Rozhovory ZKH podcast

Advokát Kubina: Ak sa Kollár neospravedlní, vyšetrovateľ Čurilla podá žalobu

0:00
27:08
Spol 15 sekunder tilbage
Spol 15 sekunder frem

"Vyzvali sme ho verejne, reakcia bola taká, aká bola. Na vyšetrovateľov sa vzťahuje prezumpcia neviny, a ak druhý najvyšší ústavný činiteľ nazve niekoho, kto celý život bojoval s mafiou, mafiánom, tak to je trocha drsné. Pokiaľ k tomu nedôjde a nedošlo, tak čas sa kráti, a ja si myslím, že žaloba na ochranu osobnosti príde," hovorí advokát vyšetrovateľa Jána Čurillu Peter Kubina o výrokoch Borisa Kollára, že na Slovensku nedopustí čurillovskú mafiu. 

"Tie vyjadrenia som zachytil, trocha som sa nad nimi pousmial, lebo to môže povedať len niekto, kto všetky životné hodnoty meria iba peniazmi. Odkiaľ majú peniaze? Z legálne zarobených prostriedkov. Ak by bolo nevyhnutné robiť tento prípad, o čo ma nikto nežiadal a nie je to potrebné, tak by som ho pro bono robil.  Táto obhajoba v tejto veci je prinipiálna záležitosť. Moja odmena zastupovania v tomto prípade nie je premrštená a je podobná ako ostatní advokáti na trhu," reaguje Kubina na tvrdenia Smeru, že obyčajní vyšetrovatelia si nemôžu dovoliť tak drahého advokáta. 

Ako teraz fungujú vyšetrovatelia, ktorých súd prepustil? Vrátili sa do práce? A čo bude s ich previerkami a obvinením, ktoré stále trvá? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s advokátom vyšetrovateľov tímu Očistec Petrom Kubinom. 

 – 

Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk

– 

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty 

– 

Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast 

– 

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme 

– 

Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH. 

Flere episoder fra "Rozhovory ZKH"

 • Rozhovory ZKH podcast

  Europoslanec Hojsík: Nemali by sme byť uväznení vo V4

  20:40

  "V prvom rade musíme ako EÚ vyžadovať dodržiavanie zákonov a používať mechanizmy na to, aby bolo isté, že sa budú dodržiavať. Konečnou pákou sú peniaze, povedzme si to rovno. Pokiaľ Poľsko alebo Maďarsko nebudú dodržiavať európske právne normy, ktoré sú výsledkom dohody všetkých európskych štátov, tak je ťažko predstaviť si, že budú ďalej poberať eurofondy," hovorí europoslanec PS/Spolu Martin Hojsík o najnovšom verdikte poľského súdu o nadradenosti poľského práva nad európskym.  "Riešenie je napríklad v tom, že sa zavedie moratórium na odpájanie ľudí od energií. Dlh by ich čakal neskôr. V tomto potrebujeme rozšíriť poradenstvo a pomoc ľuďom pri tom, ako efektívnejšie využívať energie. Častokrát to v marginalizovaných komunitách robia mimovládne organizácie. Pomôcť by mohol štát, dávať jednoduché rady, ako efektívnejšie využívať energiu aj bez investícií.  Poviem to zjednodušene. Je rozdiel v spotrebe, keď máte doma termostat alebo kúrenie nastavené na 25 stupňov v zime, a keď to máte ako my doma s rodinou na 20 až 21 stupňov. Nechodím doma v tričku a v kraťasoch, ale v pulóvri. Dokáže to znížiť spotrebu ľudí bez toho, aby bol ovplyvnený ich komfort," dodáva europoslanec Hojsík k energetickej kríze, ktorá udrela na celú Európu. Ako sa pozerá na domácu politiku a predsedníčku Progresívneho Slovenska Irenu Biháriovú? Aké riešenia by malo Slovensko urobiť pri zvyšujúcich sa cenách energií? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s europoslancom PS/Spolu Martinom Hojsíkom.  –  Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk –  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  –  Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  –  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  –  Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH. 
 • Rozhovory ZKH podcast

  Analytik Hirman: Vysoké ceny energií sú zodpovednosťou firiem, nie vlády

  35:59

  "Španieli už teraz platia na domácnosti prudko zvýšené ceny energií. To, aké mechanizmy sa použijú v každej krajine, závisí od toho ako to má nastavené. U nás táto situácia nebude ani zďaleka taká dramatická ako v týchto krajinách vďaka systému regulácie.  Nárast v Česku bude násobne väčší ako u nás. Takže tá pomoc nie je nutná plošne, ale čo sa týka sociálne slabých odberateľov, to má byť otázkou sociálnej politiky a toto musí každá zodpovedná vláda sledovať, ale tá pomoc musí byť cielená," hovorí analytik Karel Hirman o cenách energií a o tom, či by mala vláda pomôcť podnikateľom.  "Plynová kríza už je. Síce nie je dramatická, ale je. V európskych zásobníkoch je menej plynu ako po minulé roky, ale ten objem je dostatočný. Európsky obchodníci si plyn naskladnili. Jedným z hlavných vinníkoch toho, že máme menej plynu, je Gazprom. Lebo ten svoje zásobníky v Európe nezapĺňa. A to je systémový problém, ktorý sa bude musieť na úrovni EÚ, ak ten plyn má byť dôveryhodný.  Argument Rusov je neudržateľný. Situácia, ktorá je teraz, je zo strany Gazpromu a Ruska dosť jemne povedané nešťastná. A spôsobí to, že Gazprom môže mať najbližšie roky veľký problém s tým, či bude dôveryhodným partnerom," dodáva Hirman.  Prečo je v Európe eneregtická kríza? Mala by vláda pomôcť podnikateľom alebo domácnostiam? A čaká nás plynová kríza? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s energetickým analytikom Karelom Hirmanom.   –  Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk –  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  –  Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  –  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  –  Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH. 
 • Rozhovory ZKH podcast

  Gå ikke glip af nogen episoder af Rozhovory ZKH - abonnér på podcasten med gratisapp GetPodcast.

  iOS buttonAndroid button
 • Rozhovory ZKH podcast

  Novinárka Procházková: Bývam na dedine s 11 Afgancami, nikto s nami nemá problém

  27:40

  "No sme veľkí pokrytci. U nás bola teraz v Česku neuveriteľná predvolebná kampaň. Jednou z hlavných tém bola migrácia. Jedným z hlavných hesiel kampane sa stalo, že my vám sľubuje, že nikomu nikdy v živote nebudete musieť ponáhľať, dajte nám hlas. Tak toto sú tie kresťanské programy politických strán. Túžba našich politikov je zabudnúť na to, že nejaký Afganistan vôbec je," hovorí česká novinárka Petra Procházková.  "Mám strach z nenávisti, z klimatickej zmeny. Mám oveľa menej strach z toho, že príde k nejakej vojne. Takej ako som ju poznala ja v 90tych rokoch. Človek, keď vidí vojnu a smrť, tak si prehodnotí hodnoty. Dodalo mi to životného pokoja a nadhľadu nad bežné problémy. Občas s tým ľuďom leziem na nervy. Keď sa mi niekto sťažuje, tak ja to často za problém nepovažujem," dodáva Petra Procházková, ktorá roky strávila vo viacerých vojnových konfliktoch.  Zničil Andrej Babiš noviny, ktoré kúpil? A čo teraz čaká Česko? Prečo sú Slováci a Česi takí odmietaví voči migrantom a utečencom? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s novinárkou Petrou Procházkovou.   –  Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk –  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  –  Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  –  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  –  Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH. 
 • Rozhovory ZKH podcast

  Analytik Smatana: Okolité krajiny zvýšili platy, sestry a lekári budú ešte viac odchádzať

  26:09

  "Nie je tam nejaké dofinancovanie, ktoré by spôsobilo, že podmienky budú pre zdravotníkov lepšie a neodídu do zahraničia. Druhý problém, ktorý je ešte väčší, že okolité krajiny výrazne navýšili zdroje do rezortu. Mnohé krajiny európy to urobili, lebo nechcú, aby im odchádzali zdravotníci. Už sa to aj prejavilo tým, že navýšili mzdové pomery.  My, v porovnaní s ostatnými krajinami, budeme na tom ešte horšie, čo pravdepodobne spôsobí, že ešte väčší počet mladých zdravotníkov bude mať tendenciu odísť do zahraničia," komentuje rozpočet ministerstva zdravotníctva analytik a bývalý šéf inštitútu zdravotníckych analýz Martin Smatana.  "Je pravda, že ministerstvo začalo komunikovať veľmi veľmi neskoro a dali priestor politikom, aby si na tom začali vybíjať nejaké politické body, a aby to zneužili. Dá sa to prebiť, ale treba to kontinuálne stále komunikovať. Je pravda, že tento čas ministerstvo teraz nemá," dodáva Smatana k stratifikácii nemocníc a reforme, ktorú bombarduje ministrovi Lengvarskému vlastný koaličný partner Sme rodina.  Ako bude vyzerať slovenské zdravotníctvo, ak by reforma prešla? Dá sa robiť stratifikácia bez reformy ambulantnej starostlivosti? Nie je najväčšia slabina, že sa blížia komunálne voľby a práve stratifikácia sa môže stať hlavnou témou kampane v regiónoch? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s analytikom Martinom Smatanom.  –  Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk –  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  –  Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  –  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  –  Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH. 
 • Rozhovory ZKH podcast

  Hamran: Santusová si ide svoje, je príkladom toho ako sa tu kriví systém

  28:15

  "Je to absolútne neštandardné. Na detektor chodia všetci policajti na oddelenie aplikovanej psychológie. Nikdy nikto nebol vyšetrovaný inde ako na tomto pracovisku. Teraz, paradoxne prvýkrát v histórii, tam nebola vyšetrovaná pani Santusová, ktorá išla ja neviem z akých dôvodov na Národný bezpečnostný úrad.  Sú tu pravidlá hry. Dohodnuté, ktoré platia pre každého policajta v policajnom zbore, okrem jednej osoby. Pani Santusovej. Ona si ide podľa všetkého svoje. Ja neviem, či je to vhodné tolerovať. Moji príslušníci, podriadení, si povedia, že zajtra už ani oni nechcú ísť na detektor. Prečo má mať jeden jediný policajt z 22 tisíc takúto výnimku? Ja tomu celkom nerozumiem. Podľa mňa sa tie pravidlá hry musia dodržiavať.  Nemôžeme spochybňovať inštitúcie, lebo to je začiatok konca. Práveže treba prinútiť tých jednotlivcov, ktorí sa rozhodli pre nejaký exces, vybočiť z medzí dohodnutých pravidiel hry, a idú si svoje. S tým musíme skoncovať, aby jednotlivci nekrivili systém. A pani Santusová je absolútne živým príkladom toho, ako sa to robí. Keby som bol jej nadriadený, tak ju pošlem tam, kam som poslal všetkých ostatných," hovorí dočasný policajný prezident Štefan Hamran o poslednej informácii, že vyšetrovateľka z tímu policajnej inšpekcie Diana Santusová išla na detektor lži neštandardne na Národný bezpečnostný úrad.  "Chcel by som byť aj riadnym policajným prezidentom. Je tam dobrá spolupráca s pánom ministrom, a vyzerá, že prichádzajú aj prvé výsledky. Takže, keď to pôjde takto, tak určite áno," dodáva Štefan Hamran na otázku, či by chcel byť aj riadnym, nielen dočasným policajným prezidentom. Ako sa pozerá na nové obvinenie vyšetrovateľa z tímu Očistec? Dôveruje Krajskej prokuratúre v Bratislave? Ako reaguje na slová Borisa Kollára, že nemá vyšetrovateľov volať naši chlapci? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s dočasným policajným prezidentom Štefanom Hamranom.   –  Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk –  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  –  Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  –  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  –  Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH. 
 • Rozhovory ZKH podcast

  Lexmann: Kollár a Szijjártó pre mňa nepredstavujú ideál konzervatívnej politiky

  21:10

  "Ja sa pozerám na politiku Viktora Orbána tak, že to, čo sa mi zdá, že je pozitívne a dobré, sa snažím podporiť. Nemám rada, a snažím sa tomu zabraňovať, aby Európska únia kritizovala Orbánovu konzervatívnu rodinnú politiku, preto lebo táto politika spadá výlučne do kompetencie členských štátov. Takáto ideologizácia európskych inštitúcii neprispieva k dobru ničoho. Ale na druhej strane v otázke korupcie alebo otázke aj napríklad niektorých oblastí zahraničnej politiky, tak ja to aj otvorene kritizujem, lebo sa mi to nepáči a dokonca sa mi to ani nezdá v súlade s kresťanskými hodnotami tak, ako ich vnímam ja,” komentuje svoj postoj k politike Viktora Orbána europoslankyňa za stranu KDH Miriam Lexmann.  „Nemôžem byť v priamom kontakte s disidentami z Číny alebo Hong Kongu, lebo na základe ich domácej legislatívy by mohli byť odsúdení za trestný čin ohrozovania štátu. Obávam sa o tých ľudí, s ktorými som dlho spolupracovala, o ich bezpečnosť. Mnohí už sú prenasledovaní a vo väzení,” dodáva Lexmann, na ktorú sú čínska vláda uvalila sankcie. Aký ma postoj k politike Viktora Orbána? Kto sú politici, ktorí v rámci Európskej únii zastupujú konzervatívne hodnoty? Aké hodnoty v súčasnosti zastupujú konzervatívci na Slovensku? Aký je čínsky vplyv na Slovensko? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s europoslankyňou za KDH Miriam Lexmann.  Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou prostredníctvom grantu Európskeho parlamentu. Tento článok odráža výlučne názory autorov a Európsky parlament nenesie žiadnu zodpovednosť za použitie obsiahnutých informácií. –  Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk –  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  –  Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  –  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  –  Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH. 
 • Rozhovory ZKH podcast

  Minister Vlčan: Nebudem pokračovať vo výberových konaniach, každého víťaza médiá grilujú

  31:22

  "Je to politická nominácia hnutia OĽANO. Mne pán Marosz bol ponúknutý ako dobrý kandidát, preto som ho navrhol vláde. Nebudem nateraz pokračovať v ďalších výberových konaniach, lebo každého víťaza budú médiá grilovať a spochybňovať. Nemyslím si, že to tak má vyzerať. Médiá, bez toho, aby overili, že či je to naozaj vhodný kandidát, tak ho spochybňujú a snažia sa zvýrazniť veci, ktoré sú kontroverzné," hovorí o novom šéfovi pozemkového fondu, ktorý sa nezúčastnil výberového konania, minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.  "Oproti tým predchádzajúcim vládam sme zlepšili výber manažérov. Ale nebudem skrývať, že dostať dobrého manažéra do štátnej správy vôbec nie je jednoduché. Súvisí to s celkovou klímou v spoločnosti, keď ľudia považujú za nie veľmi dobrý bod v životopise, keď pracujú pre niektorú vládu," dodáva minister Vlčan.  Stačí, aby bol šéf pozemkového fondu človek s protikorupčným príbehom? Akú má kvalifikáciu a vie vôbec niečo o pozemkoch? Ustúpi minister Borisovi Kollárovi pri prevode štátnych pozemkov pod správu ministerstva životného prostredia? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s ministrom pôdohospodárstva a nominantom OĽANO Samuelom Vlčanom.  –  Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk –  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  –  Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  –  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  –  Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH. 
 • Rozhovory ZKH podcast

  Záchranárka Dudeková: Prvou pomocou sa ublížiť nedá

  23:24

  „Treba si uvedomiť, že lepšia je akákoľvek prvá pomoc ako žiadna, pretože  ak je človek naozaj v život ohrozujúcom stave, má zastavený obeh aj dýchanie, ak neurobím nič, on už mŕtvejší nebude. Ak ja mu nepomôžem, tak už to lepšie aj tak nebude. Nemám čo pokaziť - to je určite jeden z prvých mýtov prvej pomoci. Prvou pomocou sa ublížiť nedá,” hovorí Alena Dudeková zo Záchrannej zdravotnej služby Bratislava. „Najzákladnejšie, čo vždy je, a vo všeobecnosti na to vždy upozorňujeme, že zabudnime na to, aby sme niekomu vyťahovali jazyk a podobne. Najdôležitejšie je, keď niekoho nájdem ležať na zemi, normálne prísť k nemu, osloviť ho, či neodpovie. Pokiaľ ten človek nereaguje, tak je najdôležitejšie spriechodniť mu dýchacie cesty záklonom hlavy. A teraz idem vyhodnotiť, či ten človek dýcha. Využívame metódu vidím-cítim-počujem,” dodáva záchranárka. 16. október je Svetový deň záchrany života. Mnoho ľudí na Slovensku ešte stále nevie podávať prvú pomoc alebo má strach. Čo robiť, ak vidíme človeka v bezvedomí, a aké sú najčastejšie chyby v podávaní prvej pomoci? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Alenou Dudekovou zo Záchrannej zdravotnej služby Bratislava.  –  Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk –  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  –  Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  –  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  –  Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH. 
 • Rozhovory ZKH podcast

  Kapela Fallgrapp: Robíme pop v tom najlepšom slova zmysle

  25:05

  „V apríli som prišla o veškeré príjmy, takže som nacupitala do prvého Lidlu a narazila som na svoje limity. Je to šialene ťažká práca a všetci ľudia, čo to robia, majú môj nekonečný obdiv. Ja na to hlavne nemám povahu, nie len, že je veľmi náročné chodiť 04:30 na smenu, ale skôr, že vyjdeš z tej bubliny a spoznáš slovenskú societu, uvidíš svet a narazíš na svoje limity mizantropie. Aspoň u mňa to tak bolo,” popisuje situáciu na začiatku pandémie speváčka Fallgrappu Nora Ibsenová.  Kapela sa po lockdowne vrátila na pódia aj tento rok s albumom, ktorý vydali rovno na začiatku pandémie: „Po tej pauze, po tej depresii, po tej frustrácií a po tom odlúčení sa od javiska - lebo darmo si môžem spievať v izbe - je to obrovský rozdiel. Bolo to také zadosťučinenie a bolo to krásne, až dojemné,” dodáva Nora. „Keď sme začínali s touto kapelou, nevedel som zo začiatku, ako robiť veľmi veľa vecí. Až postupnými krokmi a problémami, ktoré sa dejú na koncertoch, či už technické alebo hudobné, sme si prešli celou cestou a mám dojem, že až posledné dva roky je kapela v takej kondícií, ako by mala byť. Teraz som spokojný, že máme celý svoj tím a aj ľudia na pódiu majú všetci, čo potrebujú,” hovorí líder kapely Juraj "Jureš" Liška o postupnom vývoji 9-členného ansámblu.  „Veľa slovenskej hudby, ktorá je škatuľkovaná, že toto je viac ‚FM-ko’ - niečo nezávislejšie, tak to nebudú hrať iné mainstreamové rádia. Je to divné, pretože máme tu strašne veľa dobrých muzikantov a kapiel, ktoré majú silné texty - je to vidieť aj na koncertoch, že aj kapela, ktorá je známa z FM-ka a nehrajú jú komerčného rádia, a prídu na ňu tisíce ľudí, tak tisíce ľudí si spievajú tie texty. A potom máte v mainstreamových rádiách umelcov, ktorým nepríde na koncert skoro nikto, nedáva to zmysel,” vysvetľuje Jureš. „Robíme pop v tom najlepšom slova zmysle.” Ako sa darí ich poslednému albumu, ktorý vydali na začiatku pandémie? Ako členovia kapely Fallgrapp prežívali lockdown a absolútne vypnutie kultúrnych akcii? A ako si vysvetľujú fakt, že ich nehrajú mainstreamové rádia, hoci robia populárnu hudbu? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Norou Ibsenovou a Jurešom Liškom z kapely Fallgrapp.  –  Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk –  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  –  Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  –  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  –  Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH. 
 • Rozhovory ZKH podcast

  Miro Jaroš: Nikdy by mi nenapadlo, že sa niekto bude pohoršovať nad dúhovými trakmi

  15:46

  "Nebola to skrytá propaganda LGBTI komunity. Fakt by mi to nenapadlo, keby mi nezačali chodiť také reakcie. Nebolo za tým nič cielené, páčilo sa mi, že tie traky sú farebné a hodilo sa mi to tam, tak som si ich dal. Niektoré reakcie ma zaboleli, keď som napríklad dostal správu od mamičky, že v rodine sú moji veľkí fanúšikovia, ale keďže sú kresťania, tak môj klip nebudú pozerať, lebo sú tam dúhové traky a s propagáciou LGBTI nesúhlasia. To ma zamrzelo. Zaskočilo ma to, aj som bol trocha smutný, že hups, toto za tým niekto vidí?" hovorí spevák Miro Jaroš, ktorý mal v klipe pesničky pre deti o Legu oblečené dúhové farebné traky.  "Ja keď som bol malý, tak sme sa na dúhe v škole učili farby. Nikdy mi to nenapadlo, že niekoho dúha vôbec môže pohoršovať.  Ale pozrime sa na dúhu. Sú to farby, spolu pekne pri sebe, tvoria nejaký prírodný úkaz. Pre niekoho to môže znázorňovať aj to, že sme ľudia rôzneho náboženstva, etník, sexuálnej orientácie a vieme spolu pekne fungovať.  To neznamená, že keď si niekto teraz pripne dúhu, tak povie 'haló som gej a chcem práva'. Aj čo som videl na gay prideoch, na ktorých som sa zúčastnil, tak je tam minimálne polovica ľudí heterosexuálnych, ktorí uznávajú, že svet je farebný a každý má právo byť milovaný a ľúbiť. A keď neubližuje druhým, tak ja v tom problém nevidím," dodáva Jaroš.  Znamená to, že už nikto nemôže používať dúhu? Mali dúhové traky byť odkaz na podporu LGBTI komunity? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej so spevákom Mirom Jarošom.   –  Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk –  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  –  Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  –  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  –  Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH. 

Få adgang til hele det store podcastunivers med gratisappen GetPodcast.

Abonnér på dine favoritpodcasts, lyt til episoder offline, og få spændende anbefalinger.

iOS buttonAndroid button
© radio.de GmbH 2021radio.net logo