UDSTØDT - en podcast om Jehovas Vidner podcast

#117 Støttegruppen for tidligere Jehovas Vidner - 30 års jubilæum.

0:00
1:08:05
Spol 15 sekunder tilbage
Spol 15 sekunder frem
Forrige lørdag, d. 4. september 2021, havde Støttegruppen for tidligere jehovas Vidner 30 års jubilæum.
Dét skal fejres, og derfor har jeg afsat hele denne podcast til at fortælle om foreningens store arbejde gennem årene. Jeg taler med Gudrun Jespersen som var en af dem der tog initiativ til at starte Støttegruppen. Jeg taler også med nogle af de mennesker der var med til årsmødet.
Desværre er det en dårlig mikrofonlyd fra de interviews jeg optog (jeg beklager dybt), men hvis man spidser ører kan man godt høre hvad der bliver sagt.

Hvis man har lyst til at støtte Støttegruppens vigtige arbejde, så kan man donere penge til følgende konto:
Reg.nr: 9815
Kontonr: 4575930285

Flere episoder fra "UDSTØDT - en podcast om Jehovas Vidner"

 • UDSTØDT - en podcast om Jehovas Vidner podcast

  #121 LIVE med Désirée Ohrbeck om pædofili og løsrivelsesprocessen fra Jehovas Vidner

  1:20:03

  Der var flere løse ender efter Désirées histiorie i søndags. Der var mange spørgsmål fra lytterne som vi blev nødt til at få svar på. Heldigvis indvilligede Désirée i at deltage i en LIVE podcast, og dette er resultatet.
 • UDSTØDT - en podcast om Jehovas Vidner podcast

  #120 Désirées historie.

  1:34:35

  Désirées liv ser umiddelbart ud som den perfekte "american dream". Hun er uddannet cand. mag. og flyttede for ca. 10 år siden til staten Washington, for at fungere som sendelektor på University of Washington, Seattle. I dag sidder hun i Scandinavian Studies Departments Advisory Board og skriver jævnligt artikler for danske aviser og er fast blogger på JyllandsPosten. Men Désirée bærer også på en tung byrde fra sin barndom og ungdom som Jehovas Vidne og det har ikke været nemt for hende at nå dertil hvor hun er nu. Opdragelsen i JV har spøgt i baggrunden i alle disse år. Men nu har hun besluttet at det skal være slut med tabuer og hemmeligholdelse. Efter årtiers tavshed træder hun nu offentligt frem med sin meget personlige historie om seksuelle overgreb, selvmordsforsøg og frygten for fremtiden.Hør Désirées historie - og især hvis du er FIMU (Fysisk Inde, Mentalt Ude) som Jehovas Vidne. Det vil være en historie som kan være til stor inspiration for mange der frygter at forlade organisationen fordi de ikke tror at de kan skabe sig et godt liv "udenfor i verden". Men det KAN du! Faktisk kan du selv skabe dig "The Best Life Ever", hvis du er fast besluttet på at gøre det!
 • UDSTØDT - en podcast om Jehovas Vidner podcast

  Gå ikke glip af nogen episoder af UDSTØDT - en podcast om Jehovas Vidner - abonnér på podcasten med gratisapp GetPodcast.

  iOS buttonAndroid button
 • UDSTØDT - en podcast om Jehovas Vidner podcast

  #119 Stefanies historie

  1:14:48

  Stefanie er en ung pige på 24 år som har en historie hun gerne vil fortælle.Rolig, fattet og afbalanceret sætter hun ord på det som mange unge i JV tumler med. Tvivlen, lysten til at være "normal" og tænke og tale frit og ikke mindst det store spørgsmål: Hvordan forlader jeg organisationen uden at blive udelukket.Det lykkedes desværre ikke for Stefanie. Efter at være flyttet til en anden by og startet et nyt liv og havde fået sig en kæreste, blev hun et par år efter opsøgt af to ældste der en aften bankede på hendes dør. Hun blev "inviteret" til et udvalgsmøde i den lokale rigssal, men hun takkede nej med ordene: "Hvorfor kan I ikke bare lade mig være?".Ugen efter blev hun udstødt og herefter afskåret fra at have forbindelse med sin mor. Heldigvis har hun i dag en god kontakt med sin far som også har forladt "Sandheden".Vi taler også om at man, som Stefanie, nemt kan komme ud i et stofmisbrug efter at man forlader organisationen og det at få kronisk PTSD. Hør hele Stefanies historie i denne podcast.
 • UDSTØDT - en podcast om Jehovas Vidner podcast

  #118 Frikirkerne vil tage negativ social kontrol alvorligt.

  1:04:37

  Mikael Wandt Laursen er generalsekretær i FrikirkeNet, en organisation af frikirker i Danmark.Netværket tæller bl.a. Baptistkirken, Apostolsk Kirke, Missionsforbundet, Mosaik (Pinsekirken), Vineyard og Hillsong. Jehovas Vidner er ikke med i FrikirkeNet (ingen af parterne ønsker dette).Men FrikirkeNet ønsker at gøre op med fortidens synder, hvor præster er blevet afsløret i at udøve grænseløs sekterisk adfærd vha. negativ social kontrol overfor deres medlemmer. I nogle tilfælde har præster udnyttet deres position til at krænke unge mennesker seksuelt. Derfor afholder FrikirkeNet d. 30. september en konference der hedder "Når kirken svigter" (se hjemmesiden www.naarkirkensvigter.dk), hvor de tager emnet op. Men hvad er negativ social kontrol, har Mikael Wandt oplevet det på egen krop og hvad kan der gøres for at forhindre det?Det taler jeg med Mikael om.
 • UDSTØDT - en podcast om Jehovas Vidner podcast

  #117 Støttegruppen for tidligere Jehovas Vidner - 30 års jubilæum.

  1:08:05

  Forrige lørdag, d. 4. september 2021, havde Støttegruppen for tidligere jehovas Vidner 30 års jubilæum.Dét skal fejres, og derfor har jeg afsat hele denne podcast til at fortælle om foreningens store arbejde gennem årene. Jeg taler med Gudrun Jespersen som var en af dem der tog initiativ til at starte Støttegruppen. Jeg taler også med nogle af de mennesker der var med til årsmødet.Desværre er det en dårlig mikrofonlyd fra de interviews jeg optog (jeg beklager dybt), men hvis man spidser ører kan man godt høre hvad der bliver sagt. Hvis man har lyst til at støtte Støttegruppens vigtige arbejde, så kan man donere penge til følgende konto:Reg.nr: 9815Kontonr: 4575930285
 • UDSTØDT - en podcast om Jehovas Vidner podcast

  #116 En snak med Anders Stjernholm om ateisme, tro og Eftertro.

  1:26:03

  Anders Stjernholm er stifter af foreningen Eftertro, som hjælper rigtigt mange mennesker ud af deres mentale fængsler, efter at de har forladt deres religion, eller er blevet udstødte.Det snakker vi selvfølgelig om, men også om ateisme, folkekirken, Islam og Jehovas Vidner.
 • UDSTØDT - en podcast om Jehovas Vidner podcast

  #115 Propagandaforedrag, del 2

  1:23:15

  I den anden del af min gennemgang af foredraget "Kæmp en hård kamp for troen", kommer jeg ind på den desperation der lige nu er hos Det Styrende Råd.Flere og flere retssager truer nemlig Vagttårnsorganisationen så meget, at David Splane igen og igen må gentage hvor vigtigt det er at "skynde sig væk", når vidnerne læser eller ser noget negativt i medierne om deres religion.
 • UDSTØDT - en podcast om Jehovas Vidner podcast

  #114 Propagandaforedrag med tydelig informationskontrol.

  1:09:44

  Ved dette års virtuelle regionalstævne, blev lørdagsprogrammet afsluttet med et af de mest tydelige eksempler på en sekt der udfører informationskontrol.Vagttårnsselskabet bløder medlemmer, og det er især de unge i den vestlige verden der forlader deres forældres tro. En af årsagerne er internettet, hvor man nemt kan tilgå information som før var besværlig at finde. Mange tidligere Jehovas Vidner, kaldet "frafaldne" i trossamfundet, står åbent frem og fortæller om bagsiden af medaljen.Den information er Det Styrende Råd meget meget nervøse for. Derfor forsøger de at sætte en prop i medlemsflugten ved at gentage igen og igen hvor vigtigt det er ikke at lytte, læse eller se noget som helst der er negativt overfor Jehovas Vidner.propagandaen og indoktrineringen er meget tydelig i dette foredrag. Spørgsmålet er, om det virker efter hensigten, eller om endnu flere indenfor organisationen vil se hvad de er fanget i.
 • UDSTØDT - en podcast om Jehovas Vidner podcast

  #113 Dubbing af JV-videoer til dansk.

  16:52

  En kort lille kort podcast der fortæller lidt om de stemmer der bruges til at "dubbe" de originale stemmer på jw.org. Det er især sjovt når man kan genkende dem :)
 • UDSTØDT - en podcast om Jehovas Vidner podcast

  #112 Jeg følte skyld over at have overlevet efter blodtransfusion. (Emilies historiel, del 2)

  1:51:09

  Så er 4. del i serien "Hel familie forlader Jehovas Vidner" ude. Det er igen Julies søster Emilie Moe der skal fortælle om hele bruddet med "Organisationen", hvordan hendes søster hjalp hende til at åbne øjnene for hvad der foregår bag kulisserne. Men inden da gennemgik hun enhver JV-mors mareridt da hun havde mistet så meget blod at hun skulle vælge om hun ville leve eller dø. Den del har vi hørt før i et kortere klip, men her kommer historien i hele sin sammenhæng.Stærk historie. Stærk kvinde. For mindre end et år siden vågnede Emilie op. Hun bor i en lille by i Nordjylland hvor en stor procentdel er JV. Det kræver mod at stå frem og fortælle om dette, især når man har hele sit gamle netværk så tæt på livet. Men hun gør det alligevel. Ikke i ondskab eller had. Ikke for at få hævn. Men for at hjælpe andre i en lignende situation.TAK FOR JER DER TØR STÅ FREM - I ANER IKKE HVILKEN EFFEKT DET HAR FOR MANGE MENNESKER!

Få adgang til hele det store podcastunivers med gratisappen GetPodcast.

Abonnér på dine favoritpodcasts, lyt til episoder offline, og få spændende anbefalinger.

iOS buttonAndroid button
© radio.de GmbH 2021radio.net logo