גבוהה גבוהה Higher Ground Podcast podkast

גבוהה גבוהה Higher Ground Podcast

גבוהה גבוהה Higher Ground

נדב נוימן בשיחה עם פילוסופים על כל מה שבכותרות

31 odcinki(-ów)

 • גבוהה גבוהה Higher Ground Podcast podkast

  הפילוסופיה של השמאל והימין

  38:18

  מימין מכנים את ממשלת בנט-לפיד "ממשלת שמאל מסוכנת", משמאל טוענים שהיא בכלל ממשלת ימין. אז מה זה באמת שמאל ומה זה באמת ימין, ומהם העקרונות הפילוסופיים שעומדים בבסיס המושגים האלה? אורח: ד"ר גולן להט עורך ומגיש: נדב נוימן, צילום: פלאש 90   See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • גבוהה גבוהה Higher Ground Podcast podkast

  המדריך הסטואי להתמודדות עם אסונות

  51:53

  מגפה עולמית, מלחמות, משבר סביבתי – האסונות אורבים לנו בכל פינה, וכולם רק מחכים ש-2021 תסתיים כבר. אנחנו לא הראשונים שחיים בעולם מלא סבל. הפילוסופים של האסכולה הסטואית הבינו שכדי להתמודד עם האסונות שמתרגשים עלינו צריך לחשוב על האושר קצת אחרת. איך הם עשו את זה? אורחת: ד"ר שרון וייסר עורך ומגיש: נדב נוימן תמונה: Servizio_fotografico See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • גבוהה גבוהה Higher Ground Podcast podkast

  Nie przegap odcinka z kanału גבוהה גבוהה Higher Ground Podcast! Subskrybuj bezpłatnie w aplikacji GetPodcast.

  iOS buttonAndroid button
 • גבוהה גבוהה Higher Ground Podcast podkast

  הינדואיזם ולאומנות בהודו

  42:27

  מגפת הקורונה מזעזעת את הודו. האצבע המאשימה מופנית כלפי ראש הממשלה נרנדרה מודי, שמלבה את הרגשות הדתיים והלאומניים כדי לצבור כוח פוליטי, ומתיר פסטיבלי ענק דתיים וכינוסי בחירות. איך תפיסת עולם, דת, פוליטיקה ולאומנות הביאו למצב הנוכחי? ואיך מתמודדים ההודים עם המוות והסבל? אורחת: ד"ר רוני פרצ'ק עורך ומגיש: נדב נוימן, צילום: Shutterstock See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • גבוהה גבוהה Higher Ground Podcast podkast

  הפילוסופיה המהפכנית של קרל מרקס

  51:45

  עובדים רבים בישראל לא רוצים לחזור לעבודה בזכות דמי האבטלה של שנת הקורונה שהבהירו להם שתנאי העבודה שמספקים המעסיקים שלהם פשוט לא מספיק טובים. כבר באמצע המאה ה-19 היה פילוסוף שהבין את מקור פערי המעמדות האלה. מה אפשר ללמוד היום מהמרקסיזם, ולמה עדיין כל כך בזים לו ומפחדים ממנו? אורח: ד"ר איתי שניר עורך ומגיש: נדב נוימן See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • גבוהה גבוהה Higher Ground Podcast podkast

  אוטופיות ודיסטופיות

  52:44

  פרק מיוחד ליום העצמאות: בשנים האחרונות סופרי מדע בדיוני ישראלים מדמיינים את ישראל העתידית כמקום דיסטופי, מלא קונפליקטים וחורבן. מאין נובע השינוי בין האוטופיות הציוניות המוקדמות לדיסטופיות הישראליות העכשוויות, ואיזו מדינה מצטיירת בחזונם של הסופרים בימינו? אורח: אורי אביב עורך ומגיש: נדב נוימן לקריאה נוספת: "אוטופיה" מאת תומס מור (רסלינג) "הרצל אמר" מאת יואב אבני (כנרת זמורה דביר) "אישראל" מאת נאוה סמל (ידיעות ספרים) "הידרומניה" מאת אסף גברון (כנרת זמורה דביר) "השלישי" מאת ישי שריד (עם עובד) "איגוד השוטרים היידים" מאת מייקל שייבון (עם עובד) "עם שתי הרגליים עמוק בעננים - על פנטסיה בספרות העברית" (גרף) כתב העת אוטופיה למדע בדיוני See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • גבוהה גבוהה Higher Ground Podcast podkast

  הפילוסופיה הנאצית של מרטין היידגר – חלק ב'

  26:46

  אחרי ששוחחנו על הפילוסופיה והביוגרפיה של מרטין היידגר, נמשיך לשיחה על מהותה של הטכנולוגיה וכיצד ניתן (אם בכלל) להימנע מהסכנות שהיא טומנת בחובה כלפי המין האנושי. אורח: פרופ' יוחאי עתריה עורך ומגיש: נדב נוימן, צילום: AP לקריאה נוספת: The Question Concerning Technology מאת מרטין היידגר פוסט-פנומנולוגיה וטכנו-מדע מאת דון איידי (רסלינג) הפילוסופיה של הטכנולוגיה מאת יוסף אגסי (האוניברסיטה המשודרת) אלילי הטכנולוגיה השתגעו מאת יוחאי עתריה (זמין באתר אלכסון) אלילי טכנולוגיה, האמנם? מאת יוחאי עתריה (זמין באתר אלכסון) לחלק ב' של "הפילוסופיה הנאצית של מרטין היידגר" להצטרפות ל"גבוהה גבוהה" בטלגרם See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • גבוהה גבוהה Higher Ground Podcast podkast

  הפילוסופיה הנאצית של מרטין היידגר – חלק א'

  43:13

  הוא היה מגדולי הפילוסופים אי פעם, אך היה גם ללא עוררין נאצי. איך הביוגרפיה שלו משתלבת עם הפילוסופיה, איך מיישבים בין שני הדברים הללו, והאם בכל זאת ראוי ללמוד אותו? אורח: פרופ' יוחאי עתריה הפילוסופיה הנאצית של מרטין היידגר – חלק א', צילום : AP לקריאה נוספת: מבוא למרטין היידגר מאת טימותי קלארק (רסלינג) Being and Time ו-The Question Concerning Technology מאת מרטין היידגר החוב המצער להוגה הנאצי מאת יוחאי עתריה (זמין באתר אלכסון) סרטון הסבר על Being and Time סרטון הסבר על The Question Concerning Technology להצטרפות ל"גבוהה גבוהה" בטלגרם See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • גבוהה גבוהה Higher Ground Podcast podkast

  ההשלכות הפילוסופיות של שגעון ה-NFT

  36:49

  טכנולוגיה חדשה מאפשרת לרכוש "עותק מקורי" של אמנות דיגיטלית. יש כאלה שטוענים שמדובר במהפכה שתשנה את שוק האמנות הדיגיטלית מהקצה אל הקצה, ויש גם מי שמאמינים שמדובר בהייפ ותו לו. אז האם ייתכן דבר כזה קובץ דיגיטלי מקורי? האם ההילה שאבדה מעולם האמנות עם הופעת הצילום יכולה לחזור? והאם עולם האינטרנט הולך והופך לדיסטופיה קפיטליסטית? אורחת: ד"ר רומי מיקולינסקי עורך ומגיש: נדב נוימן לקריאה נוספת: "יצירת האמנות בעידן השעתוק הטכני" מאת ולטר בנימין (הקיבוץ המאוחד) "המדיום באמנויות: סוגיות אסתטיות ותרבותיות" מאת חנה הרציג (האוניברסיטה הפתוחה) המאמר As We May Think מאת וניבר בוש (זמין באתר של מגזין האטלנטיק) "TAZ: אזור אוטונומי ארעי" מאת חכים ביי (רסלינג) "הצהרת העצמאות של הסייברספייס" מאת ג'ון פרי ברלו (זמין באתר EFF) What the Dormouse Said מאת ג'ון מארקוף ושני ספרים של תאורטיקן המדיה דאגלס ראשקוף שמשלימים זה את זה: Cyberia האוטופי מתחילת שנות ה-90 ו-Team Human מ-2019   See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • גבוהה גבוהה Higher Ground Podcast podkast

  המיינדפולנס של מוריס מרלו פונטי

  38:54

  החזרה לשגרה מכניסה רבים מאיתנו לחרדה: איך יוצאים החוצה אחרי שהזנחנו את הגוף? איך חוזרים לתקשר אנשים ולחבק אותם? איך מחזירים לעצמנו את הביטחון בגוף שלנו בעולם הפיזי? האקזיסטנציאליסט מוריס מרלו פונטי יכול ללמד אותנו כמה דברים על היותנו יצורים גופניים, והפילוסופיה שלו רלוונטית גם לתחומים כמו מיינדפולנס והמשבר הסביבתי, שקשורים לתקופה מלאת החרדה הזו. אורח: ד"ר דרור ינון עורך ומגיש: נדב נוימן, עיצוב פסקול ומיקס: אסף רפפורט, צילום: Shutterstock עיצוב סאונד ומיקס: אסף רפפורט רוצים עוד? הצטרפו לקבוצת הטלגרם שלנו "גבוהה גבוהה" לקריאה נוספת: הקלאסיקה של מוריס מרלו פונטי היא Phenomenology of Perception, או הפנומנולוגיה של התפיסה לעברית תורגם הספר שלו העין והרוח (הוצאת רסלינג) The Spell of the Sensuous מאת דיוויד אברם, שמשתמש בפילוסופיה של מוריס מרלו פונטי כמקפצה לדיון אקולוגי מרגש     See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • גבוהה גבוהה Higher Ground Podcast podkast

  המסע אל החלל

  35:26

  פילוסופיית החלל הוא תחום שנמצא בחיתוליו, אבל מעלה שאלות כבדות משקל: מה ההשלכות המוסריות של התערבות האדם בחלל ובכוכבי לכת אחרים? מה יקרה לביולוגיה, לחקר התודעה ולפסיכולוגיה האנושית אם נמצא חיים תבוניים מחוץ לכדור הארץ? והאם בכלל כדאי לנו לחפש אחר חייזרים? אורחים: מאיה רומן, ד"ר רעות סורק אברמוביץ, עודד כרמלי, מאיר מועלם עורך ומגיש: נדב נוימן, עיצוב פסקול ומיקס: אסף רפפורט, צילום: Shutterstock עיצוב סאונד ומיקס: אסף רפפורט   See omnystudio.com/listener for privacy information.

Odkrywaj najlepsze podcasty dzięki bezpłatnej aplikacji GetPodcast.

Subskrybuj ulubione podcasty, słuchaj odcinków offline i sprawdzaj najlepsze polecane podcasty.

iOS buttonAndroid button