Stopáž podcast

Ruský vliv na volby už Američany nestraší, bojí se spíš sami sebe

4.11.2022
0:00
33:36
15 Sekunden vorwärts
15 Sekunden vorwärts

Už příští úterý proběhnou ve Spojených státech volby do obou komor parlamentu. Dva roky po vítězství Joea Bidena nad Donaldem Trumpem je americká společnost pořád rozdělená a nedaří se jí najít společnou řeč. Co stojí za radikalizací příznivců obou stran, které proti sobě kandidují, a jak do společenské debaty promlouvají sociální sítě? To v dnešní epizodě řeším s publicistou Matějem Schneiderem

Po prezidentských volbách 2016, které slavně prohrála Hillary Clinton, byl tématem číslo jedna ruský vliv na facebook, potažmo na výsledky voleb. Kam tohle téma zmizelo? Rusy to přestalo bavit, nebo se problém nějakým způsobem vyřešil?

Já jsem toho názoru, že už v tom roce 2016 bylo tohle téma trošku „přefouklé“. Že se Kreml snažil nějak ovlivnit americké volby, o tom není pochyb. Nicméně si myslím, že byla dost přehnaná reakce na to, jaký to ve skutečnosti mělo vliv. Upřímně řečeno, kdybych seděl v Kremlu v té době, tak bych si pravděpodobně mnul ruce, kolik jsem za málo peněz získal muziky. Mám pocit, že od té doby tohle téma přemazaly v Americe vygenerované problémy – jako například dezinformace šířené Trumpovskými republikány.


Takže například zpochybňování výsledků voleb je stále velké téma?

Zpochybňování výsledku voleb se stalo tématem číslo jedna Donalda Trumpa a jeho blízkých spojenců. Nevidím variantu, že by se na to v nejbližší době vykašlal. V médiích se mluví o tom, že pokud se Trumpovi nebudou líbit výsledky úterních voleb, tak je začne zpochybňovat. Mám pocit, že se z toho stane takový trumpovský kolorit, který se vždycky zjeví a který jen tak nezmizí. 

Pak je tu samozřejmě otázka, jak to bude s dalšími prezidentskými volbami. Aktuálně se hodně spekuluje, že ihned po proběhnutí úterních voleb Trump definitivně oznámí svůj úmysl kandidovat v prezidentských volbách v roce 2024.🗳🇺🇸🗳🇺🇸🗳🇺🇸

  • Stopáž je podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Přehled těch nejzajímavějších zpráv připravuje Jan Kordovský (@korda). Vychází každý pátek v poledne. 
  • Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci. 
  • Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu [email protected].  
  • Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram 
  • Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky. Vznikají v zázemí Seznam.cz.


Weitere Episoden von „Stopáž“