Corona Günlüğü podcast

Corona Günlüğü

ÖZGÜRÜZ RADYO | Çağhan Kızıl

Hafta içi her gün 13:00 bülteninden hemen sonra ÖZGÜRÜZRadyo'da!

108 avsnitt

 • Corona Günlüğü podcast
 • Corona Günlüğü podcast

  Çağhan Kızıl: Aşı karşıtları ikiyüzlü!

  33:40

  Pandemi nedeni ile başka nedenlerle hastaneye gidenlerin tedavileri aksıyor. Son verilere göre, 1020 klinik deneme, 1056 organizasyon da yine pandemi nedeni ile durdurulmuş durumda. En çok da kanser ve sinir sistemi çalışmaları etkileniyor. mRNA aşılar çok daha kısa sürede yüksek korumaya ulaştırıyor. Semptomatik hastalıklar karşısında mRNA aşıları daha etkili. Ancak bu aşıların etkisiz olduğu anlamına gelmiyor. Aşı karşıtları ile tartışmalar gereksiz. Birilerinin fikri var diye, bütün bilimsel argümanlar çöpe atılmış olmuyor. Virüsü küçümseyen kitle, ender yan etki sayılarını büyütmek ve abartmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Aşı karşıtları için virüsün yüzde ikilik ölüm oranı küçük, ancak aşının milyonda beş olan ağır yan etki oranı büyük bir oran. Bu neresinden tutulursa tutulsun insanlığa ve dünyaya yapılmış bir kötülüktür.
 • Corona Günlüğü podcast

  Missa inte ett avsnitt av Corona Günlüğü och prenumerera på det i GetPodcast-appen.

  iOS buttonAndroid button
 • Corona Günlüğü podcast

  Çağhan Kızıl: Okulların açılması kritik eşik

  22:39

  Türkiye’de sonbahara yüzde 70 toplumsal bağışıklığı ile girmek gerekliydi. Ancak, bu yüzde 40 seviyesinde kaldı ve bu yeterli değil. Milyonlarca insanın yaptırdığı ilk aşıların da delta varyantı karşısında etkisi çok düşük. mRNA aşılarını yaptırmak gerekiyor ve aşı karşıtları insanları ölüme götürecek bir tavır içindeler. Aşı karşıtı doktorların lisansları iptal ediliyor. Türkiye’de de bu uygulanmalı ve gerekli tedbirler alınmalı. Okullar açıldıktan sonra vaka takibi yapılmalı, öğrenci ve öğretmenler testlere tabi tutulmalı. Ama hepsinden önce aşıların tamamlanmış olması ve hijyenin sağlanması gerekiyor.
 • Corona Günlüğü podcast

  Çağhan Kızıl: Yeni varyantlar kapıda!

  23:53

  Çağhan Kızıl: Türkiye’de ölüm kategorilendirilmesi çok sınırlı. Covid-19’a bağlı ölümler düşük gösteriliyor, ama buna rağmen sadece 494 kişi resmi rakamlara göre hayatını kaybetti. Çağhan Kızıl: Delta varyantının bulaştırıcılık oranının çok fazla olduğu ortada. Bu durumda aşılama oranının yüzde 85 tam aşılama seviyesi ile toplumsal bağışıklık sağlanabilir. Ancak Türkiye’de bu oram yüzde 30’lar seviyesinde. Çağhan Kızıl: Dünyada günlük 40 milyon aşı yapılırken, düşük gelirli ülkelerde bu sayı sıfır! Afrika’da virüs hızla yayılıyor ve bu durum yeni varyantların ortaya çıkmasına neden olabilir. Yeni varyantlar kapıda! Çağhan Kızıl: Aşılama en büyük hedef. Bilerek aşı karşıtlığı yapanların ikna olmayacağını biliyoruz ve bu bir kötülük. Delta varyantından
 • Corona Günlüğü podcast

  Çağhan Kızıl: Aşı karşıtlığı halk sağlığı sorunudur!

  31:05

  Doç. Dr. Çağhan Kızıl, Corona Günlüğü'nde Covid-19 salgınında gelinen son durumu, aşılamadaki gelişmeleri yorumluyor.
 • Corona Günlüğü podcast
 • Corona Günlüğü podcast

  Çağhan Kızıl: 150 bin fazladan ölüm yaşandı!

  29:43

  Delta varyantı, ABD’de kaydedilen vakaların neredeyse yarısını oluşturuyor ve yayılmaya devam ediyor. Yetkililer aşılamanın yaygınlaşmasının önemine dikkat çekiyor. EURO 2020 devam ediyor. Almanya’da üst düzey bir yetkili, UEFA’yı İngiltere’deki kalabalık maçlara katılımına izin vermesi nedeniyle eleştirdi ve kararı “sorumsuzluk” olarak nitelendirdi. İskoçya’da pozitif vakaların maçlara katıldığı tespit edildi. Türkiye’de aşılamada bölgesel eşitsizlik söz konusu. Muğla’da en az bir doz aşılanmanın oranı yüzde 72,83 iken, Şırnak’ta yüzde 22,2 gibi rakamlar ortaya çıkıyor. Tam aşılanan nüfusun oranı Türkiye’de yalnızca yüzde 18 dolaylarında. Rant ve aracı şirketin karı için düşük etkili aşıdan aldık, zaten bunun devamı da gelmedi. Bu aşının varyanta karşı etkisi de düşük çıktı ve bunu olanlara üçüncü doz mRNA aşısı gerekli. Üçüncü dozun gerçek sebebi aslında budur! Türkiye’de fazladan ölümler giderek artıyor. 23 – 29 Haziran haftasında, fazladan ölümlerde artışlar görülüyor. Salgın başından beri fazladan ölüm sayısı 150 bin civarına ulaşmış durumda.
 • Corona Günlüğü podcast

  Çağhan Kızıl: TÜİK ölümleri açıklamadı

  28:47

  Hindistan birçok şirketin aşılarını üreten bir ülke konumunda. Ancak kendisi zor durumdayken, aşı ihracatını yasaklamıştı. Bu yasağın devam etmesine karar verildi. Hindistan hükümeti ekim ayına kadar da ihracatın başlamasını mümkün görmüyor. İsrail tekrar maske takmayı bekliyor. Delta varyantına bağlı artış nedeni ile geriye dönüş söz konusu ve yabancı turistlere kapıların açılması ertelendi. Yeni vakaların çoğu aşılanmamış çocuklar ve yurtdışından dönenler. Erdoğan, “Aşı İngiltere’de para ile yapılıyor” dedi. Bu doğru değil! Aksine ABD gibi ülkelerde aşı olana hediyeler dahi veriliyor. Türkiye’deki yönetim “Ben söyledim inanın” anlayışı ile yönetiyor. Türkiye’de ayan beyan ortada olan gerçekleri bile çarpıtacak bir pişkinliğe ulaştı. 2020 yılı ölüm istatistikleri bile TÜİK tarafından yayınlanmadı. Fazladan ölümlerin yaşandığı bir döneme denk gelmesi de dikkat çekici.
 • Corona Günlüğü podcast

  Çağhan Kızıl: Sonbahar yeni risklerle gelebilir!

  19:15

  💬Doç. Dr. Çağhan Kızıl: "Geçen yıl yaşadığımıza benzer durumu kuzey yarım kürede yaşıyoruz. Turizm için hızlı bir açılma söz konusu. Eğer aşılama hızlı ilerlemez ise, sonbaharda sorunlar yaşanabilir."
 • Corona Günlüğü podcast

  Çağhan Kızıl: Aşılar herkes için güvenli!

  26:24

  -Avrupa Birliği’nde Şubat ayında 300 bin, Haziran’da 800 bin ortalaması ile aşılama yapılırken, Türkiye’de bunun yarısı oranında aşılama yapılıyor. Bu, beceriksiz aşı anlaşmalarının etkisinden kaynaklanıyor. -Herkes aşılar hakkında farklı iddialarda bulunuyor. Aşıların yan etkileri, gerekli takipler ile sorun olmaktan çıkıyor. Aşılar hamileler için de emzirenler için de astımı olanlar için de güvenli.

Kom åt alla poddsändningar i gratisappen GetPodcast.

Prenumerera på dina favoritpoddar, lyssna på avsnitt offline och få spännande rekommendationer.

iOS buttonAndroid button