Stopáž podcast

Politici o klimatické změně teď nemluví, žaloba ale může být zlom

17.6.2022
0:00
36:56
15 Sekunden vorwärts
15 Sekunden vorwärts

V Česku chybí někdo, kdo by se rozhodl vyslovit, že klimatická změna je téma. Vždy se to nějak zamaže tím, že „máme rádi přírodu“. Kromě dekarbonizace bude třeba řešit i energetickou bezpečnost, říká Ondráš Přibyla z organizace Fakta o klimatu.

Snahu o transformaci k udržitelnější ekonomice a snižování emisí, ke kterým se Česká republika a další státy zavázaly loni na podzim na klimatickém summitu COP26 v Glasgow, zastiňuje válka na Ukrajině a výzvy, které přinesla.

„Transformace jsou nastartované, některým státům se daří snižovat emise dlouhodobě. Velká Británie nebo Dánsko snižují emise skoro o 4 % ročně, to je vlastně docela velká rychlost a není to jenom tím, co se přijalo v Glasgow,“ připomíná expert na komunikaci klimatických změn Ondráš Přibyla z organizace Fakta o klimatu. 

„Letos ale hlavně v evropském prostoru dominuje válka na Ukrajině, tam se upírá pozornost politiků i médií. Druhá část Šesté hodnotící zprávy IPCC vyšla letos v únoru v pondělí těsně poté, co Rusko zahájilo útok na Ukrajinu. A myslím, že její sdělení sledoval jen skutečně málokdo,“ dodává. Generální tajemník OSN António Guterres ji přitom označil jako „atlas lidského utrpení‘.

„Když jsem si podrobněji pročítal tu zprávu, tak v zásadě říká, že dopady klimatické změny vidíme a budou dál zrychlovat. Uvádí velké množství různých příkladů dopadů na ekosystémy a biodiverzitu, které uvidíme ve čtyřech velkých oblastech: životní podmínky, potravinová bezpečnost, infrastruktura a příroda a přírodních kapitál,“ shrnuje Přibyla v podcastu Stopáž.

🥵🥵🥵🥵🥵

  • Stopáž je podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Přehled těch nejzajímavějších zpráv připravuje Jan Kordovský (@korda). Vychází každý pátek v poledne. 
  • Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci. 
  • Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu [email protected].  
  • Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram 
  • Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky. Vznikají v zázemí Seznam.cz.

Weitere Episoden von „Stopáž“