האינטרסנטים podcast

האינטרסנטים

TheMarker

האינטרסנטים הוא פודקאסט כלכלי-פוליטי מבית TheMarker סמי פרץ ואיתן אבריאל, ולעיתים גם אורחים, מנתחים את אירוע השבוע בזירת העסקים והכלכלה, ומנסים לפענח את האינטרסים, הדחפים, הפחדים והמגמות שמניעים את המשק ומייצרים את החדשות. הכל זה כסף, כבר אמרנו?

100 episodios

 • האינטרסנטים podcast

  ״עבירות נתניהו הן החמורות ביותר בתחום השחיתות השלטונית - בגלל השחתת העיתונות. עיסקת טיעון - פסולה ולא סבירה״ | פרק 73

  51:52

  משה לדור, פרקליט המדינה שניהל את המשפט שהביא את אהוד אולמרט לכלא מנתח את תיקי 2,000 ו-4,000 וקובע: העבירות הן מהחמורות ביותר, המורכבות של התיק היא נמוכה והראיות חזקות במיוחד״. לדור מסביר שהעיסקה שמקדם מנדלבליט היא פסולה ולא סבירה משום שלא עונה על הקריטריונים המשפטיים לעיסקת טיעון. הוא מצביע על כשלים ותמיהות חמורות העולות מהתנהגות נשיא בית המשפט העליון אהרון ברק ולא פוסל את האפשרות שהעוצמה של ידיעות אחרונות עלולה להשפיע על שיקול הדעת של הצוות שמקדם את עיסקת הטיעון. See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • האינטרסנטים podcast

  הרבה הייטקיסטים חשבו שהם מיליונרים - עכשיו הם יצטרכו לוותר על החלום

  39:05

  האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, עם איתן אבריאל וסמי פרץ. עדיין רב הנסתר על הגלוי בפרשיית NSO ובשאלה האם, מתי ולשם מה המשטרה פורצת לטלפונים הסלולריים של אזרחים ישראלים. אבי בר-אלי, למשל, מספר שקבוצה של יוצאי 8200 הגיעה למשטרה והחלה לנהל את העניינים כפי שעשתה בצבא, וכבר אז זה נראה לא תקין עבור חלק מקציני המשטרה. אבי גם ממשיך להעמיק בסקופ שלו מאתמול על הקפצת המחיר שהגרמנים דורשים על הצוללות החדשות, ומדווח שקציני הצבא נדהמו מהסיפור, והם חושבים היום יותר מאי פעם שנדרשת ועדת חקירה לכל סיפור הצוללות. אנחנו נדבר אתו.  בימים האחרונים המחיר של מניות רבות בענף הטכנולוגיה נמצא בצניחה חופשית, כולל זה של מניות ישראליות, בעיקר זה של מניות של חברות צעירות – ועוד יותר מכך מניות בתחום של SASS - Software as a service, כלומר חברות תוכנה. אבל מדוע? מסתבר שהשוק החל להפנים שגם אם חברה מציגה עלייה מהירה בהכנסות, הדבר עדיין לא משקף עלייה מקבילה ברווחים, ולכן גם אינו מצדיק שווי שוק של מיליארדים רבים, כפי שיהיה עד לאחרונה. כדי להבין את ההתפכחות הזו, אנחנו נדבר עם שחר כהן, מנהל של קרן גידור המתמחה בהשקעה בחברות כאלה.  חברת מיקרוסופט, ענקית המחשבים והחברה בעלת שווי השוק הגבוה השני אחרי אפל, רכשה אתמול את חברת המשחקים אקטיוויזן, אחת הגדולות בעולם, בתמורה ללא פחות מ- 75 מיליארד דולר,  במזומן. העסקה הופכת את מיקרוסופט לחברת הגיימינג השלישית בגודלה בעולם אחרי סוני היפנית וטנסנט הסינית, והשאלה היא מה מיקרוסופט מחפשת בעולם המשחקים – והאם הרגולטורים יאשרו את המיזוג הזה. אנחנו נדבר על העסקה הזו עם שגיא כהן, כתב הדיגיטל שלנו. See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • האינטרסנטים podcast

  No te pierdas ningún episodio de האינטרסנטים. Síguelo en la aplicación gratuita de GetPodcast.

  iOS buttonAndroid button
 • האינטרסנטים podcast

  נתניהו הלך - מחיר הצוללות הוכפל. מאיפה יבוא הכסף?

  45:25

  האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, עם סמי פרץ ואיתן אבריאל. חברת הסייבר ההתקפי nso מסרבת לרדת מהכותרות, והיום מתברר שמשטרת ישראל משתמשת בתוכנת פגסוס של החברה כדי להשיג מידע על אזרחים. העיתונאי תומר גנון חשף הבוקר בכלכליסט כי המשטרה עושה שימוש בתוכנה כדי לפרוץ לטלפונים של אזרחים ללא צו חיפוש או האזנה. ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה מזכירה כלל חשוב: לעולם לא יתרחש מצב בו ישתמשו בטכנולוגיה פוגענית רק בשטחים או במדינות עולם שלישי – במוקדם או במאוחר ישתמשו בה גם כלפינו אזרחי ישראל. אנחנו נדבר איתה על משמעות האירוע הזה. מערכת הביטחון עדיין לא התאוששה מפרשת כלי השיט ותיק 3000, ועדת החקירה הממלכתית טרם קמה-0 אבל רכש הצוללות של ישראל מגרמניה ממשיך לנפק שערוריות, וממשלת ישראל, כך עולה החשש, שוב פועלת להסתיר מחדל. לפי מידע שמביא היום הפרשן אבי בר-אלי, חברת הצוללות הגרמנית תיסנקרופ ייקרה לאחרונה את מחיר הצוללות החדשות שמשרד הביטחון הזמין ממנה - בסכום אדיר של 1.2 מיליארד יורו. אבי בר-אלי יספר איך זה קרה, איך זה אושר בדיון של שעה בודדת - ומהיכן יגיע הכסף. איש העסקים שלמה אליהו החליט למנות את השופט העליון בדימוס חנן מלצר ליו"ר מגדל החזקות ביטוח. כן, זו אותה מגדל שסובלת בשבע השנים האחרונות ממשברים ניהוליים ותחלופת מנהלים תכופה, מעימותים עם המפקח על הביטוח ומחוסר שקט ניהולי. החברה ללא ספק זקוקה לשקט תעשייתי, אך מה יש לשופט מלצר לחפש שם? והאם הדילוג המהיר שלו מכס המשפט לתפקיד עסקי שכזה אינו בעייתי? ד"ר עידו באום, הפרשן המשפטי שלנו, חושב שיש כאן דילוג מסוכן בין בית המשפט העליון - למועדון ההון. הדלת המסתובבת בין השלטון והרגולציה ובין סידור עבודה אצל הטייקונים הגדולים אינה חדשה. אסא ששון סיקר במהלך השנים לא מעט לשעברים שנחתו נחיתה רכה בחברות הביטוח ומגדל בראשן. נדבר אתו על מה שצפוי במגדל בעקבות המינוי וגם על תעשיית קרנות הגידור הישראלית שהולכת ומתפתחת ומניבה רווחים גדולים למנהלים שלה - אבל לאו דווקא למשקיעים בה. מתברר שמרבית קרנות הגידול המנייתיות לא הצליחו להכות את מדד תל אביב 125 – אז בשביל צריך אותן? תיכף נבין. See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • האינטרסנטים podcast

  ביטול תיק 2000? עיתונאים מגנים על נוני מוזס ובכירים חוששים ממנו

  43:27

  האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, עם סמי פרץ ואיתן אבריאל. עוד לא ברור אם עסקת הטיעון לבנימין נתניהו תצא לפועל אבל די ברור שיש הרבה מאוד תומכים בתקשורת לעסקה הזו, וייתכן שזה גם קשור לזהות אדם נוסף שעומד למשפט - מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס. גם הוא מנהל מגעים להשגת עסקת טיעון, שבה יודה במשהו ויקבל עונש מופחת, אך צריך לזכור שבתיק 2,000 הוא מואשם בעבירה חמורה יותר מזו של נתניהו: הצעת שוחד. וזה לא שוחד סתמי אלא עוסק במהות של עבודה עיתונאית: לסובב את הספינה של הסיקור ב"ידיעות אחרונות" לטובתו של נתניהו תמורת הפחתת התחרות מצד "ישראל היום". נתי טוקר יהיה כאן כדי לספר על הכוחות התקשורתיים שפועלים למענו של מוזס ועל ההחמצה הגדולה בבירור שיטת נוני מוזס. מכת הבידודים והתחלואה מעוררת חשש משיבושים קשים במקומות העבודה ולכן שרת הכלכלה אורנה ברביבאי חתמה על הוראת שעה שמאפשר הארכת מספר השעות הנוספות - כדי שיהיה מי שיעשה את העבודה. במקום מקסימום של 16 שעות נוספות בשבוע, המכסה תגדל ל-25 שעות. נתנאל גאמס יהיה אתנו כדי להבין למי זה רלבנטי ולמי לא ואיך מפצים את העובדים? משבר הקורונה הוא אחד ממחוללי הפערים הגדולים של השנים האחרונות.  הודות למשבר, הונם של 10 הגברים העשירים בעולם הוכפל ל-1.5 טריליון דולר בזמן ש-163 מיליון איש ברחבי העולם הידרדרו מתחת לקו העוני. העשירים לא התעשרו סתם ככה כי הם מוכשרים אלא בזכות תמריצים ממשלתיים שהזניקו את מחירי המניות והנדל"ן. השאלה היא מתי הממשלות יבינו את זה ויחליטו למסות את המולטי מיליארדרים - כדי לממן סיוע לאנשים שהמשבר הזה הרס אותם? דפנה מאור תהיה אתנו בעניין הזה. See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • האינטרסנטים podcast

  מה היה עושה היועמ"ש ברק לאזרח ברק? זורק אותו מהמדרגות

  46:24

  פודקאסט האינטרסנטים של TheMarker, עם איתן אבריאל וסמי פרץ.  למשא ומתן שמנהל בנימין נתניהו עם היועמ"ש אביחי מנדלבליט ועם הפרקליטות יש שורה של השלכות, כולן מאוד משמעותיות לחיינו - בשנה הקרובה, ובכלל. המשמעות הראשונה והחשובה ביותר היא מוסרית ונורמטיבית: אם יהיה הסדר טיעון, ובמיוחד לאחר שהוא הושג בתיווכו של נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרון ברק, ייקבע סטנדרט חדש בכל הקשור לעסקות הון-שלטון ולשחיתות ציבורית. לאחר הסדר כזה, אם נתניהו לא יישב אפילו יום אחד בכלא, שום פוליטיקאי לא יחשוש לגנוב כסף, שום טייקון לא יחשוש להציע שוחד, ואילו למשטרה ולפרקליטות לא תהיה מוטיבציה לחקור ולהגיש כתבי אישום - כי התקדים של נתניהו יעמוד לנגד עיניהם. זו עשויה להיות בכייה לדורות, ולהפוך את ישראל למדינה אפילו יותר מושחתת ממה שהיא כיום. ד"ר עידו באום, הפרשן המשפטי שלנו, יסביר מדוע, וגם למה המעורבות של אהרון ברק רק מחריפה את הסכנה. השפעה נוספת ומשמעותית לא פחות של פרישת נתניהו היא על המערכת הפוליטית, שם כבר עכשיו מתייחסים לאירוע כאל "מפץ גדול". ירידה של נתניהו מהבמה הפוליטית תכניס את הליכוד למירוץ לבחירת יו"ר ומנהיג חדש. זה ישפיע על מפלגות הימין האחרות - ואף אחד לא יתפלא אם זה יסתיים בהתפרקותה של קואליציית השינוי ובבחירות חדשות. מיכאל האוזר טוב, הכתב הפוליטי של הארץ, יפרט את התרחישים השונים ואת לוחות הזמנים שלהם.  גם בפוליטיקה וגם בעסקים, מסתבר, האלימות משתלמת. נתניהו, שתקף ופגע בכל מוסדות המדינה כחלק מהמאבק המשפטי האישי שלו, עשוי לצאת כמנצח עם הסדר טיעון קל - ועם מסר לכל הטייקונים וכל הפוליטיקאים שאין סכנה מעסקות הון-שלטון ועיתון. לא פלא, לכן, שגם אנשי עסקים לא נרתעים מהפעלת אלימות עסקית ומשפטית. למשל אלפרד אקירוב, בעל השליטה בחברות אלרוב, המנסה להשתלט על חברת כלל ביטוח ועל 250 מיליארד השקלים של חסכונות הציבור שהיא מנהלת. ביום חמישי שעבר הוא שיגר מכתב למנהלים ולדירקטורים בכלל, שבו הוא טוען שהם פועלים ממניעים אישיים ושלא בתום לב - ומבהיר להם שהתביעות כבר בדרך. במקביל, הממונה על שוק הביטוח, ד"ר משה ברקת, מבהיר לאקירוב שהוא יוכל לקנות את השליטה בכלל - אבל יצטרך להביא כסף מהבית, ולא רק מחברת אלרוב הציבורית. אנחנו נדבר על זה. See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • האינטרסנטים podcast

  המרקרים - "פייסבוק היא כמו סוחר סמים עולמי, היא תיתן לך מה שאתה רוצה כדי שתישאר אצלה עוד חמש שניות וזה הורס את האנושות" | פרק 72

  45:50

  פרופ' אורי חסון, חוקר מוח מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת פרינסטון, בדק באמצעות הדמיות, איך המוח שלו מסתנכרן עם המוחות של אנשים אחרים כאשר אנחנו שומעים סיפור או צופים בסרט. בפודקאסט המרקרים מספר חסון על ההשפעות שיש לסינכרון הזה, על הזיכרון שלנו ועל הנכונות לצרוך מוצרים ועמדות שונות.  See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • האינטרסנטים podcast

  מדוע פורשי הצבא שעובדים באזרחות צריכים לקבל שכר כפול? הם לא

  42:20

  האיטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, יום רביעי 12 בינואר, עם איתן אבריאל. משרד האוצר פרסם היום השוואה מרתקת בין שכר חיילי הקבע של מדינת ישראל לבין השכר בצבאות של עשר מדינות מערביות, וממנה אנחנו לומדים דבר שלא יפתיע אף אחד: חיילי הקבע הצעירים מקבל מעט מאוד כסף בהשוואה בינלאומית – ואילו הקצינים הוותיקים מקבלים המון כסף, אולי אפילו במקום הראשון בעולם, והפנסיה שלהם גבוהה פי חמישה מהפנסיה של כל בעל מקצוע אחר בשירות הציבורי. אבי בר אלי יסביר לנו מדוע צריך לעשות רפורמות כוללת בשכר של אנשי הצבא – ואיך היא צריכה  להראות. בנגב נרשמות בימים האחרונים מהומות קשות בין תושבים בדואים לבין המשטרה סביב תוכנית המדינה לנטוע עצים באיזורים שבהם הבדואים מגדלים חיטה. הסיפור מקבל צבעים פוליטיים חזקים כי רבים מתושבי האיזור הם מצביעים של מפלגת רע"מ, וזו עשויה לפרוש מהקואליציה אם לא יימצא פתרון. פרשננו סמי פרץ חושב שהכישלון של המדינה בפיתוח הנגב הוא הרבה יותר גדול מעוד ויכוח על ייעוד של קרקעות – והוא יסביר כאן מדוע. האם אנחנו ערב מהפכה היסטורית במדיניות הכלכליות של מדינת ישראל? לראשונה בתולדותיו, בנק ישראל ממליץ לממשלה הגדיל את הגירעון ואת החוב של המדינה באופן קבוע - ועם הכסף הגדול שמהלך כזה יאפשר לגייס – להגדיל את ההשקעות להאצת הצמיחה. אחרת,  אומרים בבנק ישראל, לעולם לא נצליח להדביק את מדינות המערב העשירות. מנגד, דווקא במשרד אוצר חוששים. מירב ארלוזורוב תדבר איתנו על התוכניות המהפכנית הזו. See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • האינטרסנטים podcast

  אליזבת הולמס עשויה לשבת 20 שנה בכלא. במה היא שונה מאלפי יזמי 'חברות חלום'?

  41:54

  אליזבת הולמס עשויה לשבת 20 שנה בכלא. במה היא שונה מאלפי יזמי 'חברות חלום'? "האינטרסנטים", הפודקאסט היומי של TheMarker, יום שלישי 11 בינואר. באולפן איתן אבריאל וסמי פרץ.  ברוב העולם המערבי, זירת הפרסום העיקרית היא כבר מזמן המדיה הדיגיטלית - עם כ-62% מסך עוגת הפרסום הגלובלית בשנת 2021, לעומת 24% בלבד בפרסום בטלוויזיה. אבל ישראל שונה: אצלנו, 45% מעוגת תקציב הפרסום השנתית עדיין  מופנים טלוויזיה, בעיקר בערוץ 12 של "קשת", ורק 43% מהפרסום מופנה לאינטרנט – ובעיקר לאתרים של גוגל ושל לפייסבוק. מדוע אנחנו כה שונים משאר העולם? נשאל את גלית ליבר, מנכ"ל ומייסדת של חברת"בקרה", העוסקת בבקרה של תחום המדיה.   אחרי איחור בהגשת התקנות, ועדת הכספים אישרה אתמול את עדכון קבוצות הרישוי למכוניות, ו-50 אלף רוכשי מכוניות ולקוחות ליסינג יוכלו לקבל את המכוניות שלהם, וגם לחסוך קצת כסף.  התוצאה היא שהיקף מסירת המכוניות בינואר יהיה גבוה, אבל הסיפור רק דוחה את תוכניות האוצר לייקר את המכוניות על ידי שינוי בקבוצות הרישוי וביטול ההטבות לרכב היברידי וחשמלי. למה הוא עושה את זה, בעידן בו המעבר לרכבים פחות מזהמים הוא צו השעה? אנחנו נדבר עם דניאל שמיל, כתב הרכב שלנו.   בשבוע שעבר הרשיע בית משפט בארצות הברית את אליזבת הולמס, היזמית של חברה לבדיקות דם שלרגע נתפסה כ"סטיב ג'ובס" של עולם הטכנולוגיה הרפואית, בעוון של הטעיית משקיעים.  בכתב האישום נטען שהולמס השתמשה בחומרי שיווק - כדי "להונות משקיעים פוטנציאליים, אף שידעו כי מדובר במצג שווא". בעקבות ההרשעה הולמס עשויה להיכנס לכלא לפרק זמן של עד 20 שנה. אבל במה הסיפור הזה שונה מהסיפור של מאות יזמים אחרים של חברות היי-טק שמשווקים חלומות שלא בדיוק קשורים למציאות? נדבר עם דפנה מאור, עורכת הכלכלה הגלובלית שלנו. See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • האינטרסנטים podcast

  חוסכים כל החיים - ואז החברות מקפיצות את דמי הניהול. האם הכנסת תעצור את השוד הזה?

  33:23

  האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker , עם סמי פרץ ואיתן אבריאל. ועדת הכספים של הכנסת תדון מחר בהפחתת דמי הניהול לפנסיונרים. מדובר בלקוחות שבויים שלא יכולים לנייד את כספי הפנסיה בין גופי ניהול שונים ולכן רובם משלמים את דמי הניהול המירביים – 0.5% מהחיסכון. הממונה על שוק ההון, ד"ר משה ברקת, מביא לאישור הוועדה תקנות שמפחיתות את דמי הניהול ל-0.3%, אולם לובי 99 טוען שגם זה גבוה ושצריך להוריד אותם עוד יותר. משה קאשי מלובי 99 יהיה אתנו ויסביר מדוע. שוק הדירות רותח, אתם כבר שמעתם על זה כאן לא מעט, ובממשלה מנסים להתמודד עם המחירים הגבוהים והיצע הדירות הנמוך יחסית בשלל אמצעים, כולל העלאת מס הרכישה למשקיעים בדירות. מירב ארלוזורוב חשפה הבוקר ב-TheMarker שזה לא ייגמר כאן ובאוצר מתכוונים להטיל עוד מס על משקיעי הדירות שהכנסתם גבוהה בזמן שהם מוכרים את הדירות. האם זה יגדיל את היצע הדירות או בדיוק ההיפך? תיכף ננסה להבין. תחום האינשורטק - חברות ביטוח שהוקמו במרחב הדיגיטלי - נחשב עד לאחרונה ללהיט השקעות בבורסה. ליברה, ווישור, למונייד והיפו נתפסו כבשורה מרעננת ועדכנית בשוק הביטוח המסורתי - אבל כעת הם מאבדות גובה במהירות ומתרסקות בעשרות אחוזים בבורסה. האם זה מכיוון שכל ענף הטכנולוגיה רושם ירידות או שיש כאן גם התפכחות מסוימת שמדובר בחברת ביטוח ולא במיזם טכנולוגי שישנה את העולם? אסא ששון, כתב שוק ההון, יהיה כאן כדי להסביר. See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • האינטרסנטים podcast

  אנחנו בפאניקה מהאומיקרון - בבורסות בטוחים שזה שולי ויסתיים מהר

  40:17

  פודקאסט "האינטרסנטים" של TheMarker, עם איתן אבריאל וסמי פרץ.   שוקי ההון, ובעיקר הבורסות, החלו את השנה בצורה יוצאת דופן: מצד אחד, נרשמות מתחילת השנה ירידות במחירי איגרות החוב ובמחירי מניות חברות הטכנולוגיה, אבל מצד שני דווקא המניות של חברות "הכלכלה הישנה", כמו בנקים, חברות ביטוח וחברות תעשייה, הציגו יציבות ומחירן לא נשחק. מה קורה כאן? אנחנו נעסוק בעניין הזה, באמצעות שיחות עם כמה אנשים, אבל  נתחיל עם המספרים. דפנה מאור, עורכת הכלכלה העולמית שלנו, בחנה את המספרים וגילתה שבשקט-בשקט חלק לא קטן מהאוויר החם יוצא ממניות הטכנולוגיה, ויותר מ-40% מחברות הטכנולוגיה כבר מציגות ירידות חדות ביחס לשיאים שהן רשמו בשנה שעבר. למה כל זה קורה? הסיבות שהמומחים מספקים לירידות במניות הטכנולוגיה הן הציפיות לעליית הריבית, הציפיות להקטנת הדפסת הכספים וגם ציפיות לסיום מהיר של גל האומיקרון – למרות שזה הדבר שמעסיק אותנו עכשיו יותר מכל דבר אחר. אבל מה הקשר בין מניות טכנולוגיה, ריבית עולה ותחלואה גבוהה אך קצרת מועד? אנחנו נדבר עם גיא פישר, עד לאחרונה מנהל ההשקעות הראשי בחברת  הביטוח מגדל.  במקביל, מתחת לפני השטח, גם זירת הסטארט-אפים המקומית עוברת מהפכה פיננסית שרק מעטים מחוץ לתעשייה יודעים עליה: קומץ של שלוש קרנות הון סיכון זרות ענקיות השתלטו על השוק, הן כבר לוקחות יותר משליש מסך ההשקעות, גורמות לעליית מחירים - ודוחקות מחוץ לשוק את קרנות הון הסיכון הישראליות, וגם את הקרנות האמריקאיות הבינוניות. כל זה טוב לסטארט-אפים, אבל מה יקרה לתעשייה ביום שאחת או שתיים מהקרנות הללו יחליטו להפסיק להשקיע בישראל? אנחנו נדבר עם יאיר שניר, שותף מנהל בקרן ההשקעות הטכנולוגיות של קבוצת המחשבים האמריקאית DELL. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Descubre los mejores podcast en la aplicación gratuita de GetPodcast.

Suscríbete a tus podcast favoritos, escucha episodios cuando estés sin conexión y déjate sorprender por las recomendaciones personalizadas.

iOS buttonAndroid button