanılanın aksine neden önemli bir yazı türü olduğunu ve makale ve deneme arasındaki farkları anlattı.
 • Radyo TKL: Dil, Kültür ve Edebiyat podcast

  Emine Aksoydan ile Sürdürülebilir Yaşam Rehberi ve Sürdürülebilirlik Üzerine

  31:21

  Bu bölümde SUYADER (Sürdürülebilir Yaşam Derneği) Başkanı Prof. Dr. Emine Aksoydan ile editörlüğünü Öykü Yaman ile birlikte yaptıkları ve zorunlu okumalarımız arasında yer alan Sürdürülebilir Yaşam Rehberi ve sürdürülebilirlik üzerine konuştuk. Başkanı olduğu SUYADER'in faaliyetleri ile 19 Mart 2021'de başlayacak olan "II. Uluslararası Sürdürülebilir Yaşam Kongresi" hakkında bilgiler aldık.  Kongreye dinleyici olarak katılmak ya da bildiri sunmak için kayıt adresi: https://surdurulebiliryasamkongresi.org/
 • Radyo TKL: Dil, Kültür ve Edebiyat podcast

  Jale Özata Dirlikyapan ile "Tür Meselesi" ve Edebi Türler Üzerine

  41:42

  Bu bölümde Dr. Jale Özata Dirlikyapan ile edebiyatta ve genel olarak sanatta önemli bir yer tutan "tür meselesi" üzerine konuştuk. Türlerin açıklayıcı ve sınıflandırıcı işlevleri ile sorun çözücü olduğu kadar, özellikle modern edebiyat ve modern sanatın sınır tanımaz karakteri ile nasıl önemli bir "sorun" hâline geldiğini tartıştık.
 • Radyo TKL: Dil, Kültür ve Edebiyat podcast

  İsmail Gezgin ile "Homo Narrans", İnsan ve Anlatı Üzerine

  43:35

  Radyo TKL'nin 3. sezonunun bu ilk bölümünde yazar, arkeolog İsmail Gezgin ile son çıkan kitabı Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır etrafında öğretici bir sohbet gerçekleştirdik. Gezgin'in klasik arkeolojiden farklılaşarak odağına mitleri alan çalışmaları ve insanın anlam arayışında dil ve mitlerin rolü üzerine konuştuk. İnsanın bütüncül hikâyesinin başlangıcından bu yana çok değişmeden devam ettiğini iddia eden Gezgin, insanı anlamak için önce onun bir hikâye anlatıcısı olarak mitlerle kurduğu ilişkiyi anlamamız gerektiğini iddia ediyor.
 • Radyo TKL: Dil, Kültür ve Edebiyat podcast

  Ara Söz: TKL 202 ve Radyo TKL'nin Yeni Bölümleri Üzerine

  10:16

  Bu bölümde format dışına çıkarak bir ara söz yaptık ve başlayan 3. sezonun program içerikleri ile 2021 Bahar Dönemi TKL 202 izlencesini tanıttık.

Kom åt alla poddsändningar i gratisappen GetPodcast.

Prenumerera på dina favoritpoddar, lyssna på avsnitt offline och få spännande rekommendationer.

iOS buttonAndroid button