Rozhovory ZKH podcast

R. Raši: Tento lockdown je mačkopes, môj tip je, že bude trvať do 10. januára

0:00
37:19
Spol 15 sekunder tilbage
Spol 15 sekunder frem

"Lockdown by mal byť tvrdší. Toto je mačkopes, hovoria to aj analytici. Tento lockdown je pololockdown. Najťažšie na týchto dvoch týždňoch budú jeho prvé dva mesiace. Hovorím to preto, lebo sme presvedčení, že lockdown mal prísť s nejakými parametrami, v čase keď je humanitárna katastrofa a sme na hranici kapacít v nemocniciach, a keď odborníci hovoria, že lockdown má byť o týždeň dlhší a majú sa zavrieť školy, tak sa to tak malo urobiť. 

Skrátil sa o týždeň a urobili sa ďalšie výnimky, ktoré zjavne zvyšujú mobilitu. Výsledkom z môjho pohľadu bude, že lockdown nebude dva týždne ale do Vianoc, alebo až do 10. januára," hovorí bývalý minister zdravotníctva a poslanec za stranu Hlas Richard Raši. 

"Náš predseda je normálny rozumný človek, ktorý očkovanie odporúča. Dať sa zaočkovať je akt každého človeka, my sme si úlohu splnili a naši voliči zaočkovaní sú. Ja odporúčam každému, aby sa dal zaočkovať. Peter Pellegrini vie, že ja podporujem očkovanie a keď sa o tom rozprávame vie, že budem rád, keď sa zaočkuje," hovorí lekár Raši o nezaočkovanom predsedovi Hlasu. 

Aký má opozícia podiel na súčasnej situácii na Slovensku? Nie je to populizmus rozdávať peniaze dôchodcom, keď krachujú reštaurácie? A ako sa dá zastabilizovať situácia v zdravotníctve? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s poslancom Hlasu Richardom Rašim. 

 – 

Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

– 

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty 

– 

Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast 

– 

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme 

– 

Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.

Flere episoder fra "Rozhovory ZKH"

 • Rozhovory ZKH podcast

  Samuel "Vedátor" Kováčik: Webbov teleskop je novodobý div sveta

  26:03

  "Na jednej strane je mínus 200 stupňov a na druhej 50. Dizajn teleskopu je presne o tom, že ak má zachytávať veľmi slabý signál, potrebuje, aby tie veci boli chladné. Aby tam nebol ani termálny šum.  Takže má 5 vrstvový štít, ktorý poskytuje takmer dokonalú tepelnú izoláciu, odráža svetlo, ktoré ide zo slnka, ale aj tepelné žiarenie zo Zeme a z Mesiaca. A na druhej strane je potom pekne vychladený a pozerá sa do vesmíru," hovorí teoretický fyzik, Vedátor Samuel Kováčik o Webbovom teleskope, ktorý v decembri vedci vyniesli do vesmíru.  "Už len tá skutočnosť, že sme tam ten teleskop poslali, je v niečom veľmi zaujímavá. Kedysi, historicky, sa stavali divy sveta, ako pyramídy. Predstavovali triumfy ľudstva. Dnes už sa nestavajú takéto budovy, ale urýchľovač častíc v CERNE, kde tisíce ľudí, aj zo znepriatelených krajín, pracujú na niečom, čo nakŕmi našu zvedavosť. Vo svete, ktorý začína byť stále viac polarizovaný a rozdelený, sú toto pre mňa moderné divy sveta" dodáva Vedátor Kováčik.  V čom je iný Webbov teleskop od Hubblovho? Prečo budú prvé snímky až o pol roka? Čo by sme mohli vďaka nemu vidieť, čo sme doteraz nevideli? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s teoretickým fyzikom, Vedátorom Samuelom Kováčikom.  – Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected] – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme – Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.
 • Rozhovory ZKH podcast

  Architektka Londáková: Búranie Istropolisu je absurdné, v Štokholme by sa to nestalo

  25:21

  "Istropolis by v Štokholme nezbúrali. V tomto je tu veľmi dobrý príklad. Štokholmský Kulturhuset, ktorý je taký kultúrny dom v centre mesta, je rovnako neskoro modernistická stavba ako Istropolis, funkčne podobná. A iba nedávno prešla kompletnou technickou rekonštrukciou a získala aj ocenenie za architektúru, čosi ako slovenský CE ZA AR. Nikomu ani nenapadlo, že preto, že potrebuje nejaké technické upgradeovanie, by sme stavbu mali zbúrať,"  hovorí architektka Andrea Londáková, ktorá študovala na UCL v Londýne, na Kráľovskom technickom inštitúte v Štokholme a momentálne pracuje v renomovanom švédskom ateliéri LLP, ktorý sa špecializuje na navrhovanie verejných stavieb.  "Mám problém s tým, že navrhovaný projekt nemá nič spoločné s tým miestom. Mala by som problém aj s iným ateliérom, pretože my si jednoducho, z hľadiska klimatickej krízy, nemôžeme dovoliť búrať stavby hlava nehlava a už vôbec nie takého rozsahu ako Istropolis. Stavebný priemysel je 40 percent zo skleníkových plynov.  Navyše Istropolis je kongresové centrum, je tam 10 funkčných sál, je to zdravá stavba. To, že ideme búrať funkčnú stavbu s kongresovým centrom, na novú stavbu s kongresovým centrom mi príde absurdné, navyše, ak je tá stavba aj vysokej architektonickej hodnoty," dodáva Londáková.  Prečo si nevážime kvalitnú modernú architektúru? Ako by ideálne vyzerala modernizácia Istropolisu? Dá sa ešte zachrániť? A ako sa správame k ostatným moderným pamiatkam na Slovensku? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Andreou Londákovou, slovenskou architektkou v švédskom ateliéri LLP.  – Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected] – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme – Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.
 • Rozhovory ZKH podcast

  Gå ikke glip af nogen episoder af Rozhovory ZKH - abonnér på podcasten med gratisapp GetPodcast.

  iOS buttonAndroid button
 • Rozhovory ZKH podcast

  Sociálna poradkyňa Želinská: Násilie na školách často páchajú jednotkári

  32:32

  "Čítali ste internú normu, ktorá rieši šikanu na školách? Je to nesmierne byrokraticky náročné. Keby som bola učiteľom, takisto by som mala strach z tej administratívy, ktorá ich môže paralyzovať," hovorí sociálna poradkyňa Ida Želinská o šikane a agresii v Miloslavove.  "To, čo mňa odborne uráža, je, že väčšina šikanovaných detí, ktoré zažijú násilie, zo školy odíde. Rodičia jednoducho nemajú trištvrte roka času, nebudú to dieťa posielať znova a znova do toho istého prostredia. Väčšinou je to tak, že je to jednoduchšie.  Ak máte v triede skupinku piatich detí, ktoré šikanujú jedného alebo dvoch, tak samozrejme jednoduchšie vytiahnete tie dve obete a necháte tú skupinku na mieste. Ale ak sa bavíme o niečom ako trest, tak sa na tom naučia, že je to síce nepríjemné, ale v zásade tam môžu zostať a pre ich život sa nič nezmení. Niekde tam treba začať," dodáva Želinská. Aký trest by mali dostať deti z Miloslavova? Čo ju na tomto prípade najviac prekvapilo? A čo o nás hovorí reakcia dospelých, ktorí deťom želali smrť? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej so sociálnou poradkyňou Idou Želinskou.  – Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected] – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme – Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.
 • Rozhovory ZKH podcast

  Bihariová: Zajtra by som na referendum o predčasných voľbách nešla

  47:05

  "My sme navrhovali, aby sa osoba, ktorá prekonala covid a nebola zaočkovaná, podieľala na liečebných nákladoch. Pri covide vám spoločnosť ponúka prevenciu pred ochorením. Cigarety sú ponuka na trhu, s ktorou štát súhlasí a zdaňuje ju. Covid nie je takýto, štát vás chce chrániť, ponúka vám vakcínu, vy ju nechcete. Ale pri cigaretách to je tovar, ktorý prichádza na trh, štát to toleruje, pripúšťa aj zdaní, tam ten sankčný mechanizmus nie je ako pri covide. Nedáva štát tú protihodnotu, ekvivalent vakcíny," hovorí predsedníčka Progresívneho Slovenska Irena Bihariová o nápade, aby si nezaočkovaní hradili časť nákladov na liečbu covidu. "Po tých šiestich mesiacoch si veľmi rada pozriem odpočet vlády, či si splnila aspoň tú jednu svätú povinnosť, že ako sa vysporiadala s bojom proti korupcii. Ak by to malo byť o tom, že ani v korupcii, ani v ostatných rezortoch, kde sľubovali väčší tlak na pílu, sa to nepodarilo, tak áno, budem sa touto otázkou znova zaoberať. Nerozmýšľala som nad tým, o šesť mesiacov som ochotná sa nad tým zamýšľať," hovorí Bihariová o tom, či by šla hlasovať v referende o predčasných voľbách. Prečo PS nemá žiadnych kandidátov v krajských mestách a na županov? Prečo kritizovala rozhovory s kajúcnikmi? Verí už vyšetrovateľom z tímu Očistec? A bude opäť kandidovať za predsedníčku strany? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s predsedníčkou Progresívneho Slovenska Irenou Bihariovou. – Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected] – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme – Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.
 • Rozhovory ZKH podcast

  Sulík: Zvoliť Žilinku bola chyba, robí dankovčinu

  45:54

  "Mňa to mrzí, sú to veľmi iritujúce signály. Zatiaľ čo doteraz sa to dalo vysvetliť mediálnou neskúsenosťou, toto už je taká Dankovčina. Je to sólojazda, nijak to neprospieva a len to škodí. Mňa to mrzí, mal som od pána Žilinku väčšie očakávania.  Ale čo už, musíme s tým žiť. Tá voľba sa mi začína javiť ako nesprávna. Že to bola chyba," hovorí predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík o posledných krokoch generálneho prokurátora Maroša Žilinku.  "Je pravda, že ma prekvapilo, keď som bojoval na vláde za otvorenie reštaurácií, čo sú večné boje, nielen na vláde, ale s konzíliom, čakal som, že sa pridá. Ale ona povedala, že podľa jej informácií divadlá ani nechcú otvárať. To ma prekvapilo.  Ja aj chápem, že kultúrna obec má voči nej výhrady, ale nechcem to ďalej komentovať, ani hovoriť, či je najslabšia alebo nie je najslabšia," hovorí Richard Sulík o najnovšej kauze ministerky kultúry Natálie Milanovej, ktorá spolupracovala s Petrom Tóthom.  "Sú to také chaotické kroky, keď z večera do rána vytiahne najprv 300 eur, hoci sme sa dohodli na 150. O dva dni neskôr to neplatilo, už to bolo 500, potom plus 100. Nakoniec sme urobili kompromis, aby bol pokoj v rodine. Práve SaS niekedy až príliš často ustupuje, my sme prišli robiť reformy.  Radšej spravím takýto ústupok a urobím politický obchod, lebo viem, že na tom Igorovi Matovičovi záleží, keď budem vedieť, že mi za to prejde napríklad daňová brzda. To je pre mňa stokrát dôležitejšie z makroekonomického pohľadu.  Rozhodnutia sa robia ad hoc. Také trocha menej pekné slovo je, že sa robia stochasticky. To je po slovensky od buka k buku," hovorí Richard Sulík k tomu akým je po roku ministrom financií Igor Matovič.  Ako sa pozerá na tesné schválenie súdnej mapy na vláde? Kto bude novým predsedom protimonopolného úradu? Bude povinné očkovanie? A ako sa budú od februára preplácať testy v zamestnaní? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s predsedom SaS a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom.  – Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected] – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme – Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.
 • Rozhovory ZKH podcast

  Herečka Kovalčíková: Opatrenia sú nelogické, nesystémové a všetko sa to deje na sociálnych sieťach

  22:57

  "Tie rozhodnutia nedávajú zmysel. Najsmiešnejšie je, že za týždeň sme sa od zatvorenej kultúry, cez 50 ľudí, dostali až po 50 percent kapacity. To je za jeden týždeň strašne veľa.  Hlavne ma prekvapuje, že sa to celé deje na sociálnych sieťach, čo ma bytostne nebaví. Že treba urobiť humbuk, zmení sa to, tak ešte opäť troška humbuku, ktorý to zasa zmení. Je to nesystémové," hovorí herečka Jana Kovalčíková, ktorá sa zapojila do iniciatívy Zachráňme kultúru a apelovala na vládu, aby v časoch, keď sú otvorené reštaurácie, otvorili aj divadlá a kultúru.  "Mňa to veľmi hnevá. Snažím sa pekne rozprávať, ale nikomu by som si nedovolila nadávať do hlupákov, klamárov. Keď čítam, čo sa odohráva na sociálnych sieťach, čo tam píšu politici aj občania, tak sa mi to celé stiera. A keď vidím, že všetky vyhlásenia sú najprv na sociálnej sieti a až potom sa to človek dozvedá, troška ma to trápi. Nepripadá mi to v poriadku," dodáva Kovalčíková.  Ako sa pozerá na ministerku kultúry? Aký mala rok kultúra? Prečo ju hnevajú sociálne siete a aké mala reakcie na to, keď otvorene povedala, že chodí na terapiu? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s herečkou Janou Kovalčíkovou.  – Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected] – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme – Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.
 • Rozhovory ZKH podcast

  Naď: O Žilinkovi vážne pochybujem, na vláde sme boli šokovaní z jeho arogantného správania

  38:09

  "Robil to preto, aby si pripravil pôdu na svoju cestu do Ruska. Absolútne o tom nepochybujem. Aby ho v Rusku prijali, poslal signál, že on je proti Američanom. Prišlo mi to absurdné, som veľmi zvedavý, koľko prokurátorov z EÚ sa zúčastní na tej aktivite, keďže som počul veľmi jasné stanoviská viacerých krajín, že tam nejdú.  Ale dobre. Nech ide, kam chce, nech si robí, čo chce, on si za to zodpovedá, ale nech sa nestará do vecí, do ktorých ho nič nie je. A pri všetkej úcte, nielen, že obsahovo netrafil, ale keď už mal tú potrebu, mal to urobiť štandardným spôsobom a neriešiť to cez Facebook. To je jasné politikárčenie.  Podľa mňa sa s niekým dohodol, že to ide urobiť. Zároveň je fakt zaujímavé, že do Ruska naozaj išiel, podľa mňa to bolo absolútne previazané," hovorí minister obrany Jaroslav Naď o kritike generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý sa rozhodol skritizovať obrannú dohodu s USA a odcestoval do Ruska na 300. výročie ruskej prokuratúry.  "Viete, ja nerobím závery na základe čiastkových vecí, ale za ten rok už mám vážnu pochybnosť. Začalo sa to vyslovene ututlaním kauzy Vietnamec, pokračovalo katastrofálnou komunikáciou s poslancami, zneužívaním inštitútu 363 a teraz toto? Ja som z toho prekvapený.  Žilinku som zažil viackrát aj na rokovaniach vlády, kde bola vláda šokovaná jeho mierou arogancie. Verím, že sa trocha ukľudní a pochopí ústavné rámce svojej funkcie. Zatiaľ tam vidím strašne veľa politikárčenia," dodáva Jaroslav Naď. Ako sa pozerá na najnovšie informácie, že ministerka Milanová spolupracovala s Petrom Tóthom? Aké vážne je, že vysokopostavený člen vojenskej rozviedky vstúpil k Uhríkovcom do strany Republika? Bude povinné očkovanie ľudí nad 60 rokov? A ako hodnotí výroky Igora Matoviča, že prezidentka kuje pikle s americkou ambasádou? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s ministrom obrany za OĽANO Jaroslavom Naďom.  – Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected] – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme – Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.
 • Rozhovory ZKH podcast

  Lipšic: Na oslavy do Ruska by som nešiel

  22:03

  "Na oslavy prokuratúry by som nešiel. Ale bližšie to komentovať nechcem. Podľa mňa musíme byť ako prokurátori zdržanliví, aby nevzniklo ani zdanie, že sa venujeme iným otázkam, ako by sme sa mali," hovorí špeciálny prokurátor Daniel Lipšic o pracovnej ceste Maroša Žilinku, ktorý cestuje do Ruska na 300. výročie prokuratúry a stretne sa aj s ruským generálnym prokurátorom, ktorý je na sankčnom zozname EÚ.  "Nie som odborník na podobné bilaterálne zmluvy, ale bol by som rád, keby zostala v čo najširšom okruhu zachovaná trestnoprávna jurisdikcia našich orgánov. Samozrejme, keď dôjde v rámci amerických vojakov k nejakému trestnému činu, je pochopiteľné, že nad tým jurisdikciu nebudú mať naše orgány. Ale pokiaľ by sa jednalo o trestné činy spáchané napríklad voči civilistom, tam by bolo adekvátne, aby sme mali zachovanú našu jurisdikciu.  Nevidím problém v tom, že prokuratúra v danom smere svoje pripomienky formulovala. Otázka je, či sa nemala držať čisto právnych pripomienok a nejsť do vecí, ktoré už evidentne majú politický presah," dodáva špeciálny prokurátor k zmluve s USA, ktorú Žilinka kritizoval.  Kedy sa naposledy stretli s Marošom Žilinkom? Ako pokračuje vyšetrovanie Vladimíra Pčolinského po paragrafe 363? Ako si vysvetľuje, že generálna prokuratúra ešte stále nerozhodla o zrušení obvinenia vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej so špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom.  – Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected] – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme – Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.
 • Rozhovory ZKH podcast

  Dizajnérka Tóth: Mysleli sme si, že hejt na Emmu Čaputovú ostane na Facebooku, ale prišiel aj do obchodov

  24:24

  "Žijeme v zaujímavej dobe, v ktorej dochádza k body shamingu chudých i pribratejších žien. Nie je možné vyhovieť všetkým. Zhruba pred piatimi rokmi sme fotili šperky na kubánskej modelke s krásnou tmavou pokožkou. Ak by sme to spravili dnes, rozniesli by ma. Situácia sa vyostruje.  Niektorí ľudia majú dojem, že mi môžu hovoriť, akú modelku mám vybrať. Napríklad, pri šperkoch inšpirovaných folklórom nemám právo zvoliť osobu inej pleti, čo považujem za absolútne choré. Na istú dobu sme sa tomu podvolili, no dnes už konáme podľa seba a robíme si to, čo chceme," hovorí šperkárka a dizajnérka Petra Tóth, ktorá má v najnovšej kampani ako modelku aj prezidentkinu dcéru Emmu Čaputovú.  "Po umiestnení baneru s Emmou Čaputovou do našej predajne, sme vnímali niekoľko veľmi negatívnych reakcií. Divím sa, že ho niektorí neopľuli. Našťastie to nebolo možné, keďže mali respirátory. Vždy sme si mysleli, že podobné správanie sa deje iba na internete, no opak je pravdou.  Naše predavačky tomu nemohli uveriť. Po prvýkrát sme túto zmenu pocítili práve pri kampani s Emmou. Mysleli sme si, že všetok hejt zostane na Facebooku, ale mýlili sme sa. Stalo sa to napriek tomu, že hovoríme o predajni v Bratislave," dodáva Petra Tóth. Ako sa dostala k šperkom? Prečo ako jediná dáva peniaze Čičmanom za použitie ich vzoru? Ako sa pozerá na hejt a aký hejt sama dostáva? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej so šperkárkou a dizajnérkou Petrou Tóth.  – Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected] – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme – Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.
 • Rozhovory ZKH podcast

  Psychoterapeuti Heretikovci: Korene narcizmu sú väčšinou v ranom detstve

  19:59

  "Korene narcizmu sa často hľadajú v zážitkoch z raného detstva, v ktorom ľudia trpiaci touto poruchou nemali dostatočne naplnené základné potreby, akými sú láska, bezpečie či istota. Prostredníctvom našej knihy chceme odkliať daný pojem, keďže nejde o žiadnu nadávku alebo nálepku.  Narcizmus je niečo, čo sa týka každého človeka," hovorí psychológ Anton Heretik, ktorý spolu s manželkou, psychiatričkou Andreou Marsalovou Heretikovou, napísal knihu o narcizme.  "Držíme sa zásady, že pokiaľ sme niekoho psychologicky alebo psychiatricky nevyšetrili, nevyjadrujeme sa ku konkrétnej diagnóze. Rovnako platí, že po prípadnom vyšetrení sme viazaní mlčanlivosťou. Hubris syndrom je špeciálny výraz popisujúci situáciu, keď u ľudí, ktorí získali veľkú moc v politike, pozorujeme narcistické črty.  Sú nimi napríklad arogancia, zvýšené sebavedomie, alebo pocit omnipotencie. Otázkou zostáva, či je táto porucha spojená výhradne s dobou výkonu funkcie, alebo naopak pretrváva aj po odchode z politiky," dodáva Anton Heretik na otázku, či je v politike viac narcisov ako v bežnej populácii.  "Patologický narcizmus by mal, okrem iného, spĺňať kritériá poruchy osobnosti. Ide o stav, v ktorom sa nám ťažko žije samým so sebou, prípadne máme problém pri spolužití s druhými. V prípade, ak nám to začne spôsobovať komplikácie vo vzťahoch, môže ísť o patologický narcizmus a vyžaduje sa psychoterapeutická intervencia," dodáva psychiatrička Andrea Marsalová Heretiková.  Ako zistiť, či máme problém s patologickým narcizmom? Dá sa liečiť? A je medzi politikmi viac narcisov? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s psychológom Antonom Heretikom a psychiatričkou Andreou Marsalovou Heretikovou, ktorí napísali knihu o narcizme.  – Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected] – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme – Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.

Få adgang til hele det store podcastunivers med gratisappen GetPodcast.

Abonnér på dine favoritpodcasts, lyt til episoder offline, og få spændende anbefalinger.

iOS buttonAndroid button
© radio.de GmbH 2022radio.net logo