Açık Bilinç podcast

Açık Bilinç

Açık Radyo 95.0

Güven Güzeldere ve konuklarıyla bilim ve felsefe sohbetleri.

427 Episódios

 • Açık Bilinç podcast

  ABD'de onaylanan yeni Alzheimer ilacı işe yarıyor mu?

  28:15

  Haziran ayında ABD'de onaylanan yeni Alzheimer ilacı işe yarıyor mu? Nasıl çalışıyor?  Hangi aşamadaki hastalar için faydalı? Maliyeti ne? Nörolog Prof. Hakan Gürvit anlatıyor.
 • Açık Bilinç podcast

  Casus yazılımlar (II)

  27:50

  Kişisel yazışmalarımız başkaları tarafından nasıl izlenebilir (veya izlenemez)? Bilgisayarımızı ve telefonumuzu casus yazılımlara karşı nasıl koruyabiliriz?  Nelere dikkat etmeliyiz? İçinde casus yazılım barındıran bir telefon kullandığımızı nasıl anlayabiliriz?  Konuğumuz Prof. Tuna Tuğcu ile casus yazılımlar üzerine olan ikinci programımızda bu tür pratik sorulara yanıt arıyoruz.
 • Açık Bilinç podcast

  Não percas um episódio de Açık Bilinç e subscrevê-lo na aplicação GetPodcast.

  iOS buttonAndroid button
 • Açık Bilinç podcast

  Casus yazılımlar (I)

  30:00

  Casus yazılım nedir, nasıl çalışır? Telefonunuzdaki yazışmalara her isteyen casus yazılımlar sayesinde ulaşabilir mi? Bilgisayar bilimci Prof. Tuna Tuğcu anlatıyor.
 • Açık Bilinç podcast

  Lusid rüyanın nörobilimi

  27:10

  Lusid rüya nedir?  Rüya içinde bilinç ve farkındalık nasıl oluşur? Rüya sırasında algı ve düşüncemiz nasıl değişir, beynimizde neler olur? Uyku-Rüyalar serimizi Prof. Barış Baklan ile sonlandırıyoruz.
 • Açık Bilinç podcast

  Freud ve Düşler

  30:13

  Freud'a göre düşleri nasıl yorumlayabiliriz? Düşlerin sembolik olması ne demek?   Psikanaliz, düşlerin içeriği konusunda ne diyor? Dr. Talat Parman'la Freud ve Düşler
 • Açık Bilinç podcast

  Niçin rüya görürüz?

  26:45

  Rüyalarımızın bir anlamı var mı? Rüyaların oluşturulması ve yorumlanmasında, beyin sapı ve korteks arasındaki ilişkiyi Prof. Hakan Gürvit ile konuşuyor, "Uyku-Rüyalar" serimize devam ediyoruz.
 • Açık Bilinç podcast

  Rüyaların nörobilimi (I)

  26:37

  Konuğumuz Prof. Dr. Hakan Gürvit, nörobiyologlar ile psikanalistler arasındaki bu yaklaşım farkını rüyaların "zarfı" ile "mazrufu" arasındaki fark açısından açıklıyor.  Nörobiyoloji zarf, yani rüyaları oluşturan süreç ile, Psikanaliz ise mazruf, yani rüyaların içeriğiyle ilgileniyor. Ne var ki, Freud'un Psikanalitik geleneği oluşturacak bu önemli ilk adımının ardından rüya araştırmaları bilimsel alanda giderek rüyaların fizyolojisine kayıyor.
 • Açık Bilinç podcast

  2021'de deprem olasılığı

  32:24

  2021’de, yani Marmara depreminin 22. yılında, 1999'a oranla neler öğrenmiş durumdayız? Depreme daha hazırlıklı mıyız? Yeterli mi? Başka neler yapmamız gerek? Bugün itibarıyla deprem olasılığı ne, öngörüler neler? Kandilli Rasathanesi’nden Dr. Doğan Kalafat ile konuşuyoruz.
 • Açık Bilinç podcast

  Uyku bozuklukları

  27:40

  Bir gece yarısı cinayet işleyen birinin, uyku bozukluğu teşhisi sayesinde beraat etme şansı var mı? Uyurken veya uyumaya çalışırken yaşadığımız sorunlar neler? Uykusuzluk, kabuslar, uykuda yürüme, bedensel ve zihinsel arızalar. Açık Bilinç’te uyku patolojileri uzmanı Prof. Derya Karadeniz Uyku-Rüyalar serisinin yedincisi.
 • Açık Bilinç podcast

  Uyku fizyolojisi

  29:03

  Uyuduğumuzda bedenimizde neler oluyor? Uykunun aşamaları neler? Uyumadan yaşayabilir miyiz, ne kadar uyumalıyız, uykuyu önemli kılan şey ne? Açık Bilinç’te Prof. Ertan Yurdakoş ile Uyku-Rüyalar serisinin altıncısı...

Descobre o mundo dos podcasts com a app gratuita GetPodcast.

Subscreve os teus podcasts preferidos, ouve episódios offline e obtém recomendações fantásticas.

iOS buttonAndroid button