Štartovacia čiara podcast

Martin M. Šimečka - O behu v súlade tela a mysle

0:00
1:25:42
Reculer de 15 secondes
Avancer de 15 secondes

Martin M. Šimečka je slovenský prozaik a publicista. Pred rokom 1989 vďaka skutočnosti, že bol synom filozofa a disidenta Milana Šimečku, nemohol vyštudovať a venovať sa profesne záujmom, ktorým by chcel. No aj napriek tomu a možno i práve preto sa neoddeliteľnou súčasťou jeho života stal šport. Ako píše vo svojej poslednej knihe Telesná výchova, počas komunistického režimu námahu a šport chápal ako prípravu tela na pobyt vo väzení, ktorým sa mu vyšetrovatelia radi vyhrážali .

Začínal ako plavec, a neskôr sa jeho vášnou stal beh na stredné trate, kde i dosahoval zaujímavé výsledky. Dostal sa ako bežec a člen juniorského výberu i do banskobystrickej Dukly, no odtiaľto ho pre zlý kádrový profil presunuli na východ Slovenska. Samozrejme, v jeho láske ku behu a športu to nehralo rolu. No de facto to bol koniec jeho "profesionálnej" bežeckej kariéry, čo v konečnom dôsledku dnes hodnotí Martin M. Šimečka pozitívne.

S Martinom M. Šimečkom sme prediskutovali v krásnom rozhovore mnohé témy. Od jeho mladosti, prvých bežeckých krokov, vojenčinu. Dostali sme sa k Dominikovi Tatarkovi, ktorý ho podľa vlastných slov zasvetil do intelektuálneho vnímania prírody. Dozviete sa, kde rád beháva dodnes, hoci leto už dnes trávi väčšinou v maringotke na Muránskej planine.

Tento rozhovor je o behu, a predsa je iný ako tie doterajšie. Pojednáva v mnohých aspektoch o behu inak, v rovine vzťahu ku prírode, v rovine balancu tela a mysle, ktorý je pre pána Šimečku azda ten najdôležitejší. Nesúlad tela a mysle nesie so sebou nedostatočný výkon, prehlbovanie únavy až zranenie. Preto je extrémne dôležité, nerobiť veci nasilu a dopriať telu i mysli odpočinok ak sú unavené, aby spolu harmonizovali.

Ak vás zaujíma vzťah Martina M. Šimečku k športu hlbšie, doporučujeme i jeho spomínanú poslednú knihu Telesná výchova. Je hlbokým zamyslením a prináša autorove pocity a myšlienky o športe a behu v inej rovine, ako sme bežne zvyknutí z klasickej literatúry pre bežcov.

D'autres épisodes de "Štartovacia čiara"

 • Štartovacia čiara podcast

  John Medinger - A lesson in greatness and humility

  1:38:49

  John Medinger, widely recognized and known as Tropical John, is an amazing person of the ultra scene, that has a great story to tell. One can recognize him as a seasoned ultra runner, race founder, race director, Ultrarunning magazine publisher and contributor, and definitely the voice at the finish line of Western States Endurance Run 100 in Auburn. We had the pleasure to spend a little under 2 hours in a fruitful discussion with John Medinger. We went through his story, which has a mass of content for the listeners. We started off with the John Medinger runner story, to depict, how he got in touch with the running disciplines. Anyhow, just the check his Ultra Signup profile to see, there is a track record of its own as well! Through the debate, we covered the story of Western States Endurance Run 100 from various angles. From the lottery, via some remarkable runner stories at WSER such as Ann Trason, Scott Jurek and/or Jim Walmsley. We also touched Lake Sonoma 50, which was founder by John. Sure, we also covered some of his journey with the Ultrarunning magazine, where John Medinger acted as a publisher and still is active as a contributor. As fresh as the talk was, there is one point we need to mention. Whichever topic we went through, we always got overwhelmed how modest and humble John was. It really took us some time to process the depth of the thoughts after we ended the session. We hope that you, dear listeners, will enjoy the talk as much as we did with Marian. A side remark for the Slovak audience, there will also be a translated voiceover version out soon :-). Useful reference links to check out: Western States Endurance Run 100 Lake Sonoma 50 Gunhild Swanson WSER 100, 2015
 • Štartovacia čiara podcast

  Miloš Halečka - Od skauta a turistu k výkonnostnému bežcovi

  2:24:42

  Miloš Halečka sa za náš mikrofón v tejto epizóde posadil ako hosť. Dôvodom je fakt, že ste si to sami vyžiadali a základom pre túto skutočnosť bol Milošov dramatický výkonnostný skok v ultra behaní. Je to výsledok jeho systematickej prípravy s trénerom a práve táto téma tvorí nosnú časť nášho rozhovoru. Okrem toho, ako si všimnete pri počúvaní, ako druhý moderátor sa predstaví náš kamarát Marian Kamendy. Nie je to náhoda a stretneme sa spolu ako moderátori aj v ďalšom období. Vypomôže nám ako záskok počas vysokého pracovného zaťaženia Miloša, ktorý väčšinu času trávi aktuálne na pracovných cestách v zahraničí. Tak nám držte palce, ale myslíme si aj na základe tejto epizódy, že to bude ďalej fungovať na jednotku. Je veľa toho, o čom by sme sa s Milošom mohli rozprávať. Táto epizóda sama o sebe je časovo veľmi hutná a ani zďaleka sa do nej nezmestilo všetko. Takže sa po novom roku chystáme aj na druhú časť rozhovoru, v ktorej by sme si s Milošom prešli retrospektívu jeho závodnej sezóny v roku 2021 a najmä jej vrchol, teda účasť na UTMB. To, čo nájdete v tejto epizóde zahŕňa najmä cestu Miloša od skautingu a turistiky ku serióznemu tréningu. Prechádzal počas nej prerodom nielen telesoným, ale aj osobnostným, nakoľko tento je s úspechom veľmi úzko spätý. Nebudeme na tomto mieste prezdádzať detail, najlepšie je pustiť si epizódu a na vlastné uši si vychutnať jej obsah. Myslíme si, že Miloš Halečka má poslucháčovi naozaj čo odovzdať a mnohé myšlienky sú vysoko inšpiratívne až nákazlivé. Dovoľte nám teda zaželať vám príjemný zážitok pri počúvaní a najmä príjemné sviatky, nech sa vám darí v roku 2022!
 • Štartovacia čiara podcast

  Ne ratez aucun épisode de Štartovacia čiara et abonnez-vous gratuitement à ce podcast dans l'application GetPodcast.

  iOS buttonAndroid button
 • Štartovacia čiara podcast

  Daniel Orálek a jeho dlhý beh

  1:29:42

  Daniel Orálek, to je meno, ktoré si v bežeckej komunite spájame s obrovskými porciami kilometrov na ultramaratónskych tratiach. My sme sa za Danielom vybrali do Brna, kde sme si v jeden pracovný podvečer veľmi fajnovo poklábosili o tom, čo nás baví, teda o behu. Kto pozná bežecké ultra "šlehy", teda preteky, kde je porcia kilometrov už priam obludná, tomu nie sú cudzie pojmy ako napríklad Spartathlon či Badwater. K tomu si pribaľte bonbóniky ako preteky na 12, 24 či 48 hodín, alebo na 100 kilometrov, ktoré top borci (a medzi nimi aj Daniel Orálek) dávajú niekde medzi 6-7 hodinami. Ako to prebieha na takej 24 hodinovke? Aké sú nástrahy tejto disciplíny a v čom je prípadne odlišná od trailových či ultra trailových pretekov? Podobnosť čisto náhodná samozrejme je v tom, že základom pre úspech okrem poctivej prípravy je hlava. Umenie hlavológie (podľa Terryho Pratchetta) je disciplína zdradná a nevyspytateľná. A tak sme spoločne nakukli, ako sa s výzvami na trati pasuje Daniel. V diskusii sme samozrejme nemohli obísť ani aktuálne ešte stále čerstvý rekord v behu na 24 hodín a iné aktualitky. Opäť sme sa s Milošom presvedčili, že niet nad rozhovor s bežcom, ktorý okrem skvelých výkonov má aj potrebnú dávku nadhľadu a skúseností, o ktoré sa s nami ochotne podelil. Ozaj, aby sme nezabudli, sú tu dve dôležité informácie, ktoré netreba opomenúť. 1. Určite zvážte, ak teda už nie ste jej majiteľmi, kúpu knihy, ktorej autorom je Daniel Orálek a volá sa Můj dlouhý běh. Naklikať si ju môžete i z tohoto linku a ešte tým pomôžete aj nášmu podcastu. 2. Nezabudnite sa zapojiť do súťaže, v ktorej výherca od nás dostane práve spomínanú knihu a to samozrejme i s podpisom a venovaním Daniela Orálka. Aby ste sa zúčastnili, klikajte sem: >>>SÚŤAŽ Na záver ešte upriamime pozornosť na web, prostredníctvom ktorého zdieľa Daniel Orálek svoje zážitky z pretekov či štatistiky z tréningov: www.ultradao.cz
 • Štartovacia čiara podcast

  Patrik Milata - Od Spartan Race po ultra trail

  1:21:13

  Patrik Milata sa na bežeckej scéne objavuje už dlhšiu dobu. Svoju kariéru po definitívnom odchode z futbalových trávnikov v úvode zasvätil prekážkovým OCR behom. Zúčastnil sa mnohých podujatí a zainteresovanú verejnosť potešil mnohými úspešnými vystúpeniami na Slovensku ale i v zahraničí. Po zranení na majstrovstvách Spartan Ultra na Islande však jeho bežecká kariéra nabrala nový rozmer. Znenazdajky sa začal objavovať na prvých ultra trailových podujatiach a to takpovediac ako strela z jasného neba. Prišiel, zabehol a zvíťazil. Často rovno v traťovom rekorde, ako napríklad v roku 2019 na Ponitrianskej stovke, kde vypálil pomyslený rybník mnohým, ktorí si brúsili zuby na víťazstvo. Za jeho úspechmi stojí pevná vôľa a svedomitý tvrdý tréning. Patrik Milata sa snaží tak ako v samotných pretekoch vložiť maximum aj do tréningu. O tom, ako vyzerala jeho cesta od Spartan Race až po ultra, vrátane jeho tréningových metód sme sa ešte stále na diaľku cez online porozprávali v zaujímavej diskusii, ktorá opäť rozhodne stojí za vypočutie. Ako hovorí Patrik, beh je kamarát a treba ho tak brať. No a v tréningu netreba brať veci na ľahkú mieru, nakoľko každé poľavenie môže v dôležitých chvíľach na trati v súťaži chýbať. Nech je i tento príbeh pre Vás tou správnou dávkou motivácie do tréningu!
 • Štartovacia čiara podcast

  Mikuláš Dzurinda - Bežec na dlhú trať

  1:10:06

  Mikuláš Dzurinda je verejnosti veľmi dobre známy, veď okrem mnohých iných pozícií po 8 rokov viedol Slovenskú republiku ako predseda vlády. Pozornému pozorovateľovi však určite neušlo, že bývalý premiér je i nadšeným sportovcom, najmä bežcom. I preto sme sa nesmierne potešili, že prijal naše pozvanie a v príjemnej diskusii sme sa pozhovárali o jeho vzťahu k behu. Ak spomenieme meno Mikuláš Dzurinda v súvislosti s behom, je neodmysliteľne spojené s košickým Medzinárodným maratónom mieru. Ostatne, je členom Diamantového klubu tohoto podujatia, kde podmienkou pre zaradenie nie je postavenie, sláva, peniaze či aktuálna popularita na sociálnej sieti. Toto členstvo si treba odmakať na maratónskej trati v Košiciach a ukončiť ju úspešne aspoň 25 krát. Mikuláš Dzurinda má dnes na konte 28 finišov a rozhodne nekončí, lebo prvá októbrová nedeľa v Košiciach je pre neho sviatkom viacerých rozmerov. Okrem maratónu v Košiciach má na konte i niekoľko ďalších, a to i vo svete. Napríklad v Londýne či New Yorku a to v nešťastnom roku 2001, kedy došlo k útoku na Svetové obchodné centrum. Každopádne, ako dokáže vrcholový politik a premiér skĺbiť výkon svojej funkcie s veľmi solídnymi výsledkami na maratónskej trati? Na jednej strane je to nápor na kalendár, na strane druhej jasná preferencia s vedomím, prečo je beh nevyhnutnou súčasťou dennej rutiny. A okrem toho, samozrejme, že v rámci pracovných ciest može beh priniesť rôzne zaujímavé interakcie a stretnutia, či prelomiť povestné ľady v úvode diskusie. Apropo, ak si dokázal nájsť čas na behanie tak zaneprázdnený človek ako premiér, dokážeme to stále aj my, však? A nájdeme si skulinku, lebo byť "busy" je síce moderné, ale nie je to kliatba neprekonateľná. Nech je pre vás priatelia tento rozhovor ďalšou dávkou motivácie od nás a samozrejme od nášho hosťa. Nájde v ňom momenty na zamyslenie či zastavenie sa, inšpiráciu i príjemné momenty a zážitky. A ciele? No predsa bedňa v Košiciach, lebo apetít po víťazstve Mikulášovi Dzurindovi ako správnemu športovcovi rozhodne nechýba. My mu určite zo Štartovacej čiary budeme držať palce!
 • Štartovacia čiara podcast

  Veronika Vadovičová - Slovenský bežecký expres v juhovýchodnej Ázii

  1:06:28

  Veronika Vadovičová je aktuálna slovenská líderka v rebríčku ultrabežcov podľa Performance rankingu ITRA (International Trail Running Association). No i napriek tomu, je pre väčšinu bežcov skôr neznámou postavou slovenského trailového behu. Je to v podstate prirodzené, keďže Veronika už 8 rokov žije v juhovýchodnej Ázii a až tam začala s behom. Prvé vážnejšie kontakty so športom mala Veronika už na Slovensku, ako hráčka hádzanej. Následne ju však štúdium priviedlo až do Šanghaja, kde okolo roku 2016 začala prvé vážnejšie kroky smerom k behu. Najskôr prostredníctvom triatlonu, neskôr i na trailoch. Dnes už žije v Hong Kongu a dá sa povedať, že na čo v traile a ultra traile až do vypuknutia korony siahla, to je vyšlo, ak to už nebolo víťazstvo, minimálne bedňa sa jej vždy ušla. Posledným jej väčším úspechom v januári roku 2020 bolo skvelé druhé miesto v ženskej kategórii (12. miesto v celkovom poradí) na prestížnom podujatí svetovej série - Hong Kong 100. Ktovie, kam by ju jej skvelá forma doviedla na podujatiach mimo Ázie, plánovaná bola aj účasť na UTMB v rámci trate CCC. Vyššia moc však zasiahla svet mocnejšie než by ktokoľvek chcel a tak aktuálne ako všetci ostatní nútene s pretekmi pauzuje a čaká na reštart. Tak uvidíme, postaví sa na štart CCC v tomto roku? Dúfajme, že áno. S našimi hosťami už sme boli virtuálne na mnohých miestach. V Kanade, na severozápade USA, v Spojenom kráľovstve. Veronika Vadovičová nás v tejto epizóde previedla svetom behu v juhovýchodnej Ázii a rozhodne to bolo zaujímavé rozprávanie. Od mentality, cez kultúru, paralely na iné ázijské kultúry, či pohľad na stoly občerstvovačiek na ázijských pretekoch. Apropo, ak by Vás zaujímalo viac, Veronika založila a stále pracuje na platforme Asia Trail Girls, tak i cez tento obsah si môžete vychutnať atmosféru behu v Ázii. Verme spoločne, že situácia sa ukľudní a Veroniku privítame i na trailoch v Európe a samozrejme aj na Slovensku. Uvidíme, ktorému usporiadateľovi sa podarí uloviť jej "skalp". Nech je to už ktorýkoľvek, radi ju samozrejme privítame na domácich tratiach - s chlebom a šmalcom. :-)
 • Štartovacia čiara podcast

  Martin M. Šimečka - O behu v súlade tela a mysle

  1:25:42

  Martin M. Šimečka je slovenský prozaik a publicista. Pred rokom 1989 vďaka skutočnosti, že bol synom filozofa a disidenta Milana Šimečku, nemohol vyštudovať a venovať sa profesne záujmom, ktorým by chcel. No aj napriek tomu a možno i práve preto sa neoddeliteľnou súčasťou jeho života stal šport. Ako píše vo svojej poslednej knihe Telesná výchova, počas komunistického režimu námahu a šport chápal ako prípravu tela na pobyt vo väzení, ktorým sa mu vyšetrovatelia radi vyhrážali . Začínal ako plavec, a neskôr sa jeho vášnou stal beh na stredné trate, kde i dosahoval zaujímavé výsledky. Dostal sa ako bežec a člen juniorského výberu i do banskobystrickej Dukly, no odtiaľto ho pre zlý kádrový profil presunuli na východ Slovenska. Samozrejme, v jeho láske ku behu a športu to nehralo rolu. No de facto to bol koniec jeho "profesionálnej" bežeckej kariéry, čo v konečnom dôsledku dnes hodnotí Martin M. Šimečka pozitívne. S Martinom M. Šimečkom sme prediskutovali v krásnom rozhovore mnohé témy. Od jeho mladosti, prvých bežeckých krokov, vojenčinu. Dostali sme sa k Dominikovi Tatarkovi, ktorý ho podľa vlastných slov zasvetil do intelektuálneho vnímania prírody. Dozviete sa, kde rád beháva dodnes, hoci leto už dnes trávi väčšinou v maringotke na Muránskej planine. Tento rozhovor je o behu, a predsa je iný ako tie doterajšie. Pojednáva v mnohých aspektoch o behu inak, v rovine vzťahu ku prírode, v rovine balancu tela a mysle, ktorý je pre pána Šimečku azda ten najdôležitejší. Nesúlad tela a mysle nesie so sebou nedostatočný výkon, prehlbovanie únavy až zranenie. Preto je extrémne dôležité, nerobiť veci nasilu a dopriať telu i mysli odpočinok ak sú unavené, aby spolu harmonizovali. Ak vás zaujíma vzťah Martina M. Šimečku k športu hlbšie, doporučujeme i jeho spomínanú poslednú knihu Telesná výchova. Je hlbokým zamyslením a prináša autorove pocity a myšlienky o športe a behu v inej rovine, ako sme bežne zvyknutí z klasickej literatúry pre bežcov.
 • Štartovacia čiara podcast

  Adharanand Finn and his way of the runner

  1:09:01

  Adharanand Finn is a passionate runner, and an established and renowned author. Perhaps every runner must have noticed some of his work, including the well known titles Running With The Kenyans, The Way Of The Runner and The Rise Of The Ultra Runners. We had the pleasure and honor to welcome him on our podcast. The very specific aspect of his work includes the "hands on" experience while writing a book. This means, when writing a book on Kenyan runners, he moved to Kenya. When uncovering the secrets of running culture in Japan, again, he moved to Japan and stayed close to the scene. And, when he decided to write a book about the fascinating ultra running scene, he did his best to collect points for UTMB on multiple races and locations, and ran this epic adventure on his own. We had a very nice discussion with Adharanand, chatting about some topics from his books, potential influences those might have caused, impact of the corona virus pandemic. We also got to his personal way of the runner, which somehow wires throughout his runner career, documenting his adventures around the planet. Should it be reading any of the books mentioned, or catching up with some ideas from the episode, we hope this discussion will bring you motivation and inspiration for the 2021 running season. Be it events reopened or you personal projects, follow your Way Of The Runner! To follow Adharanand Finn, check out his Instagram or the The Way Of The Runner web, where you can find his books, blog posts and podcast episodes.
 • Štartovacia čiara podcast

  Soňa Kopčoková, Peter Brestovanský, Andrej Orogváni a ich Rudná magistrála

  1:41:13

  Záver roka v našom podcaste bude spomienkový, trochu symbolizujúci zvláštny priebeh roku 2020. Korona vírus skrížil plány organizátorom a bežcom, jeho vplyv stále neutícha. A tak sa mnohí bežci pustili do realizácie vlastných projektov, FKT pokusov či iných dobrodružstiev. My sme si pre Vás vybrali príbeh Sone, Petra a Andreja. V tejto epizóde si predstavíme jeden z ich projektov - Rudná magistrála. Trojicu sme v úvode trochu vyspovedali ako im prebehol rok 2020. Vo všeobecnosti však možno konštatovať, že celá situácia v tomto roku u nich umocnila prechod ku vlastnej ceste, takpovediac ceste dobrodruhov chrúmajúcich množstvo kilometrov mimo štarové pole pretekov. Pre hlbšie rozprávanie sme si vybrali Rudnú magistrálu, na ktorú sa spoločne vybrali ešte v máji. Prešli sme si snáď všetko, čo je spojené s prípravou, organizáciou, oblečením, vybavením, jedlom či motiváciou k prechodu. Ak teda vo váš niekde drieme sen pustiť sa do niečoho podobného po svojom, tento podcast môže byť pre Vás motiváciou aj vodítkom, na čo myslieť alebo čomu sa prípadne vyvarovať. Nech vás teda kroky bezpečne vedú k vytúženému cieľu, tak ako našich hostí. Či to bude Rudná magistrála, alebo iný kút našej planéty, nebojte sa realizovať svoje sny.
 • Štartovacia čiara podcast

  Jason Koop - O ultra tréningu, bežeckej scéne a prístupe k trénovaniu

  1:29:58

  Toto je slovenská, teda dabovaná verzia originálnej epizódy v anglickom jazyku 34 - Jason Koop - On coaching, ultrarunning scene and training approach. Nahrávanie tejto epizódy bolo pre nás úplne novým dobrodružstvom. V prvom rade, našim hosťom bol prominentný ultra bežecký tréner Jason Koop. Okrem toho, nahrávali sme samozrejme online na diaľku a v anglickom jazyku. Sme síce s Milošom staré korporátne krysy, zvyknutí na komunikáciu online v anglickom jazyku, ale toto bola stále výzva. Jason Koop pôsobí ako hlavný tréner pre ultra bežcov v CTS - Carmichael Training Systems. Vo svojej bohatej kariére počas takmer 20 rokov spolupracoval s bežcami ako napríklad Kaci Lickteig, Mike Foote, Timothy Olson, Dakota Jones, a mnohými ďalšími. Sám je aj aktívnym bežcom a na svojom konte má napríklad Badwater 135, Hardrock 100, Leadville Trail 100, Tor des Géants, Wasatch 100, Bear 100 a Western States 100. Našinec na slovensku môže poznať jeho prácu prostredníctvom knihy Základy ultramaratonského tréninku: Jak trénovat chytřeji, závodit rychleji a maximalizovat ultramaratonský výkon (z originálu Training Essentials for Ultrarunning: How to Train Smarter, Race Faster, and Maximize Your Ultramarathon Performance). Tí hladnejší po ultra bežeckom obsahu možno poznajú aj jeho zaujímavý podcast KoopCast. Snažili sme sa z Jasona vytiahnuť maximum toho, čo bolo možné v rámci jeden a pol hodiny stihnúť. Rozprávali sme sa o tom, ako to vyzerá na medzinárodnej scéne, ako sa spolupracuje s elitnými ultra bežcami, či uvidíme ultra disciplíny na Olympijských hrách, ako to bude asi vyzerať s dopingom v ultra behu. Kládli sme naše vlastné otázky, ale nechali sme sa niekoľkými inšpirovať aj od našich poslucháčov v rámci prieskumu. S tak fundovaným trénerom by sme mohli v rozhovore zotrvať dlhé a dlhé hodiny. Ale ak vás zaujíma čokoľvek viac, prečítajte si jeho knihu, vypočujte podcast alebo sa staňte zverencom niektorého z trénerov v rámci spoločnosti CTS, kde Jason Koop šéfuje ultra behu. A je úplne jedno, či ste eliťák, zrelý a skúsený bežec, alebo úplný začiatočník.

Découvrez le meilleur des podcasts sur l'application GetPodcast.

Abonnez-vous à tous vos podcasts préférés, écoutez les épisodes sans connexion internet et recevez des recommandations de podcasts passionnants.

iOS buttonAndroid button