0:00
51:12
15 Sekunden vorwärts
15 Sekunden vorwärts
Sidonie-Gabrielle Colette znana pod pseudonimem Colette to francuska pisarka, autorka powieści obyczajowo-psychologicznych. opartych głównie na motywach autobiograficznych. To niewątpliwie cały cyklu o Klaudynie.

Colette wyróżniała się spośród współczesnych jej twórców takich jak Andre Gide, Romain Rolland czy Jean Giraudoux tematyką swoich dzieł. Jej styl jest pozornie nieskomplikowany, ale wyszukany.Za to doceniali ja krytycy.
Ale nie tylko ze swoich powieści jest sławna Colette. Jej życie uczuciowo - erotyczne też było niebanalne i jej zachowania względem kobiet i mężczyzn były niejednokrotnie przyczyną wielu plotek i skandali.
O życiu i twórczości Colette opowiada prof. Krystyna Wojtynek - Musik.

Weitere Episoden von „Szkoła Bardzo Wieczorowa Radia Katowice“

 • Szkoła Bardzo Wieczorowa Radia Katowice podcast

  Ikony architektury

  47:54

  Każda pora jest dobra na poszerzanie horyzontów wiedzy. Taką możliwość dają również nasze radiowe wykłady w Szkole Bardzo Wieczorowej, których słuchać można w podcastach o wygodnej porze. Od dzisiaj znajdzie się tam wykład z historii sztuki, w którym Beata Tomanek przywoła historię i często niezwykłe okoliczności powstawania budowli, które dobrze znamy. Być może nawet część naszych słuchaczy mieszka w tych miejscach, o których dzisiaj usłyszymy.
 • Szkoła Bardzo Wieczorowa Radia Katowice podcast

  Kazimierz Brandys

  43:00

  Kazimierz Brandys to pisarz, eseista, twórca scenariuszy filmowych. Niektóre jego powieści ( a i powstałe na ich kanwie filmy ) cieszą się popularnością do dziś, że wspomnimy tylko "Matkę Królów'. Ale to też niezwykle ciekawy człowiek. Pochodził z żydowskiej rodziny, ale zawsze czuł się Polakiem. Po wojnie uwierzył w socjalizm i pisał w duchu socrealizmu. Jednak niebawem ta miłość mu przeszła i stanął po drugiej stronie barykady. Wspierał KOR i ludzi walczących z tamtym systemem. Po stanie wojennym wyemigrował do Francji i z oddali przypatrywał się zmianom w Ojczyźnie.O twórczości Kazimierza Brandysa, a także o jego życiu mówi dr Anna Foltyniak - Pękala
 • Szkoła Bardzo Wieczorowa Radia Katowice podcast

  Verpasse keine Episode von Szkoła Bardzo Wieczorowa Radia Katowice und abonniere ihn in der kostenlosen GetPodcast App.

  iOS buttonAndroid button
 • Szkoła Bardzo Wieczorowa Radia Katowice podcast

  Isaak Lewitan

  53:55

  Malarz-pejzażysta rosyjski pochodzenia żydowskiego. We wrześniu 1873 młody Isaak rozpoczął naukę w Moskiewskiej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury, gdzie już od dwóch lat pobierał nauki jego starszy brat Abel. Talent Isaaka został jednak szybko dostrzeżony, dzięki czemu otrzymał on stypendium. O jego wspaniałych obrazach, które zachwyciły tak krytyków jak i odbiorców, ale także o trudnym życiu ( był wszak Żydem i często spotykały go różnego rodzaju represje ) , a także o uczuciach, które miał względem pięknych pań, ale które to uczucia kończyły się szybko i tylko powodowały jeszcze większą depresje malarza mówi Ewelina Sobczyk Podleszańska.
 • Szkoła Bardzo Wieczorowa Radia Katowice podcast

  Wielka smuta

  45:57

  "Wielka smuta" - tak nazywany jest okres kryzysu Carstwa Rosyjskiego od śmierci ostatniego cara z dynastii Rurykowiczów w 1598 do objęcia tronu przez dynastię Romanowów w roku 1613. Intryga goni wówczas intrygę, pojawia się wielu uzurpatorów pragnących przejąć tron przy pomocy interwencji wojsk polskich i szwedzkich. Ale także wybucha kryzys gospodarczy, pojawiają się klęski żywiołowe i ogromny głód na całym obszarze Rosji. No i zjawia się Dymitr mówiący: Jam ci jest prawowitym spadkobiercą. To mnie należny się tron? Ale na Kremlu już jest car ...O tym co wówczas działo się w Rosji i w jaki sposób panowie polscy wraz z królem polskim chcieli rządzić w Moskwie opowiada Maria Trzeciak.
 • Szkoła Bardzo Wieczorowa Radia Katowice podcast

  Benedykt Polak

  50:05

  Są historie niezwykłe, fascynujące, a nawet niewiarygodne – jednak zapomniane i od wielu, nawet dziesięcioleci nieobecne w przestrzeni publicznej. Zdarza się jednak, że ktoś na powrót odkryje taką opowieść o starych czasach i ze zdziwieniem stwierdzi, że rzuca ona zupełnie nowe spojrzenie na historię. Dzisiaj taką historię opowie Beata Tomanek i jej gość- autorzy wykładu w Szkole Bardzo Wieczorowej.
 • Szkoła Bardzo Wieczorowa Radia Katowice podcast

  Colette

  51:12

  Sidonie-Gabrielle Colette znana pod pseudonimem Colette to francuska pisarka, autorka powieści obyczajowo-psychologicznych. opartych głównie na motywach autobiograficznych. To niewątpliwie cały cyklu o Klaudynie.Colette wyróżniała się spośród współczesnych jej twórców takich jak Andre Gide, Romain Rolland czy Jean Giraudoux tematyką swoich dzieł. Jej styl jest pozornie nieskomplikowany, ale wyszukany.Za to doceniali ja krytycy.Ale nie tylko ze swoich powieści jest sławna Colette. Jej życie uczuciowo - erotyczne też było niebanalne i jej zachowania względem kobiet i mężczyzn były niejednokrotnie przyczyną wielu plotek i skandali.O życiu i twórczości Colette opowiada prof. Krystyna Wojtynek - Musik.
 • Szkoła Bardzo Wieczorowa Radia Katowice podcast

  Ikony Architektury

  49:48

  Są takie miejsca, o których mówi się kultowe. Spośród nich można wyróżnić takie, które mają znamiona symboli. Jednak najbardziej cenne są te, które awansowały do miana ikon. Właśnie o miejscach-ikonach naszego regionu rozmawiać w wykładzie Szkoły Bardzo Wieczorowej Beata Tomanek i jej gość.
 • Szkoła Bardzo Wieczorowa Radia Katowice podcast

  Narcyza Żmichowska

  49:04

  Narcyza Żmichowska to powieściopisarka i poetka, autorka miedzy innymi "Poganki" i "Białej Róży". Uważana jest też za jedną z prekursorek feminizmu w Polsce. Często zatem powtarzała: "Kobietę należy tak kształcić, aby każda mogła być i kucharką, i księżną". Jej poglądy nie spotykały się z szerokim poparciem, co nie przeszkadzało pisarce ich głosić i je powtarzać. A i powieści Narcyzy Żmichowskiej podejmowały tematykę społeczną, ukazywały bohaterów wytrwale dążących do wyznaczonego celu. Pisarka była rzeczniczką zmiany celów narodu: romantyczne i wówczas raczej skazane na niepowodzenie dążenia niepodległościowe miała zastąpić realizacja potrzeb jednostek jako warunek dobrobytu społecznego. Trzeba było się kształcić, aby później, w wolnej już ojczyźnie ustanowić taki ustrój, który w centrum stawia człowieka.O poglądach pisarki, a także o jej twórczości literackiej wykłada prof. Joanna Warońska z Uniwersytetu im. Jana Długosza z Częstochowy.
 • Szkoła Bardzo Wieczorowa Radia Katowice podcast

  Damrot-Wallenrod

  48:39

  Historia jest nudna tylko w podręcznikach szkolnych. Przedstawia suche wydarzenia, daty, nazwiska. Tymczasem, kiedy zajrzy się na przykład do życiorysu takiego znanego nazwiska to okaże się, że jego biografia jest gotowym scenariuszem do filmu, czasem sensacyjnego z wątkami kryminalnymi, czasem thrillera, a czasem romantycznej epopei czy dramatu. Tak jest w przypadku nieco zapomnianej postaci historycznej, którą przypomną autorzy wykładu w Szkole Bardzo Wieczorowej zatytułowanego "Damrot-Wallenrod", prof. Jan Malicki i Beata Tomanek.
 • Szkoła Bardzo Wieczorowa Radia Katowice podcast

  Powstanie Bar Kochby

  49:17

  Powstanie Bar Kochby to zbrojne wystąpienie Żydów w latach 132–135 n.e., skierowane przeciwko wielkiemu Cesarstwu rzymskiemu, mające na celu zrzucenie rzymskiego zwierzchnictwa nad prowincją Judei. Co było przyczyną tego zrywu narodowo wyzwoleńczego społeczności Żydowskiej? Cesarz Hadrian wydał zarządzenie, aby na miejscu zburzonej Świątyni Jerozolimskiej zbudować Świątynie Jowisza Kapitolńskiego. To bardzo religijnym Żydom nie spodobało się. Ponadto, zabroniono Żydom, pod karą śmierci, ceremonii obrzezania, którą cesarz postrzegał jako formę samookaleczenia. Ale to uderzało w podstawy religii żydowskiej. Wybuchło zatem powstanie, któremu przewodził Bar Kochba. Rzymianie utopili to powstanie we krwi. Zburzyli 50 twierdz oraz 985 miast i wsi. Wymordowali ok. 600 tysięcy Żydów. Te wszystkie fakty sprzed prawie 2 tysięcy lat przypomina historyk Wojciech Dutka.

Hol dir die ganze Welt der Podcasts mit der kostenlosen GetPodcast App.

Abonniere alle deine Lieblingspodcasts, höre Episoden auch offline und erhalte passende Empfehlungen für Podcasts, die dich wirklich interessieren.

iOS buttonAndroid button
© radio.de GmbH 2021radio.net logo