Stopáž podcast

Meteorolog Žák: Ovládání počasí je možné, ale drahé. Každý oblak je unikátní

26.8.2022
0:00
39:37
15 Sekunden vorwärts
15 Sekunden vorwärts

Evropu zachvátilo nejhorší sucho za 500 let, hlásí aktuální data Evropské komise a její centrály pro pozorování sucha (GDO). Se suchem ale bojují i Spojené státy nebo Čína, kde  panuje největší vlna veder od roku 1961, kdy se údaje o teplotách začaly vést. 

Nízké hladiny řek a extrémní sucho mají dopad na lodní přepravu, vedou také k přerušování provozu důležitých továren. Čína přistoupila ke snahám počasí ovládnout a pokouší se o cloud seeding, česky setí mraků.

„Do oblačnosti, která má potenciál přinést srážky, se vpraví určité částice, nejčastěji jodidu stříbrného, které jsou podobné přirozeným zárodkům srážkových částic – usnadní proces vzniku srážek a tedy vedou k tomu, že srážky nakonec „vypadnou“. Voda v oblaku zkondenzuje nebo namrzne podle toho, jaké teploty panují,“ vysvětluje meteorolog a klimatolog Michal Žák z katedry fyziky atmosféry MFF UK.

„Jde ale o velmi složitý a nejistý proces. Aby byl úspěšný, musíte přesně vystihnout úzké časové okno. Každý oblak je svým způsobem unikát, k tomu se musí uvážit všechny podmínky v atmosféře, obsah různých dalších znečišťujících látek. Efektivita těchto zásahů do počasí je podle vědecké komunity velmi sporná,“ dodává Žák v podcastu Stopáž.

☁️🛫🌧🛬☁️

  • Stopáž je podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Přehled těch nejzajímavějších zpráv připravuje Jan Kordovský (@korda). Vychází každý pátek v poledne. 
  • Další podcasty, ale taky články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Poslouchejte nás na webu nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci. 
  • Vaše názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu [email protected].  
  • Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram 
  • Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky. Vznikají v zázemí Seznam.cz.

Weitere Episoden von „Stopáž“