Stopáž podcast

Tinder nám rozšiřuje rybníček, ale přináší také frustraci, říká socioložka

8.7.2022
0:00
29:36
15 Sekunden vorwärts
15 Sekunden vorwärts

Lidé mají k seznamování online ambivalentní vztah. Hledání partnera je obecně těžké a někteří uživatelé online seznamek mluví o vyhoření – mají pocit, že se z jejich používání stala jejich „druhá práce“, říká socioložka.

Tinder, Badoo nebo seznamka od Facebooku. Seznamovací aplikace se zejména pro mladší generaci staly někdy i prvním místem, kam si jdou hledat nového partnera. O tom, jak jejich algoritmy fungují, ale víme velmi málo.

„Existují aplikace, které vám umožní najít partnera třeba jen na základě geografické vzdálenosti nebo na základně jednoduchého dotazníku. Tinder ale jednu dobu používal algoritmus na principu ELO ratingu, což je metoda párování známí z šachových partií. Rating počítal kolika lidem jste se líbil, ale také to, jak moc se tito lidé líbili ostatním uživatelům. Uživatele tak vlastně zařadil na určitý stupeň atraktivity a podle toho profil ukazoval dalším uživatelům,“ vysvětluje socioložka Renáta Topinková ze Sociologického ústavu Akademie věd.

Pro některé uživatele potom může být zkušenost na online seznamkách frustrující.

„Zařadí na nějaké určité místo – a také se může stát, že jejich profil už moc lidem nenabízí a začíná je tlačit do placených funkcí. Předplatiteli bývají jednoznačně spíše muži,“ dodává socioložka v podcastu Stopáž.

Odkazy k epizodě:

Radio Aporee

🐥🐥🐥🐥🐥

  • Stopáž je podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Přehled těch nejzajímavějších zpráv připravuje Jan Kordovský (@korda). Vychází každý pátek v poledne. 
  • Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci. 
  • Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu [email protected].  
  • Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram 
  • Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky. Vznikají v zázemí Seznam.cz.

Weitere Episoden von „Stopáž“