האינטרסנטים podcast

האינטרסנטים

TheMarker

האינטרסנטים הוא פודקאסט כלכלי-פוליטי מבית TheMarker סמי פרץ ואיתן אבריאל, ולעיתים גם אורחים, מנתחים את אירוע השבוע בזירת העסקים והכלכלה, ומנסים לפענח את האינטרסים, הדחפים, הפחדים והמגמות שמניעים את המשק ומייצרים את החדשות. הכל זה כסף, כבר אמרנו?

100 Episoder

 • האינטרסנטים podcast

  המרקרים | "ואז הפקיד הבכיר אמר שהאריכו לכיל את הזכיון, והציע שאעשה שיימינג'" | פרק 74

  44:41

  ב-2030 יפוג תוקפו של הסכם זיכיון שבמסגרתו מפיקה כיל שבשליטת משפחת עופר, מחצבים מים המלח, והמדינה שוקלת כמה חלופות. יואל נוה, לשעבר הכלכלן הראשי באוצר, ומירב דוד סמנכ"לית רגולציה בלובי 99, על הבעיות בהסכם הקיים ועל מה שצפוי. See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • האינטרסנטים podcast

  מטבעות הקריפטו צנחו בחצי: האם יתאוששו או ימשיכו להשחק?

  38:37

  האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, עם איתן אבריאל וסמי פרץ. כל שוקי ההון בעולם, ובעיקר הבורסות למניות, ממתינים למוצא פיו של הבנק המרכזי האמריקאי, שיתכנס הערב לפגישתו התקופתית – ויאמר או ירמוז מה הוא מתכנן לעשות בריבית הדולרית. הציפיות לעליית ריבית היו אלה שגרמו למיני-מפולת במניות הטכנולוגיה בחודש האחרון, ולכן אך טבעי שהדריכות לקראת המפגש הזה -גדולה מאי פעם. כדי לנסות להבין מה מניע את הפד' ועל אילו נתונים הוא מסתכל, אנחנו נדבר עם אורח קבוע שלנו לדברים הללו, האסטרטג הראשי של בנק מזרחי-טפחות, מודי שפריר.  מה הסיכוי של ילד ישראלי שהוריו עניים או בקושי גומרים את החודש למצוא את עצמו בשני העשירונים העליונים כאשר הוא יגדל? מסתבר שלא הרבה - משהו בסביבות ה-10%. הנתון הזה אמנם מציב את ישראל במקום באמצע בדירוג המוביליות הכלכלית, אבל זה רק כי המוביליות נמוכה גם במדינות אחרות. מה מדינות ישראל יכולה לעשות כדי לשנות את הגורל של הילדים הללו? אנחנו נדבר עם  כפיר בץ,  מאגף הכלכלנית הראשית ממשרד האוצר.  במקביל לירידה במניות הטכנולוגיה, גם רבים ממטבעות הקריפטו צנחו בחודש האחרון. שוק הקריפו כולו איבד למעלה מטריליון דולר משוויו, הביטקוין ירד ב-40% ומטבעות אחרים צנחו בשיעורים יותר. במקביל, לאחר סין, גם רוסיה שוקלת להגביל את מטבעות הקריפטו או להוציא אותם מהחוק. האם זו אבן דרך בג'ונגל של הקריפטו? אנחנו נדבר עם אבישי עובדיה, המנהל של קרן השקעות המתמקדת בסטארט-אפים בעולם הזה. See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • האינטרסנטים podcast

  Gå ikke glip af nogen episoder af האינטרסנטים - abonnér på podcasten med gratisapp GetPodcast.

  iOS buttonAndroid button
 • האינטרסנטים podcast

  יש ביטוח? "ה'פד' רואה את הירידות והוא לא ייתן לבורסה להתפרק"

  43:01

  פודקאסט "האינטרסנטים" של TheMarker עם איתן אבריאל. שוקי המניות בוול סטריט הציגו אתמול בלילה אירוע היסטורי של ממש, כשבדקות האחרונות של המסחר, מדד הנאסד"ק עבר מירידות של כ-4% לעלייה של כ-1% - תנודה מטורפת של לא פחות מ-5%. שינוי מגמה כה קיצוני לא נרשם מזה יותר מעשרים שנה, מאז שנת 2001, והשאלה היא כמובן: מה קרה? האם הסוחרים החליטו שהבנק המרכזי שוב יציל את השווקים, ואולי ידחה את העלאות הריבית? או שישנה סיבה אחרת? אנחנו נדבר עם אלון קרוג, סגן מנהל חדר מסחר באופנהיימר ישראל.   בינתיים, בישראל, שוק הטלוויזיה גועש. קשת, המפעילה של ערוץ 12, עומדת להשיק שירות סטרימר אינטרנטי חדש בניסיון להתחרות בנטפליקס, הטלוויזיות של פרטנר ושל סלקום שוקלות להתמזג, ואילו ארבעה אנשי תקשורת מובילים - פטריק דרהי, נוני מוזס, לן בלבנטיק ואלי עזור - מתכננים גם הם להשיק טלוויזיה אינטרנטית משלהם. האם נראה מלחמה ותחרות מחירים אמיתית בין כל השירותים הללו, דבר שלא היה עד כה? אנחנו נדבר עם נתי טוקר, שהביא את הסיפור.  האם אנחנו, הציבור הישראלי, מושחתים? על פי הסקר החדש של ארגון טרנספרנסי אינטרנשיונל, שמפיק את מדד השחיתות העולמי, התשובה היא: כן. ישראל היא מדינה די מושחתת. לא רק זה: אנחנו הופכים מושחתים יותר משנה לשנה. מדוע? סמי פרץ, הפרשן הכלכלי והשותף שלי בפודקאסט הזה, יביא את הפרטים.  כדי שלא לגרום נזק בריאותי לאנשים, קיים בחוק איסור על פרסום של תרופות. אלא שחברות רבות עוקפות את האיסור הזה על ידי קמפיינים של "העלאת מודעות" למחלות שונות, שהתרופה להן, כמובן, היא מוצר שהן משווקות. זה כנראה כשר, אבל האם זה לא מסריח? רוני לינדר, כתבת הבריאות, מביאה כדוגמה תרופה להרזיה שהיא להיט מטורף בקרב הצרכנים, ואנחנו ננסה להבין ממנה מה ראוי ומה לא ראוי בתחום של פרסום ושיווק של תרופות. See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • האינטרסנטים podcast

  עדיין יוניקורון? הירידות בבורסה פוגעות גם בשווי של הסטארט-אפים

  36:38

  פודקאסט "האינטרסנטים" של TheMarker עם איתן אבריאל וסמי פרץ.   הבורסה בתל אביב ממשיכה לרדת היום, לאחר הירידות החדות אתמול, בעוד שבוול סטריט החוזים העתידיים על המדדים נסחרים בירידות קלות בלבד. מדוע? האם הסוחרים בישראל יותר פסימיים מעמיתיהם שבארה"ב? אנחנו נפתח עם עדכון שווקים של אסא ששון, כתב הבורסה שלנו.  כפי שכולם כבר יודעים, רבות מחברות ההיי-טק הישראליות שהנפיקו בבורסה הנאסד"ק בשנה וחצי האחרונות, ירדו בעשרות רבות של אחוזים ביחס לשיאים שלהם, וחלקן אפילו נסחרות מתחת למחיר ההנפקה ואפילו מתחת לגיוס הפרטי האחרון שהן ביצעו. אבל בעוד שחברות שנסחרות בבורסה מקבלות מחיר אמיתי של קונים מרצון ומוכרים מרצון, ישנן בישראל עשרות חברות "חדי קרן" שהן עדיין פרטיות, והמחיר שלהן לא מתעדכן בהתאם לגחמות של הבורסה. אז מה השווי הנוכחי של החברות הללו? אנחנו נדבר עם גיא פרמינגר, ראש תחום היי-טק בחברת PWC, שיסביר לנו איך מעריכים שווי של סטארט-אפ בימים של מפולת במדד הנאסד"ק.  בטלוויזיה שאנחנו רואים, ובעיקר בשלושת ערוצי השידור, 11, 12 ו-13, התופעה של "תוכן שיווקי" הוא מכת מדינה. בשעות רבות של היום הדוברים שמופיעים על המסך שילמו עבור הנוכחות שלהם, והם עוסקים בשיווק וקידום מכירות ללא הפרעה.  גם בתוכניות אחרות, בדקות שידור שאינן פרסומות, אנחנו מוצפים במסרים שיווקיים. התחום הזה היה עד כה פרוץ, אך מעתה תקנות חדשות של הרשות השנייה יאפשרו לראשונה שידור תוכן ממומן על פי חוק.  לפי התקנות, התוכן יסומן באמצעות לוגו חדש, והערוצים יידרשו להפיק תשדירים אשר יסבירו את משמעותו. האם זה יציל אותנו ממגפת התוכן השיווקי? אנחנו נברר את העניין עם רפאלה גויכמן. כתבת המדיה והתקשורת. See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • האינטרסנטים podcast

  האופציות של היי-טקיסטים נמחקו - וטאלנטים יעברו לחברות אחרות

  30:31

  פודקאסט "האינטרסנטים" של TheMarker עם איתן אבריאל וסמי פרץ.  הבורסה יורדת, חזק. חישבתם כמה הפסדת היום? בהשפעת הירידות במניות הטכנולוגיה בוול סטריט ביום חמישי ושישי, כאשר אנחנו בישראל כבר היינו בחופשת סוף השבוע, שערי המניות בבורסה של תל אביב יורדים היום בשיעורים חדים, אפילו חדים מאוד – יותר מ-3%. הסיפור, כמובן, הוא ירידת המניות של בורסת הנאסד"ק, שירדה מתחילת השנה, תוך שלושה שבועות, בלא פחות מ- 11%, אבל השאלה היא מדוע? האם זו רק הריבית שצפויה לעלות? האם זו התפוצצות של הבועה שרבים דיברנו עליה? ובעיקר: האם המגמה הזו צפויה להמשיך? מכיוון שהחורף הפיננסי הזה התחיל במניות הטכנולוגיה, אנחנו נדבר עם שחר  צפריר, שותף מנהל מקרן TLV  פרטנרס.  פרשת האזנות הסתר והפריצות מכשירים סלולריים על ידי משטרת ישראל ממשיכה להסעיר את המדינה, ובצדק, והבוקר מפרסם "כלכליסט", שמוביל את סיפור, כי בוצעו האזנות ללא צו שופט גם נגד שלושה ראשי ערים -  במסגרת חקירות של חדשות, שמהן לא יצא דבר. אלא שבמקביל לסיפור העיקרי, וההחלטות שנדרשות עכשיו כדי לתקון את העוולות שבוצעו, עולות זוויות נוספות: למשל מי הדליף את הסיפור ואת מי ההדלפה והפרשה הזו משרתת. אנחנו נדבר על זה.  הרבה אנשים מעוניינים לרכוש רכב חשמלי, גם כי הוא לעיתים עסקה כלכלית טובה, בעיקר למי שנוסע הרבה קילומטרים בשנה, גם כי הוא אינו מזהם, וגם כי הוא משדר מסר שאנשים בקהילה מתחברים אליו. אלא שלמי שאינו גר בבית פרטי או במגדל מגורים חדש, אפילו אם יש לו בדרך כלל חניה מתחת לבית, יש בעיה: איך מסתדרים עם השכנים ועם ועד הבית. האם מותר, למשל, לשלשל לחניה כבל מאריך מחלון המרפסת? כתב הרכב שלנו, דניאל שמיל, יתן את כל התשובות לכל השאלות. See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • האינטרסנטים podcast

  ״עבירות נתניהו הן החמורות ביותר בתחום השחיתות השלטונית - בגלל השחתת העיתונות. עיסקת טיעון - פסולה ולא סבירה״ | פרק 73

  51:52

  משה לדור, פרקליט המדינה שניהל את המשפט שהביא את אהוד אולמרט לכלא מנתח את תיקי 2,000 ו-4,000 וקובע: העבירות הן מהחמורות ביותר, המורכבות של התיק היא נמוכה והראיות חזקות במיוחד״. לדור מסביר שהעיסקה שמקדם מנדלבליט היא פסולה ולא סבירה משום שלא עונה על הקריטריונים המשפטיים לעיסקת טיעון. הוא מצביע על כשלים ותמיהות חמורות העולות מהתנהגות נשיא בית המשפט העליון אהרון ברק ולא פוסל את האפשרות שהעוצמה של ידיעות אחרונות עלולה להשפיע על שיקול הדעת של הצוות שמקדם את עיסקת הטיעון. See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • האינטרסנטים podcast

  הרבה הייטקיסטים חשבו שהם מיליונרים - עכשיו הם יצטרכו לוותר על החלום

  39:05

  האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, עם איתן אבריאל וסמי פרץ. עדיין רב הנסתר על הגלוי בפרשיית NSO ובשאלה האם, מתי ולשם מה המשטרה פורצת לטלפונים הסלולריים של אזרחים ישראלים. אבי בר-אלי, למשל, מספר שקבוצה של יוצאי 8200 הגיעה למשטרה והחלה לנהל את העניינים כפי שעשתה בצבא, וכבר אז זה נראה לא תקין עבור חלק מקציני המשטרה. אבי גם ממשיך להעמיק בסקופ שלו מאתמול על הקפצת המחיר שהגרמנים דורשים על הצוללות החדשות, ומדווח שקציני הצבא נדהמו מהסיפור, והם חושבים היום יותר מאי פעם שנדרשת ועדת חקירה לכל סיפור הצוללות. אנחנו נדבר אתו.  בימים האחרונים המחיר של מניות רבות בענף הטכנולוגיה נמצא בצניחה חופשית, כולל זה של מניות ישראליות, בעיקר זה של מניות של חברות צעירות – ועוד יותר מכך מניות בתחום של SASS - Software as a service, כלומר חברות תוכנה. אבל מדוע? מסתבר שהשוק החל להפנים שגם אם חברה מציגה עלייה מהירה בהכנסות, הדבר עדיין לא משקף עלייה מקבילה ברווחים, ולכן גם אינו מצדיק שווי שוק של מיליארדים רבים, כפי שיהיה עד לאחרונה. כדי להבין את ההתפכחות הזו, אנחנו נדבר עם שחר כהן, מנהל של קרן גידור המתמחה בהשקעה בחברות כאלה.  חברת מיקרוסופט, ענקית המחשבים והחברה בעלת שווי השוק הגבוה השני אחרי אפל, רכשה אתמול את חברת המשחקים אקטיוויזן, אחת הגדולות בעולם, בתמורה ללא פחות מ- 75 מיליארד דולר,  במזומן. העסקה הופכת את מיקרוסופט לחברת הגיימינג השלישית בגודלה בעולם אחרי סוני היפנית וטנסנט הסינית, והשאלה היא מה מיקרוסופט מחפשת בעולם המשחקים – והאם הרגולטורים יאשרו את המיזוג הזה. אנחנו נדבר על העסקה הזו עם שגיא כהן, כתב הדיגיטל שלנו. See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • האינטרסנטים podcast

  נתניהו הלך - מחיר הצוללות הוכפל. מאיפה יבוא הכסף?

  45:25

  האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, עם סמי פרץ ואיתן אבריאל. חברת הסייבר ההתקפי nso מסרבת לרדת מהכותרות, והיום מתברר שמשטרת ישראל משתמשת בתוכנת פגסוס של החברה כדי להשיג מידע על אזרחים. העיתונאי תומר גנון חשף הבוקר בכלכליסט כי המשטרה עושה שימוש בתוכנה כדי לפרוץ לטלפונים של אזרחים ללא צו חיפוש או האזנה. ד"ר תהילה שוורץ אלטשולר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה מזכירה כלל חשוב: לעולם לא יתרחש מצב בו ישתמשו בטכנולוגיה פוגענית רק בשטחים או במדינות עולם שלישי – במוקדם או במאוחר ישתמשו בה גם כלפינו אזרחי ישראל. אנחנו נדבר איתה על משמעות האירוע הזה. מערכת הביטחון עדיין לא התאוששה מפרשת כלי השיט ותיק 3000, ועדת החקירה הממלכתית טרם קמה-0 אבל רכש הצוללות של ישראל מגרמניה ממשיך לנפק שערוריות, וממשלת ישראל, כך עולה החשש, שוב פועלת להסתיר מחדל. לפי מידע שמביא היום הפרשן אבי בר-אלי, חברת הצוללות הגרמנית תיסנקרופ ייקרה לאחרונה את מחיר הצוללות החדשות שמשרד הביטחון הזמין ממנה - בסכום אדיר של 1.2 מיליארד יורו. אבי בר-אלי יספר איך זה קרה, איך זה אושר בדיון של שעה בודדת - ומהיכן יגיע הכסף. איש העסקים שלמה אליהו החליט למנות את השופט העליון בדימוס חנן מלצר ליו"ר מגדל החזקות ביטוח. כן, זו אותה מגדל שסובלת בשבע השנים האחרונות ממשברים ניהוליים ותחלופת מנהלים תכופה, מעימותים עם המפקח על הביטוח ומחוסר שקט ניהולי. החברה ללא ספק זקוקה לשקט תעשייתי, אך מה יש לשופט מלצר לחפש שם? והאם הדילוג המהיר שלו מכס המשפט לתפקיד עסקי שכזה אינו בעייתי? ד"ר עידו באום, הפרשן המשפטי שלנו, חושב שיש כאן דילוג מסוכן בין בית המשפט העליון - למועדון ההון. הדלת המסתובבת בין השלטון והרגולציה ובין סידור עבודה אצל הטייקונים הגדולים אינה חדשה. אסא ששון סיקר במהלך השנים לא מעט לשעברים שנחתו נחיתה רכה בחברות הביטוח ומגדל בראשן. נדבר אתו על מה שצפוי במגדל בעקבות המינוי וגם על תעשיית קרנות הגידור הישראלית שהולכת ומתפתחת ומניבה רווחים גדולים למנהלים שלה - אבל לאו דווקא למשקיעים בה. מתברר שמרבית קרנות הגידול המנייתיות לא הצליחו להכות את מדד תל אביב 125 – אז בשביל צריך אותן? תיכף נבין. See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • האינטרסנטים podcast

  ביטול תיק 2000? עיתונאים מגנים על נוני מוזס ובכירים חוששים ממנו

  43:27

  האינטרסנטים, הפודקאסט הכלכלי היומי של TheMarker, עם סמי פרץ ואיתן אבריאל. עוד לא ברור אם עסקת הטיעון לבנימין נתניהו תצא לפועל אבל די ברור שיש הרבה מאוד תומכים בתקשורת לעסקה הזו, וייתכן שזה גם קשור לזהות אדם נוסף שעומד למשפט - מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס. גם הוא מנהל מגעים להשגת עסקת טיעון, שבה יודה במשהו ויקבל עונש מופחת, אך צריך לזכור שבתיק 2,000 הוא מואשם בעבירה חמורה יותר מזו של נתניהו: הצעת שוחד. וזה לא שוחד סתמי אלא עוסק במהות של עבודה עיתונאית: לסובב את הספינה של הסיקור ב"ידיעות אחרונות" לטובתו של נתניהו תמורת הפחתת התחרות מצד "ישראל היום". נתי טוקר יהיה כאן כדי לספר על הכוחות התקשורתיים שפועלים למענו של מוזס ועל ההחמצה הגדולה בבירור שיטת נוני מוזס. מכת הבידודים והתחלואה מעוררת חשש משיבושים קשים במקומות העבודה ולכן שרת הכלכלה אורנה ברביבאי חתמה על הוראת שעה שמאפשר הארכת מספר השעות הנוספות - כדי שיהיה מי שיעשה את העבודה. במקום מקסימום של 16 שעות נוספות בשבוע, המכסה תגדל ל-25 שעות. נתנאל גאמס יהיה אתנו כדי להבין למי זה רלבנטי ולמי לא ואיך מפצים את העובדים? משבר הקורונה הוא אחד ממחוללי הפערים הגדולים של השנים האחרונות.  הודות למשבר, הונם של 10 הגברים העשירים בעולם הוכפל ל-1.5 טריליון דולר בזמן ש-163 מיליון איש ברחבי העולם הידרדרו מתחת לקו העוני. העשירים לא התעשרו סתם ככה כי הם מוכשרים אלא בזכות תמריצים ממשלתיים שהזניקו את מחירי המניות והנדל"ן. השאלה היא מתי הממשלות יבינו את זה ויחליטו למסות את המולטי מיליארדרים - כדי לממן סיוע לאנשים שהמשבר הזה הרס אותם? דפנה מאור תהיה אתנו בעניין הזה. See omnystudio.com/listener for privacy information.
 • האינטרסנטים podcast

  מה היה עושה היועמ"ש ברק לאזרח ברק? זורק אותו מהמדרגות

  46:24

  פודקאסט האינטרסנטים של TheMarker, עם איתן אבריאל וסמי פרץ.  למשא ומתן שמנהל בנימין נתניהו עם היועמ"ש אביחי מנדלבליט ועם הפרקליטות יש שורה של השלכות, כולן מאוד משמעותיות לחיינו - בשנה הקרובה, ובכלל. המשמעות הראשונה והחשובה ביותר היא מוסרית ונורמטיבית: אם יהיה הסדר טיעון, ובמיוחד לאחר שהוא הושג בתיווכו של נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרון ברק, ייקבע סטנדרט חדש בכל הקשור לעסקות הון-שלטון ולשחיתות ציבורית. לאחר הסדר כזה, אם נתניהו לא יישב אפילו יום אחד בכלא, שום פוליטיקאי לא יחשוש לגנוב כסף, שום טייקון לא יחשוש להציע שוחד, ואילו למשטרה ולפרקליטות לא תהיה מוטיבציה לחקור ולהגיש כתבי אישום - כי התקדים של נתניהו יעמוד לנגד עיניהם. זו עשויה להיות בכייה לדורות, ולהפוך את ישראל למדינה אפילו יותר מושחתת ממה שהיא כיום. ד"ר עידו באום, הפרשן המשפטי שלנו, יסביר מדוע, וגם למה המעורבות של אהרון ברק רק מחריפה את הסכנה. השפעה נוספת ומשמעותית לא פחות של פרישת נתניהו היא על המערכת הפוליטית, שם כבר עכשיו מתייחסים לאירוע כאל "מפץ גדול". ירידה של נתניהו מהבמה הפוליטית תכניס את הליכוד למירוץ לבחירת יו"ר ומנהיג חדש. זה ישפיע על מפלגות הימין האחרות - ואף אחד לא יתפלא אם זה יסתיים בהתפרקותה של קואליציית השינוי ובבחירות חדשות. מיכאל האוזר טוב, הכתב הפוליטי של הארץ, יפרט את התרחישים השונים ואת לוחות הזמנים שלהם.  גם בפוליטיקה וגם בעסקים, מסתבר, האלימות משתלמת. נתניהו, שתקף ופגע בכל מוסדות המדינה כחלק מהמאבק המשפטי האישי שלו, עשוי לצאת כמנצח עם הסדר טיעון קל - ועם מסר לכל הטייקונים וכל הפוליטיקאים שאין סכנה מעסקות הון-שלטון ועיתון. לא פלא, לכן, שגם אנשי עסקים לא נרתעים מהפעלת אלימות עסקית ומשפטית. למשל אלפרד אקירוב, בעל השליטה בחברות אלרוב, המנסה להשתלט על חברת כלל ביטוח ועל 250 מיליארד השקלים של חסכונות הציבור שהיא מנהלת. ביום חמישי שעבר הוא שיגר מכתב למנהלים ולדירקטורים בכלל, שבו הוא טוען שהם פועלים ממניעים אישיים ושלא בתום לב - ומבהיר להם שהתביעות כבר בדרך. במקביל, הממונה על שוק הביטוח, ד"ר משה ברקת, מבהיר לאקירוב שהוא יוכל לקנות את השליטה בכלל - אבל יצטרך להביא כסף מהבית, ולא רק מחברת אלרוב הציבורית. אנחנו נדבר על זה. See omnystudio.com/listener for privacy information.

Få adgang til hele det store podcastunivers med gratisappen GetPodcast.

Abonnér på dine favoritpodcasts, lyt til episoder offline, og få spændende anbefalinger.

iOS buttonAndroid button
© radio.de GmbH 2022radio.net logo