Stopáž podcast

USA po zákazech potratů: Mohou ženy zradit jejich menstruační aplikace?

1.7.2022
0:00
30:22
15 Sekunden vorwärts
15 Sekunden vorwärts

Nejvyšší soud Spojených států minulý týden umožnil jednotlivým státům unie prakticky zakázat přístup k potratům. Některé státy zákaz drží i v případě znásilnění nebo incestu.

Umělé přerušení těhotenství je nyní ilegální nebo velmi omezené v 8 státech USA, ale další státy budou brzy následovat – interrupce bude zakázaná až v polovině amerických států. Ženy z těchto států, které potrat chtějí podstoupit, tak riskují policejní vyšetřování a stíhání – v Alabamě jim hrozí dokonce až 10 let vězení. 


Odborníci na soukromí na internetu a aktivisté vyzývají Američanky na sociálních sítích k tomu, aby si chránily svá data a smazaly například oblíbené aplikace pro sledování menstruace a plodných dnů. 

„Je to vedené obavou, že by data z těchto aplikací mohla být použitá k odhalení osob, které podstoupily potrat a tím pádem porušili zákon. Myslím si, že je to na jednu stranu trošku jako mediálně přifouknuté. Obecně platí, že tyto aplikace jsou většinou zadarmo a na svůj provoz si musí nějak vydělat – nejčastěji prodejem dat reklamním firmám. Existuje ale řada daleko problematičtějších dat, která právě souvisí s potraty nebo s reprodukčním zdravím,“ vysvětluje Jan Cibulka, datový novinář serveru iRozhlas.

🐰🐰🐰🐰🐰

  • Stopáž je podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Přehled těch nejzajímavějších zpráv připravuje Jan Kordovský (@korda). Vychází každý pátek v poledne. 
  • Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci. 
  • Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu [email protected].  
  • Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram 
  • Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky. Vznikají v zázemí Seznam.cz.

Weitere Episoden von „Stopáž“